Biatlonový zväz necíti vinu, obáva sa blamáže

Ján Hyža (vľavo) a Ivor Lehoťan počas tlačovej konferencieJán Hyža (vľavo) a Ivor Lehoťan počas tlačovej konferencie Zdroj: SITA

BANSKÁ BYSTRICA - Vedenie Slovenského zväzu biatlonu sa necíti vinné v korupčnej kauze súvisiacej s dostavbou biatlonového areálu v Osrblí, o ktorej v stredu informovala premiérka Iveta Radičová a minister Daniel Lipšic. Ako vo štvrtok na tlačovej besede uviedli prezident a viceprezident zväzu Ján Hyža a Ivor Lehoťan, o afére majú informácie len z médií, nevedia, kto sú obvinené osoby, ale podľa nich to nie je nikto zo SZB.

 

SZB podľa Hyžu zatiaľ dostal dotáciu 300-tisíc eur z úradu vlády. Hlavnou podmienkou jej poskytnutia bolo, aby sa areál v Osrblí, kde sa majú v januári a februári budúceho roka uskutočniť majstrovstvá Európy, stal majetkom zväzu. SZB preto areál od Klubu biatlonu Osrblie kúpil a prevzal na seba aj zmluvné záväzky voči dodávateľskej firme Kňazík Slovakia, ktorá stavia v areáli polyfunkčnú budovu. Tej potom z dotácie preplatil v júli 153-tisíc eur za už predtým vykonané práce.

 

"Areál sme prevzali aj s vysúťaženou stavbou, nemali sme dôvod na to, aby sme tú zmluvu vypovedali. Tretia vec je krátkosť času. To sú hlavné atribúty, ktoré sme brali do úvahy. Rozhodli sme sa, že doplatíme staré veci, aby sa mohlo robiť. To, ako súkromná firma, ktorá na základe riadne vystavenej faktúry, podkladom ktorej je znalecký posudok, bude nakladať s prostriedkami, je vecou firmy. O ďalšom osude týchto prostriedkov nemáme informáciu," uviedol Hyža, ktorého si polícia predvolala na výsluch na piatok.

 

Podľa Lehoťana je organizácia majstrovstiev Európy výrazne ohrozená a SZB sa zastavením dotácií ocitol nie vlastnou vinou v pasci. Slovensku tak hrozí medzinárodná blamáž, podobne ako pri minuloročnej neuskutočnenej deaflympiáde.

 

"Dotáciu sme zastavili, lebo hneď v úvode sme niektoré osoby pristihli pri korupčnom správaní sa, pri výbere takzvaného desiatku - desiatich percent z týchto pridelených finančných prostriedkov,“ povedala Radičová a dodala: "Mrzí ma to preto, lebo sme v tejto kritickej situácii skutočne ledva dali dokopy sumu pre dostavanie tohto areálu, aby sa na budúci rok mohli na Slovensku uskutočniť majstrovstvá Európy.“

 

Polícia mala v tomto prípade podozrenie, že dôjde k snahe vymôcť úplatok vo výške 10 percent z celkovej sumy. Preto 29. júla urobila akciu, pri ktorej zadržala podozrivé osoby pri preberaní zatiaľ 30-tisíc eur.

 

Dotácia zo štátneho rozpočtu mala ísť na dobudovanie rozostavaných športových objektov v Osrblí pre zabezpečenie podujatia. V Osrblí potrebujú dostavať hlavnú polyfunkčnú budovu, v ktorej majú mať svoje priestory rozhodcovia, tréneri, športovci, funkcionári, zdravotníci a zástupcovia médií. Hlavná budova areálu je v súčasnosti betónový skelet, na ktorom sú okná. Je potrebné dokončiť inštalácie a podlahy.

 

V kauze je väzobne stíhaný Igor L. Ten je podozrivý zo sprostredkovania úplatku, spolu s ďalšími dvoma ľuďmi ho obvinili z prečinu nepriamej korupcie spolupáchateľstvom. Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu vzal Igora L. do väzby 31. júla.

 

"Dôvodmi väzby je obava z možného ovplyvňovania svedkov a pokračovania v trestnej činnosti," uviedla hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Katarína Kudjáková. Obvinený podal proti rozhodnutiu sťažnosť, ktorú 9. augusta zamietol Najvyšší súd SR, takže rozhodnutie o väzbe je právoplatné a obvinený v nej zostáva.

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy