Zväzy aj SOV kritizujú: Návrh financovania je neprijateľný

Zdenko KrížZdenko Kríž Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Väčšina členov Konfederácie športových zväzov SR (KŠR) a Združenia technických a športových činností nesúhlasí s novým financovaním športu, ktoré navrhlo Ministerstvo školstva, mládeže, vedy, výskumu a športu SR. Deklarovali to zastupcovia takmer 60 športových zväzov, ktoré podľa generálneho sekretára KŠZ Zdenka Kríža získali 90 % všetkých slovenských medailí na vrcholných medzinárodných podujatiach.

Nesúhlas vyjadril aj Slovenský olympijský výbor, pre ktorý je návrh neprijateľný. "Slovenský olympijský výbor sa plne stotožňuje s pripomienkami väčšiny slovenských športových zväzov. Ich pripomienky neboli v systéme zohľadnené, preto je návrh jednostranný, neobjektívny, účelový a pre športové hnutie a SOV neprijateľný," píše sa v stanovisku SOV.

Podľa zástupcov športových federácií sa pri novej koncepcii objavilo množstvo dezinformácií a poloprávd, zložitá problematika je podávaná narýchlo a v neprehľadných vzorcoch. Súčasný návrh podporili pred pár dňami zástupcovia futbalového, hokejového, cyklistického, atletického, basketbalového, hádzanárského, tenisového a vodnoslalomárskeho zväzu, ktoré podľa vlastných slov zastupujú 80 % všetkých registrovaných športovcov na Slovensku. Návrh sa odvoláva na reformu športu, ktorú doteraz neprijali. Jeho základnými tézami sú mládežnícka základňa, úspechy, popularita či materiálová náročnosť športu.

"Zo strany ministerstva odznelo, že návrh financovania vznikol po dlhom dialógu a konsenze. Áno, je pravdou, že vznikol po dlhom dialógu, ale nie po konsenze. Vznikol pod hrubým nátlakom. Kto podpíše, peniaze dostane, kto nepodpíše, nedostane. Je to boxerský súboj borcov v mužšej váhe proti superťažkej, kde malý nemá žiadnu šancu," uviedol Zdenko Kríž.

Súčasný stav zapríčinil podľa prezidenta KŠZ Mariána Kukumberga predovšetkým dlhodobý finančný nedostatok v slovenskom športe. Zástupcovia športových zväzov sa mali dozvedieť o predstavách ministerstva 19. decembra. Koncepciu dostali až 7. februára a do 10. februára mali poslať svoje pripomienky. KŠZ preto žiadala o posunutie termínu aspoň na 15. februára, na svoju žiadosť doteraz nedostala odpoveď. Športovým zväzom prekáža predovšetkým kritérium popularity, keďže dodnes nepoznajú, na základe čoho sa hodnotilo.

"Chceme sa so štátom dohodnúť na rozumných kritériách, aby sme vytvorili najspravodlivejšie a najlepšie kritériá na financovanie, ktoré budú vyhovovať väčšine zväzov. Vyžadujeme mať kvalitné informácie a tie sme doteraz nedostali. Chceli sme sa stretnúť s tvorcami reformy a vydiskutovať si postoje. Napriek všeobecnému nesúhlasu boli návrhy zmietnuté zo stola. V tomto momente žiadame zastaviť mechanizmus kritérií rozdeľovania peňazí a ponechať časový priestor na diskusiu. Nie sme proti kritériám, ale za to, aby sme pri nich dosiahli najväčší konsenzus," uviedol prezident KŠZ Marián Kukumberg, podľa ktorého kritériá aj doteraz existovali a boli uverejňované ministerstvom.

Zástupcovia jednotlivých zväzov pripomínajú, že nastavenie nových kritérií nebolo vhodné. Pri kritizovanej popularite sa ministerstvo odvoláva na priestor verejnej mienky. "Podľa mňa sú všetky kritériá zlé. Prieskumy verejnej mienky sa každý deň líšia, otázky boli zle postavené. Navrhol som na ministerstvo, aby sa celý štátny rozpočet rozdeľoval na základe prieskumu verejnej mienky," uviedol prezident Slovenskej gymnastickej federácie Ján Novák. "Stačí si pozrieť, aký populárny je na Slovensku pes. A potom môžeme hovoriť o popularite futbalu či hokeja," pripomenul predseda Zväzu športovej kynológie Anton Strasser.

Medzi nespokojnými zväzmi je aj volejbal, ktorý je v ostatných rokoch veľmi úspešný. Vo svete je volejbal populárny, dotácie sa mu však majú na Slovensku znižovať. "Volejbal patrí medzi najúspešnejšie slovenské športy, za posledných päť rokov je na Slovensku možno čo sa týka mládeže a seniorských zložiek najúspešnejším kolektívnym odvetvím. Myslíme si, že patríme medzi tie športy, ktoré tvoria 80 percent členskej základne na Slovensku. Pýtame sa, ako je možné, že podľa nových kritérií nám vychádzajú tieto čísla. Výška dotácií je prvým problémom, ďalším je fakt, že o novom modeli neprebehla širšia diskusia v športovej obci," uviedol prezident Slovenskej volejbalovej federácie Ľubor Halanda.

Prezident Slovenského zväzu karate Daniel Líška pripomenul absurditu kritérií o materiálovej náročnosti, keď v karate majú dve federácie rôzne koeficienty. "Ďalším problémom je úspešnosť. Majster sveta bez konkurencie má rovnaký koeficient ako šampión na majstrovstvách s 50 účastníkmi," pripomenul Líška.

Podľa prezidenta Slovenského streleckého zväzu a Združenia technických a športových činností Miloslava Bencu je každý športový zväz na Slovensku dôležitý. "Všetci robíme pre slovenskú spoločnosť niečo, neexistujú rozdiely medzi malým a veľkým zväzom. Nie sme proti reforme, ale odmietame ju ako celok. Používajú sa nepravdivé informácie," uviedol Miloslav Benca.

Vyhlásenie výkonného výboru Slovenského olympijského výboru k reformám a novému systému financovania: "Problém je v tom, že administratíva Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu, konkrétne jeho sekcia starostlivosti o šport je arogantná, voči športovému hnutiu necitlivá, nekomunikatívna a vcelku nefunkčná. Ignoruje špecifikum športu, autonómnosť rozhodovania športových subjektov, pravidlo subsidiarity a fungovania športu na báze dobrovoľnosti. Nič nové to nie je, len sa v mene väčšieho poriadku a tzv. transparentnosti verejných prostriedkov pokračuje v upevňovaní administratívnej moci a byrokratických okov. Predchádzajúce vládne garnitúry to odštartovali zoštátnením hier Športky. Pokračovali zrušením Štátneho fondu telesnej kultúry. Nasledovala likvidácia Telovýchovnej školy a systému vzdelávania trénerov, cvičiteľov, rozhodcov, organizátorov a pod. Tento systém bol dovtedy vysoko funkčný a stal sa vzorom pre mnohé európske krajiny. Byrokracia si buduje hradby a opevnenia neotrasiteľnou legislatívou, i keď sama porušuje zákon už len tým, že si neplní svoje poslanie a úlohy. Výkonný výbor SOV plne podporuje akúkoľvek snahu o komplexnú reformu športu, o transparentné a efektívne využívanie verejných finančných prostriedkov, o zlepšenie imidžu športu a jeho postavenia v živote spoločnosti, o kvalitné plnenie výchovných, sociálnych, zdravotných i hospodárskych funkcií športu, atď. Ide nám však o to, aby sa reformy nepripravovali subjektívnym, kabinetným spôsobom a aby športové hnutie bolo plnohodnotným spolutvorcom takýchto reforiem."

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy