Gereková vybojovala v šprinte na MS v letnom biatlone bronz

Slovenská reprezentantka v biatlone Janka GerekováSlovenská reprezentantka v biatlone Janka Gereková Zdroj: SITA

NOVÉ MESTO NA MORAVE - Slovenská reprezentantka v biatlone Janka Gereková obsadila v rýchlostných pretekoch žien na 7,5 km na majstrovstvách sveta v letnom biatlone na kolieskových lyžiach v Novom Meste na Morave tretie miesto a po bronze v pretekoch miešaných štafiet si vybojovala už druhú medailu rovnakej hodnoty na tomto šampionáte. Za víťaznou Vaľ Semerenkovou z Ukrajiny zaostala o 32,3 sekundy.

"Som veľmi rada, že to takto dopadlo. Nechala som po jednom terčíku na oboch streleckých položkách. Najmä ´stojka´ ma mrzí, pretože tam mi ušiel posledný výstrel. Po štyroch presných zásahoch som sa už videla na trati, namiesto toho som išla na trestný okruh. Mohlo to byť výsledkovo ešte lepšie. Bežalo sa mi veľmi dobre. V poslednom okruhu som už cítila únavu, ale ešte som sa dokázala vnútorne zaprieť a vyžmýkať zo seba všetko. Mala som informácie, že idem na medailu, to pretekára vždy zdvihne. Verím, že som ešte neskončila s pódiovými umiestneniami a bola by som rada, keby sa mi zadarila aj iná ako bronzová medaila," povedala Janka Gereková.

Prekvapilo až 13. miesto Anastasie Kuzminovej, keď ju zo slovenského tímu predstihla aj Martina Chrapánová, ktorá skončila jedenásta.  "Máme z Jankinej medaily veľkú radosť. Nebol to z jej strany bezchybný výkon, na strelnici nechala dva terče, ale skvele bežala. Klobúk dole pred jej bojovnosťou. Milo ma prekvapila Martina Chrapánová. Pred šampionátom bola chorá a my sme uvažovali, či ju vôbec nominovať. Jej jedenáste miesto je preto vynikajúce. Nasťa Kuzminová sa pred pretekmi necítila dobre, na prvej strelnici nechala stáť tri terče, to ju definitívne položilo," skomentoval výsledky slovenských žien šéftréner Milan Gašperčík.

V kategórii mužov triumfoval Dmitrij Jarošenko, ktorý mal už vo štvrtok najväčšiu zásluhu na štafetovom víťazstve Ruska. Potvrdil, že je vynikajúco bežecky disponovaný, keď ho na ceste za zlatom nezastavili ani dva chybné výstrely, po ktorých musel absolvovať trestné okruhy. Najlepším Slovákom v 55-člennom štartovom poli bol Pavol Hurajt na 12. mieste.  "Muži s výnimkou Paľa Hurajta veľa krúžili po trestných okruhoch. V takejto vyrovnanej konkurencii ísť tri či dokonca štyri trestné okruhy je naozaj veľa. Myslím si však, že v stíhacích pretekoch nie sú celkom bez šancí na lepšie umiestnenie. Musia však podať iný strelecký výkon," pridal Milan Gašperčík aj hodnotenie mužov.

V juniorských kategóriách sa rovnako presadili ruskí biatlonisti. V kategórii chlapcov dokonca obsadili kompletný stupeň pre medailistov, najrýchlejší bol Vladimir Golobkov. Medzi dievčatami patrí titul Oľge Galičovej. Slovenskí mládežníci neuspeli. Najlepším juniorom bol Michal Šíma na 20. mieste, z kvarteta slovenských junioriek bola najvyššie Andrea Hôrčíková na 28. priečke.

V nedeľu šampionát na Vysočine vyvrcholí stíhacími pretekmi mužov a juniorov na 12,5 km, ženy absolvujú 10 km.

Výsledky - rýchlostné preteky

MUŽI (10 km): 1. Dmitrij Jarošenko (Rus.) 24:35,1 min (2 trestné okruhy), 2. Olexander Bilanenko (Ukr.) +10,1 s (0), 3. Vladimir Iliev (Bul.) +35,6 (0), ... 12. Pavol Hurajt +1:28,6 (1), 24. Matej Kazár +2:04,1 (4), 27. Martin Otčenáš +2:27,0 (4), 28. Miroslav Matiaško (všetci SR) +2:29,6 (3)

ŽENY (7,5 km): 1. Vaľ Semerenková (Ukr.) 19:37,8 (1), 2. Krystyna Palková (Poľ.) +2,7 (1), 3. Janka Gereková +32,3 (2), ... 11. Martina Chrapánová +1:55,4 (3), 13. Anastasia Kuzminová +2:05,7 (4), 35. Terézia Poliaková (všetky SR) +4:45,2 (3)

JUNIORI (10 km): 1. Vladimir Golobkov 26:40,7 (3), 2. Ivan Kriukov +1,3 (2), 3. Dmitrij Diužev (všetci Rus.) +11,6 (4), ... 20. Michal Šíma +2:32,9 (5), 24. Tomáš Hasilla +2:43,6 (6), 49. Ľubomír Lapin +5:32,2 (5), 53. Rudolf Michalovský (všetci SR) +5:44,8 (7)

JUNIORKY (7,5 km): 1. Oľga Galičová (Rus.) 20:41,1 (1), 2. Monika Hojniszová (Poľ.) +20,7 (2), 3. Julia Džymová (Ukr.) +53,6 (1), .... 28. Andrea Hôrčíková +3:22,4 (5), 32. Paulína Fialková +3:35,7 (6), 33. Nikola Hurajtová +3:39,2 (2), 36. Lucia Šímová (všetky SR) 4:01,9 (4)