Brazília v Thajsku obhájila titul majstrov sveta vo futsale

Futsalisti Brazílie sa tešia z titulu majstrov svetaFutsalisti Brazílie sa tešia z titulu majstrov sveta Zdroj: fifa.com

BANGKOK - Siedmy svetový šampionát vo futsale vyvrcholil v thajskom Bangkoku finálovým duelom dvoch veľmocí tohto športu. Brazília po obrovskej dráme obhájila titul z domácich MS 2008, keď tradičného rivala zo Španielska zdolala 3:2 po predĺžení.

"Kanárici" získali už piate zlato, okrem toho majú v zbierke aj striebro a bronz. Španieli sú tretíkrát vicemajstrami sveta, dvakrát získali zlaté medaily a raz bronzové.

V prvej dvadsaťminútovke diváci gól nevideli, ale hral sa fantastický futsal, ktorý predvádzali hviezdy na oboch stranách, nad všetkými vyčnievali obaja brankári. Gólový film finále napokon otvoril Brazílčan Neto, ale po piatich minútach Španieli v rozpätí 61 sekúnd predviedli obrat na 2:1 zásahmi Torrasa a Aicarda. Štyri minúty pred koncom sa Brazília odhodlala na hru bez brankára a s piatimi hráčmi v poli. Na palubovku sa dostal aj legendárny Falcao, ktorého trápi zranenie a po približne dvadsiatich sekundách nádhernou strelou vyrovnal. Do konca riadneho hracieho času už gól nepadol a tak sa muselo predlžovať. V nadstavenom čase (2 x 5 minút) sa zrodilo iba minimum príležitostí, najväčšiu mal Rodrigo po šiestom faule Španielov, ale brankár Juanjo ho vychytal. Už-už to vyzeralo na penaltový rozstrel, keď dvadsať sekúnd pred koncom po ľavej strane unikol Neto a svojim druhým gólom rozhodol o titule pre Brazíliu. Španieli už v záverečnom zúfalom nápore nedokázali vyrovnať.

"Bolo to veľké finále, ktoré ukázalo, že futsal si zaslúži viac pozornosti. V tomto atraktívnom zápase museli byť diváci na špičkách až do konca. Bojovali sme do posledných momentov a aj keď Španieli dali dva góly, stále sme si verili. Je to ako sen," povedal kouč Brazílie Marcos Sorato.

Smútok netajil kouč Španielov Venancio Lopez: "Myslím si, že sme viac riskovali a diktovali tempo zápasu. Preto sme si zaslúžili iný výsledok, ale taký je šport. Viedli sme 2:1 a mali sme šance na tretí gól, to sa nám však nepodarilo."

Španielsko - Brazília 2:3 po predĺžení (0:0, 2:2)
Góly: 30. Torras, 31. Aicardo - 25. a 49. Neto, 37. Falcao

Talianski futsalisti si vybojovali bronzové medaily, v zápase o tretie miesto si poradili s Kolumbiou 3:0, keď skóre otvoril Romano a ďalšie dva zásahy pridal Fortino.

Taliansko - Kolumbia 3:0 (0:0) (VIDEO)
Góly: 28. Romano, 33. a 40. Fortino

• Zdroj: športky, ts, TASR, youtube