Nové financovanie športu: Transparentnosť aj rozpaky

Jaroslav Janáč, Peter Prívara a Ján KováčikJaroslav Janáč, Peter Prívara a Ján Kováčik Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Osem veľkých slovenských športových zväzov privítalo nový návrh systému financovania pozitívne. Naopak, viaceré iné subjekty na slovenskej športovej scéne vnímajú plány ministerstva školstva buď rozpačito, alebo úplne odmietavo.

Predstavitelia Slovenského futbalového zväzu (SFZ), Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH), Slovenského tenisového zväzu (STZ), Slovenského zväzu cyklistiky (SZC), Slovenského zväzu hádzanej, Slovenského atletického zväzu (SAZ), Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA) a Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode (SZKDV) na spoločnej tlačovej konferencii privítali nový koncept rezortného ministerstva. Viacerí z nich vyzdvihli čitateľnosť a jasnosť kritérií a obmedzenie lobovania športových funkcionárov u ministerských úradníkov.

Šéf SFZ Ján Kováčik najskôr zdôraznil, že osem zväzov predstavuje dovedna 80 percent registrovaných športovcov na Slovensku a vzápätí dodal: "Za pätnásť mesiacov, ktoré som vo funkcii, som sa nikdy nevedel dopracovať k sume, s ktorou môžeme počítať. Z môjho pohľadu je dôležité, že transparentnosť a dopredu známe merateľné kritériá budú určovať výšku financií, ktoré dostaneme. Popularita, úspech a mládežnícka základňa do 18 rokov to budú určovať."

Šéfka atletiky Mária Mračnová pritakala: "Atletika je exaktný šport a páči sa mi to, že sú dané jasné pravidlá hry. Bude motiváciou každého z nás sa ešte zlepšiť. Snažíme sa zvýšiť podiel detí v atletike a začíname už v škôlkach. Pre mňa bude výhodou, že viem s čím môžeme počítať."

Prezident STZ Tibor Macko pridal: "Vítam tento projekt, pretože dáva väčšiu zodpovednosť zväzu. Jeho jediným kritériom je úspešnosť. Vieme, čo treba robiť, aby sme z koláča dostali viac. Podporí to zdravú súťaž medzi nami. Páči sa mi aj to, že mládeži budeme môcť venovať viac priestoru ako doteraz."

Na stranu "spokojných" sa postavil aj šéf vodného slalomu Ivan Cibák, hoci podľa predbežných a orientačných prepočtov koeficientov by jeho zväz mal rátať s poklesom dotácií. Ivan Cibák: "Reformu treba podporiť. Keď spravíme šport transparentný, môžeme čakať viac financií.

Basketbalový prezident Jaroslav Janáč dokonca zdôraznil, že tento systém mal na Slovensku platiť už dávnejšie. "Ak by tieto zmeny a mechanizmy boli zavedené pred dvoma-tromi rokmi, nemuseli sme zachraňovať strešnú organizáciu, ale mohli sme sa venovať rozvoju športu," narážal na nedávnu dlhovú kauzu SBA Janáč a dodal: "Nový systém mi otvoril oči a stojím za ním."

Predstavitelia silných zväzov síce uznali, že novému návrhu mala predchádzať dlhšia a všeobecnejšia diskusia medzi zväzmi a najmä koeficient popularity môže vyvolávať viacero otáznikov, presviedčajú ale, že ide o posun dopredu. "My neobhajujeme bezhlavo nový model. Nikto z nás nie je presvedčený, že je dokonalý. Obhajujeme niečo, čo je podstatne lepšie ako doteraz. Každý sa bude snažiť, aby bol šport populárnejší a aby sa viac mládeže zapojilo. Hlavný problém, ale zostáva - do športu sa musí nalievať podstatne viac peňazí ako v súčasnosti," tvrdil Kováčik.

Generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu Igor Moška za výhodu zavedenia nového systému považuje aj päťročné prechodné obdobie. V tejto súvislosti Kováčik konštatoval: "Aj pre zväzy, ktoré majú teraz pocit, že dostanú menej peňazí, to znamená priestor na to, aby urobili posun, spravili opatrenia, zvýšili členskú základňu, dosiahli úspech. Naša podpora novému systému neznamená to, že nie sme solidárni s malými športami, ale boli sme zvolení do našich funkcií a musíme dbať na to, aby sa naše zväzy posúvali dopredu."

Medzi zástupcov zväzov, ktorých hodnotenie novej koncepcie je zatiaľ zdržanlivé, patrí aj Ľubor Halanda. "Aby som mierne povedal, sme v rozpakoch. Nový systém nebol dostatočne vysvetlený, neprebehla diskusia a dostali sme málo informácií," kritizoval prezident Slovenskej volejbalovej federácie a pokračoval: "Možno prinesie niečo pozitívne, ale je to šité horúcou ihlou. Kritériá a koeficienty sú nejasné a na základe predbežného výpočtu percent nerozumiem, ako mohol volejbal skončiť až za basketbalom a hádzanou, hoci podľa výsledkov sme za posledných päť rokov najúspešnejším kolektívnym športom. Rozkol je možno silné slovo, ale ostatné športy sa pozastavia nad týmto systémom. Mali by sme byť skôr jednotní a bojovať za zvýšenie prísunu peňazí, ako riešiť ich delenie."

Samotný proces tvorby nového návrhu napadol aj prezident Združenia technických športov a činností Milan Benca: "Naše združenie, ale aj mnoho ďalších zväzov, či zástupcov Konfederácie športových zväzov úplne vynechali. Návrh vzišiel iba z dielne skupinky ľudí. Netvrdím, že nový návrh bude pre mnoho zväzov likvidačný, ale napríklad v našom prípade bude likvidačný pre športovú reprezentáciu." Bencovi chýbal aj zmysel alebo poslanie nového návrhu. "Nikto nám nepovedal, prečo tento návrh vznikol. Osobne mám pocit, že ide o to, aby viac dostalo rozmaznané decko. No treba si uvedomiť, že z rozmaznaného decka aj tak nič nebude," tvrdil šéf streleckého zväzu.

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy