Slovan druhýkrát vyhral prestížne derby nad pražským Levom

Tomáš Pöpperle a Milan BartovičTomáš Pöpperle a Milan Bartovič Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Hokejisti Slovana Bratislava sa po najdlhšom výjazde za súpermi po Rusku vrátili do vlastnej arény, aby odohrali jeden z najsledovanejších zápasov sezóny. Stretnutie proti HC Lev Praha bolo už dlhé týždne vypredané a slovensko-český "príbeh" v KHL napísal druhé pokračovanie, keď v Prahe uspeli v prvom vzájomnom súboji "belasí". Zverenci trénera Rostislava Čadu potvrdili silu a ambície aj v "odvete", po skvelom taktickom výkone vyhrali opäť 2:1, pripísali si do tabuľky tri body a zároveň odskočili rivalovi v tabuľke.

Najbližší zápas v KHL odohrá Slovan kvôli reprezentačnej prestávke až 19. decembra opäť v domácom prostredí, keď privíta Salavat Julajev Ufa. Ešte predtým sa však predstaví vo finálovom turnaji European Trophy, 13. decembra od 20:30 si vo štvrťfinále zmeria sily so švédskym Färjestadom.

Slovan Bratislava - Lev Praha 2:1 (1:0, 1:1)
Góly: 16. Višňovský (Sigalet), 24. Kukumberg (Sekera) - 28. Chára (Crhistensen, Voráček). Rozhodcovia: Gofman, Rönn - Sivov, Šeľanin, vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 10.055 divákov (vypredané). Strely 24:35.

Slovan: Janus - Višňovský, Sigalet, Vondrka, Bližňák, Miklík - Sersen, Sekera, Hudáček, Lipiansky, Bartovič - Švarný, Tabaček, Mikúš, Kytnár, Kukumberg - Ďatelinka, Kudrna, Ölvecký, Šťastný, Daňo.

Lev: Pöpperle - Škoula, Němec, Chára, Krejčík, Mikuš, Mojžiš, Oystrick - Rachůnek, Christensen, Voráček - Bartečko, Svodoba, Klepiš - Surový, Birner, Hossa - Cipulis, Karamnov, Řepík

Rostislav Čada, tréner Slovana: "Ďakujem kolegovi Sýkorovi za slová uznania. Boli sme lepší v prvej polovici zápasu, mali sme lepší pohyb a vytvorili sme si viacero šancí. Vďaka rýchlemu gólu v presilovke sme sa upokojili a ďalej pokračovali v nátlakovej hre. Škoda, že sme jednou z mála chýb v druhej tretine povolili súperovi znížiť a dať kontaktný gól. V tretej tretine sme hrali trocha pasívnejšie, ale bojovne. Spolu s dôslednosťou v individuálnych súbojoch a podporou publika sa nám podarilo dotiahnuť zápas do úspešného konca a získať tri body."

Václav Sýkora, tréner Leva: "Predovšetkým chcem pogratulovať kolegovi Rosťovi Čadovi a Slovanu k víťazstvu. Bol to kvalitný zápas, ktorý mal vysoké tempo od prvej do poslednej sekundy. Slovan bol v útoku aktívnejší a nebezpečnejší. V druhej polovici sme to vyrovnali, no Slovan išiel po využitej presilovke do vedenia a pridal aj druhý gól. Pre nás to bola ťažká situácia, no bojovali sme a znížili sme na rozdiel jedného gólu. V závere sme to chceli vyrovnať, ale Slovan hral organizovane a išiel nám ťažko prechod cez stredné pásmo. V tretej časti sme mali viacero dobrých šanci, ale nepremenili sme ich a preto sme dnes prehrali."

Ľubomír Višňovský: "Príliš som nad tým nerozmýšľal, jednoducho som vypálil na bránku a prešlo to. Bola to jedna z najrýchlejšie využitých presiloviek. Oba zápasy s Levom boli veľmi náročné a dopadli rovnakým výsledkom v náš prospech."

Zdeno Chára: "Škoda, že sme zase nedali viac ako jeden gól, s tým sa vyhráva ťažko. Šance sme mali, mohlo to pre nás dopadnúť lepšie, ale aj Slovan hral dobre. Piskot som veľmi nevnímal, sústredil som sa na hru. Nemal som žiadne očakávania, zameral som sa na to, čo sa dialo na ľade a nie v hľadisku."

Domáci fanúšikovia ešte pred štartom duelu vypískali obrancu hostí a slovenskej reprezentácie Zdena Cháru za zákrok na kapitána Miroslava Šatana v pražskom stretnutí. Mohutný piskot sa ozýval počas celého zápasu vždy, keď sa Chára dotkol puku.

Diváci videli od úvodného buly svižný hokej, oba tímy sa snažili tvoriť hru a útočiť. Obaja súperi fungovali veľmi dobre aj v obrane a tak sa hralo bez výraznejších šancí. O prvú domácu sa postaral Bližňák, ktorý potiahol puk do pásma, cez obrancu sa natlačil pred Pöpperleho, no z bekhendu trafil len bočnú sieť jeho bránky. Hostia mali gól na hokejkách v 11. minúte. Voráček našiel spoza bránky úplne voľného Christensena, no Slovan zachránil výborný zákrok Janusa. V 15. minúte Řepík tvrdo atakoval pri mantineli Višňovského, po čom sa hviezdny bek domácich zviezol na ľad. Okamžite sa strhla menšia šarvátka, ale rozhodcovia mali situáciu pod kontrolou. Řepík išiel za svoj atak na trestnú a Višňovský sa mu odplatil najlepšie ako mohol, keď tvrdou ranou od modrej premenil hneď prvú presilovku duelu - 1:0. V závere úvodnej tretiny si "belasí" zahrali ešte raz v početnej výhode, ale pohrozili iba hostia, keď sa na Janusa rútil Klepiš.

Slovan výborne odštartoval druhú tretinu, keď už v 24. minúte viedol 2:0. Sekera potiahol puk popri mantineli do útočného pásma, prihral späť Kukumbergovi a ten prudkou strelou rozvlnil sieť. Z dvojgólového vedenie sa však príliš dlho netešili. O štyri minúty potiahol puk Voráček, prihral Christensenovi, ktorý ešte Janusa neprekonal, no puk dorazil do siete kapitán hostí Chára - 2:1. Hostia si potom zahrali prvú presilovku, no Bližňákov faul paradoxne naštartoval domácich, ktorí si v oslabení vypracovali tri čisté šance. Vďaka výbornému Pöpperlemu ale nepremenili ani jednu.

Hostia vstúpili do tretej tretiny agresívne a niekoľkokrát poriadne podkúrili domácej obrane. Gólom zaváňala najmä pekná akcia zo 44. minúty, keď sa Rachůnek ocitol sám asi dva metre pred bránkou, ale Janus jeho tutovku zneškodnil. Na druhej strane preverila Pöpperleho pozornosť Hudáčkova strela švihom. V ďalších minútach sa domáci snažili držať puk na svojich hokejkách, ale nevyhli sa chybám a po jednej z nich mohli inkasovať. V 49. minúte si nedali pozor na rýchleho Birnera, ktorý išiel sám na Janusa, ale neuspel. Pražania dostali ďalšiu šancu po spornom vylúčení Sigaleta. Presilovky im však vôbec nešli a väčšinu času strávili vo vlastnom obrannom pásme. Výraznejší tlak si už do konca duelu nevypracovali a nepomohla im ani power play. Slovan tak uspel v oboch dueloch "federálneho derby" rovnakým výsledkom 2:1.

ONLINE KOMENTÁR:

Je tu záver famózneho zápasu, diváci si užívajú víťazstvo 2:1 nad českým rivalom HC Lev Praha.

60. min: Hektické minúty, šance pre Lev aj Slovan, ale nikomu sa nedarí rozhodnúť. Obecenstvo už na nohách, diváci ďakujú za ďalšie hokejové divadlo. Oddychový čas si vzal tréner hostí. Nepochopiteľný skrat, hostia hrali bez brankára a do hry sa zapojilo až sedem hráčov, logicky nasleduje vylúčenie a koniec nádejám na bod.

59. min: Miklík s Vondrkom nazbierali cenné sekundy v útočnom pásme. Diváci dodávajú hráčom sily hlasivkami.

58. min: Vyrovnanie mal na hokejke Christensen, proti bol však spoľahlivý Janus. Perfektne zmenšil strelecký uhol a drží svoj tím.

57. min: Hra je však často kúskovaná, ťažko povedať, ktorému tímu to viac vyhovuje.

56. min: Zápas sa blíži ku koncu, tempo sa zvyšuje a dohráva sa každý jeden súboj.

54. min: Surový sa snažil nájsť Hossu, ale bol zastavený Višňovským, ktorý okamžite založil protiútok. Hrá sa "hore-dole".

53. min: Janus má čo robiť, ale zatiaľ útočným snahám "levov" odoláva.

51. min: Slovan sa ubránil početnej nevýhode, ale zostáva pod tlakom.

51. min: Emócie sa zvyšujú, Lev je aktívnejší a na jeho hráčoch je vidieť obrovská vôľa vyrovnať.

49. min: Trošku nepochopiteľné vylúčenie na strane Slovana, Sigalet si musí ísť oddýchnuť. Diváci sa búria, nechápu kvôli čomu. Protesty Višňovského nezabrali. Oficiálna verzia je úmyselné vyhodenie puku.

48. min: Fanúšikovia si pýtajú zborov gól, snažil sa oň Kukumberg, ale bol zastavený.

47. min: Hudáček sa dostal do šance zo svojej obľúbenej pozície, ale dlho váhal a nedokázal zakončiť podľa predstáv.

47. min: Diváci sa však bavia, repertoár pokrikov je pestrý a tak nie je ani minúta na štadióne tichá.

46. min: Pokojnejšia fáza stretnutia, Levu sa nedarí na dlhšie usadiť v útočnom pásme a Slovan sa o to ani veľmi nesnaží.

43. min: Zdeno Chára nepresnou prihrávkou spôsobil zakázané uvoľnenie, piskot v aréne vystriedal potlesk.

42. min: Belasí stavili na dôkladnú defenzívu, vyčkávajú na súpera v okolí červenej čiary.

41. min: Lev pokračuje v záverečnej tretine tak, ako skončil druhú. Prvé sekundy sa odohrávajú v obrannom pásme domáceho tímu. Janus istým zákrokom prerušil tlak.

40. min: Posledné minúty jasne v réžii Leva, ale obrana Slovana bola pozorná a do kabín sa ide za stavu 2:1.

38. min: Hostia sa snažia o vyrovnanie ešte v tejto tretine, sympatická snaha štvrtého útoku a nepríjemný pokus Karamnova skrotil Janus.

37. min: Slovan presilovú hru nevyužil, pokračuje sa však vo výbornom tempe. Chárova delovka od modrej Janusa neprekvapila.

36. min: Sekera stratil puk na útočnej modrej čiare, do brejku sa vybral Bartečko, ale Sersen ho perfektným zákrokom ubránil. Vzápätí pekná individuálna akcia Vondrku.

35. min: Kolegu z obrany napodobnil Višňovský a "vypýtal" si faul. Na trestnú lavicu odchádza Němec. Bližňák je o tri sekundy na ľade a začína presilová hra domácich.

34. min: Ďalšia veľká šanca pri početnej nevýhode, perfektná akcia Sekeru, ktorému Pöpperle zneškodnil blafák až v poslednej chvíli.

34. min: Bartovič je pri chuti, pri oslabení využil a predviedol svoju rýchlosť. Chýbalo iba presnejšie zakončiť.

33. min: Presilová hra pre pražský klub, za hákovanie sa na trestnú lavicu posadil Bližňák.

32. min: Bartečkova strela skončila na hornej žrdi, z ďalšej akcie na opačnej strane tesne minul Kukumberg.

30. min: Lev cíti šancu, Surový s Hossom rozkrútili kolotoč pred Janusom. Do brejku sa následne vyrútil Bartovič, ktorý však pri zakončení stratil stabilitu.

29. min: Okamžite po vhadzovaní sa do šance rútil Daňo, ale jeho strele chýbal dôraz. O pár sekúnd neskôr strelecký pokus Tabačeka.

28. min: Na ľade sa dejú veci. Lev tento zápas ešte nezabalil a po rýchlej akcii Voráčka s Christensenom sa pred Janusom ocitol osamotený Chára, ktorý nemal problém skórovať - 2:1! Piskot na slovenského obra sa ešte viac vystupňoval.

24. min: Sekerova snaha v útoku, vybojoval pásmo, posunul puk Kukumbergovi. Ten si nakorčuľoval na modrú čiaru z nenápadnej akcie strelou od modrej čiary zvyšuje vedenie. Pöpperlemu ľahký puk nešťastne prepadol za bránkovú čiaru - 2:0!

23. min: Mikúšova propagačná strela z ľavého kruhu, puk končí v lapačke českého gólmana.

22. min: Mojžiš v tvrdom súboji poslal na ľad Bartoviča, podľa rozhodcov to bolo čisté.

21. min: Slovan mal ešte 50 sekundovú presilovú hru, ale zbytočnou chybou pri rozohrávke sa obral o pásmo a následne sa hrá v plnom počte.

20. min: Prvá tretina je históriou, sledovali sme skvelý hokej a do ďalších dvoch častí sa zrejme je na čo tešiť.

20. min: V oslabení únikol Klepiš, nájazd však s prehľadom zlikvidoval Janus.

19. min: Slovan bude hrať druhú presilovku, Škoula poslal na ľad nedovolene Bližňáka.

18. min: V hľadisku sa objavil Mikuláš, čert aj anjel a rozdáva najmenším divákom sladkosti. Na ľadovej ploche pokračuje nápor domáceho tímu.

16. min: Osem sekúnd. Toľko stačilo Slovanu, aby presilovku využil. Višňovský dostal puk od Sigaleta na svoju parketu a otvára skóre - 1:0! Pomstil sa najlepším možným spôsobom.

16. min: Prvé vylúčenie zápasu a okamžite aj menšia potýčka za Janusovou bránkou. V klbku sú takmer obe kokmpletné formácie. Klepiš poslal na mantinel Višňovského, ktorý zostal otrasený ležať na ľade. Na striedačku odišiel až s pomocou lekára a spoluhráčov. Následne však okamžite zamieril na ľad, na presilovú hru ho tím potrebuje.

14. min: Bartečko preveril pozornosť Janusa, ten radšej puk podržal.

13. min: Hokejové divadlo pokračuje, ľudia sa výborne bavia.

12. min: Mikúš na druhej strane v dobrej šanci, ale blafák do bekhendu nedotiahol do konca.

12. min: V hre sa stále pokračuje, z belasej lavičky "letí" brankárska hokejka smerom k Janusovi.

11. min: Obrovská šanca Christensena, ktorému spoza bránky poslal prihrávku Voráček, ale Janus vytiahol zázračný zákrok. Navyše si slovenský gólman zlomil hokejku a spoluhráči mu nemohli priniesť novú, keďže boli pod tlakom.

11. min: Opatrná hra pokračuje, za polovicu prvej tretine sme videli iba 9 striel (7:2).

10. min: Do Bratislavy zavítala aj pribižne 20-členná skupinka priaznivcov hostí, ale proti domácemu kotlu nemajú nárok a sú iba "vidieť".

9. min: Hudáček vs. Chára, skutočne zaujímavý súboj v rohu klziska, vzhľadom na výšku.

8. min: Tradičný rituál na bratislavskom štadióne, celá aréna na nohách a znie skandovaný potlesk.

7. min: Zdeno Chára na ľade, každý jeden jeho dotyk s pukom sprevádza veľký piskot.

6. min: Hra je zatiaľ opatrná, nikto nechce spraviť prvú chybu a doháňať vedenie súpera.

5. min: Elitná formácia hostí na ľade, narobila vietor pred Janusom, ale obrana poslala puk do bezpečia.

4. min: Ofenzívny výpad Sekeru, zastavili až medzi kruhmi pred Pöpperlem. Skandovaný potlesk na tribúnach.

3. min: Janusovo zoznámenie s pukom, nahodenie poslal betónom do rohu.

3. min: Sigalet skúšal strelu od modrej, puk skončil vo výstroji jedného z obrancov, hra je prerušená.

2. min: Slovan začal aktívne, snaží sa držať puk na hokejkách. Zaujímavý strelecký pokus Mikúša.

1. min: Prvý pokrik domáceho obecenstva je venovaný kapitánovi Šatanovi. Na puk si z brankárov ako prvý siahol Pöpperle.

- Nasledujú hymny, v podstate tú máme "starú" česko-slovenskú. Najskkôr česká hymna v podaní operného speváka, slovenskú zaspievala speváčka zaujímavým štýlom a pridal sa k nej takmer celý štadión. Stretnutie je nabité emóciami od prvých sekúnd.

- Vzápätí hala buráca pri príchode domáceho tímu.

- Ako prví prichádzajú hostia za ohlušujúceho piskotu.

- Aréna je zaplnená do posledného miesta, na ľade už máme trio rozhodcov.

- Tak sa zdá, že Zdeno Chára to nebude mať dnes jednoduché. Už pri oznámení zostáv zaznel pri jeho meno veľký piskot.

- Tímy majú za sebou rozkorčuľovanie, vedenie klubu pripravilo pre fanúšikov malý darček v podobe šálu, ktorý si našiel každý na svojom mieste.

- Tréner Slovana Rostislav Čada sa bude musieť v dnešnom zápase zaobísť bez dlhodobo zraneného Miroslava Šatana a po zranení v Moskve bude absentovať aj obranca Martin Štajnoch. V zostave ho nahradí Michal Sersen, okrem toho sa mierne pozmenilo aj zloženie formácií. Do tretieho útoku sa namiesto Draveckého predstaví Mikúš.

- Najproduktívnejším hráčom pražského tímu je Jakub Klepiš, ktorý nazbieral 25 bodov za 14 gólov a 11 asistencií. Lídrom produktivity v bratislavskom klube je Čech Michal Vondrka s 19 bodmi (8+11).

- Okrem nádychu "federálneho derby-zápasu" pôjde aj o priamy súboj tabuľkových susedov. Lev je po 32 odohraných dueloch na šiestom mieste Západnej konferencie so 47 bodmi a skóre 79:79. Slovan je hneď za ním, pričom zaostáva iba o skóre (76:83).

- Vitajte pri online komentári zo zápasu Slovan Bratislava - Lev Praha.

• Zdroj: športky, ts, SITA, TASR, khl.ru