Slovan uspel v česko-slovenskom derby KHL, Lev zdolal v Prahe 2:1

Zdeno Chára a Michal VondrkaZdeno Chára a Michal Vondrka Zdroj: TASR

PRAHA - Kontinentálna hokejová liga mala v sobotu 3. novembra na programe iba jediný zápas. Ten však zaujímal hokejových priaznivcov nielen v Rusku, ale predovšetkým v Česku a na Slovensku. V pražskej Tipsport aréne sa odohral historický prvý česko-slovenský zápas najlepšej európskej hokejovej súťaže medzi Levom Praha a Slovanom Bratislava a po triumfe 2:1 má viac dôvodov na spokojnosť zástupca Slovenska. Najbližší zápas odohrajú zverenci trénera Rostislava Čadu až po reprezentačnej prestávke 14. novembra, keď sa predstavia na ľade Lokomotivu Jaroslavľ.

Lev Praha - Slovan Bratislava 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)
Góly: 49. Voráček (CHÁRA) - 20. Kukumberg (Kytnár, Tabaček), 26. Vondrka (Švarný). Rozhodcovia: Ronn (Fín.), Olenin - Misjur, Raming (všetci Rus.), vylúčení: 4:6 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 12 885 divákov.

Lev: Pöpperle - Chára, Němec, Škoula, Oystrick, Porseland, Mikuš, Krejčík - Svoboda, Vrána, Klepiš - Surový, J. Mikúš, Hossa - Novotný, Christensen, Voráček - Řepík, Cingeľ, Sekáč - Birner

Slovan: Janus - Štajnoch, Višňovský, Sekera, Sigalet, Švarný, Tabaček, Trška - Šatan, Bližňák, Hudáček - Miklík, Vondrka, Lipiansky - Šťastný, Daňo, Ölvecký - Bakoš, Kytnár, Kukumberg - T. Mikúš

V búrlivej atmosfére začali lepšie domáci, ktorých mohol už po niekoľkých sekundách poslať do vedenia Klepiš, ale Janus jeho pokus zblízka zneškodnil. Slovan sa mohol dostať do hry v 5. minúte pri presilovke, ale nedokázal sa ani len usadiť v útočnom pásme a naopak po chybe Sekeru a záchrannej brzde v podobe faulu Sigaleta na Novotného nariadili rozhodcovia trestné strieľanie. Domáci útočník mieril medzi betóny, tento priestor si však Janus postrážil. S pribúdajúcimi minútami sa Slovan čoraz viac tlačil do útoku, ale nebezpečenstvo hrozilo z oboch strán. V 17. minúte najprv zazvonila žŕdka Janusovej svätyne po strele Hossu a následne sa snažil o dorážku Surový, ale k tej sa už nedostal. Keď sa už zdalo, že v prvej časti diváci gól neuvidia, tribúny rozjasal Kukumberg, ktorý poslal puk do odkrytej časti bránky po ideálnej prihrávke Kytnára - 0:1.

Atraktívny hokej pokračoval aj v druhej dvadsaťminútovke. Na jej začiatku sa hostia ubránili súperovej presilovke, keď Lev hrozil predovšetkým príklepmi Cháru od modrej čiary. V 26. minúte sa ocitol vo veľkej šanci Kukumberg a hoci ju nevyužil, mrzieť ho to nemuselo, lebo vzápätí Vondrka v skrumáži pred bránkou upratal puk za Pöpperleho - 0:2. V polovici zápasu zaujala zrážka Cháru so Šatanom, po ktorej sa kapitán Slovana len veľmi ťažko dvíhal z ľadu a krajanovi z reprezentačného dresu venoval pár "teplých" slov. Domáci sa zo všetkých síl snažili o kontaktný gól, na Janusa však nevedeli nájsť účinný recept.

Nepodarilo sa im to ani v úvode tretej tretiny, keď na trestnej lavici sedel Sigalet. Keď už aj Janus bezmocne ležal na ľade, v poslednej chvíli zabránil gólu Miklík. Domáci strelili gól až v 49. minúte, keď po pravej strane potiahol puk Chára, naservíroval ho medzi kruhy Voráčkovi a kmeňový hráč Philadelphie Flyers zavesil do vinkla - 1:2. Lev vycítil šancu, zatlačil hostí do hlbokej defenzívy, ale výraznejšie šance si nevypracoval. Dve minúty pred záverečnou sirénou si domáca striedačka vyžiadala oddychový čas a onedlho odvolala aj brankára, Levu sa však už vyrovnať nepodarilo. Gólovú poistku mohli pridať Hudáček i Kukumberg, netrafili však prázdnu bránu.

Rostislav Čada, tréner Slovana: "Úvodná tretina z našej strany nebola dobrá, chýbal nám pohyb, nasadenie, agresivita, prehrávali sme osobné súboje. Veľmi nám pomohol gól v závere tretiny, ktorý nás upokojil a dodal sebavedomie. V prostrednej časti sme zlepšili hru a pridali sme druhý gól. V závere sme už víťazstvo ubránili, najmä vďaka veľkej bojovnosti celého tímu. Výborná atmosféra zodpovedala úrovni zápasu, okrem domácich sa na nej podieľalo veľké množstvo našich fanúšikov. Spoločne vytvorili správne hokejové prostredie. Čo sa týka Mira Šatana, po zaujímavom fyzickom kontakte utrpel zranenie, ktoré mu neumožnilo pokračovať v hre."

Jiří Kalous, tréner Leva: "Musím povedať, že to síce bolo vyrovnané stretnutie, ale opäť sme zlyhali v koncovke. Sme samozrejme veľmi sklamaní, ale musíme ďalej bojovať a pokúsiť sa to zlomiť. Chýba nám dôraz, čo je jedna z hlavných príčin, prečo strácame body."

Andrej Sekera, obranca Slovana: "Súper na nás vyletel, nečakali sme to. Po prvej tretine sme si povedali, že musíme všetko zlepšiť a to sme aj dokázali. Levu sa síce podarilo streliť kontaktný gól, viac sme im už však nedovolili. Atmosféra bola vynikajúca, ľudia nás hnali dopredu a pred takou kulisou sa hrá výborne."

Mario Bližňák, útočník Slovana: "Bol to dobrý zápas, fanúšikovia nám vytvorili domáce prostredie. Pomohol nám gól do šatne, potom sme dobre bránili a ubránili to. Ďakujeme fanúšikom, že nás prišli podporiť, bolo to ako doma na Slovane."

Juraj Mikuš, obranca Leva: "Atmosféra bola vynikajúca hlavne vďaka Slovanistom. Mne osobne neprekážalo, že diváci fandili im, tešila ma samotná atmosféra. V Slovane mám zopár kamarátov, ale zápas to nebol extra výnimočný, som zvyknutý na našu rivalitu už z pôsobenia v Trenčíne."

Juraj Mikúš, útočník Leva: "Myslím si, že po prvej tretine sme mali vyhrávať 1:0, možno aj 2:0. Bol by to úplne iný zápas, ale na keby sa nehrá. Slovanu veľmi dobre zachytal Janus. Atmosféra bola veľmi dobrá, naši so Slovanistami určite zvýšili priemer návštevnosti. To je pozitívum."

Vladimír Vůjtek, tréner reprezentácie SR: "Očakával som takúto atmosféru. Viem, čo sa deje v Bratislave, že je tam veľký hokejový boom. Vedel som, že do Prahy príde veľa Slovákov, mnohí tu pracujú, takže to bol pre nich sviatok."

ONLINE KOMENTÁR

- Je tu koniec, Slovan víťazí v sledovanom česko-slovenskom derby 2:1!

60. min: Lev vyhral buly v útočnom pásme, ale puch vypichol Kytnár a ani ten netriafa odkrytú bránku. Za ním v druhom pokuse ani Hudáček.

60. min: Hudáček mohol rozhodnúť, bekhendom netrafil zblízka prázdnu bránku.

60. min: Brankár Leva šprintuje na striedačku, domáci hrajú so šiestimi hráčmi v poli. Višňovský robí poriadok pred Janusom.

59. min: Kytnár odviedol výbornú prácu, dlhšie podržal puk a toto Slovanu vyhovuje. S pukom na hokejke gól nemôže dostať.

58. min: Dočasný tréner Leva Kalous si vzal oddychový čas.

58. min: Záčali záverečné dve minúty riadneho hracieho času, Lev sa snaží, ale chýba mu dôraz pred bránkou či presnosť.

56 .min: "Čadovci" sa už zamerali na pozornú defenzívu, vyčkávajú na to, čo vymyslí súper a snažia sa rušiť jeho akcie.

55. min: Slovan sa ubránil aj tomuto oslabeniu.

54. min: Kytnár sa snažil o výpad v oslabení, ale v rýchlostnom súboji napokon neuspel. Aspoň vybojoval cenné sekundy.

53. min: Chárova bomba, spoluhráči sa ju snažili tečovať a potom aj dorážať, neúspešne.

53. min: Bakoš úplne zbytočne držal Cháru pri bránke Pöpperleho a ponúka Levu presilovú hru.

51. min: Slovan ale nechce dopustiť vyrovnanie, Bakoš pohrozil strelou spomedzi kruhov.

50. min: Hráčov Leva gól samozrejme nakopol, bojujú o každý puk s ešte väčšou snahou.

49. min: To čo sa nepodarilo Slovákovi, vyšlo dokonale spoluhráčovi Voráčkovi. Dostal ideálnu prihrávku od Cháru a peknou strelou prekonal Janusa - 1:2!

49. min: Hossa mohol znížiť, v koncovke ho ale neposlúchali ruky a puk dobre neusmernil.

48. min: Časté prerušovanie hry v týchto momentoch, to však vyhovuje hosťom. Domáci sa tak nedokážu dostať do výraznejšieho a súvislejšieho tlaku.

46. min: Kukumberg sa presunul do prvého útoku namiesto zraneného Šatana a po peknej Bližňákovej prihrávke mohol streliť svoj druhý gól.

46. min: Stretnutie sleduje 12 885 divákov, takže vypredané napokon, aj napriek predzápasovým informáciám, nie je.

46. min: Bakoš vyviezol puk, zakončil a vybojoval pásmo.

45. min: Slovan sa ubránil a jeho hráči sa opäť snažia myslieť aj na ofenzívu.

43. min: Prvá minúta presilovky Leva bez vážnejšej šance.

42. min: Hossa bol Sigaletom natlačený do Janusa a Kanaďan dostal dve minúty za hákovanie.

41. min: Lev začal veľkým náporom a so snahou čo najskôr dať kontaktný gól. V bánke Slovana ale stojí Janus a ten je dnes veľkou prekážkou pre domácich.

- Slovan dal gól aj v druhom dejstve a pred záverečnou tretinou je vo výbornej východiskovej pozícii.

40. min: Šatan stále chýba na ľade, do hry tak zasahuje aj trinásty útočník na súpiske Tomáš Mikúš a môže sa stretnúť v súboji so svojim bratom Jurajom.

40. min: Slovan nevyužil presilovú hru, jeho fanúšikovia sa bavia skandovaním sloganu "my sme tu doma".

39. min: Kukumberg vyhral buly, Kytnár neváhal a z prvej ohrozil Pöpperleho.

38. min: Hostia sa usadili v pásme, kombináciou skúšali nájste medzeru ale Klepiš im vypichol puk a hráči Leva sa rútili dvaja na jedného. Obetavý Sekera ich snahu ale v poslednom momente prerušil.

37. min: Slovan je v závere druhého dejstva opäť aktívnejší. Voráček tvrdo kroščekoval Daňa, ktorý zostal s bolestivou grimasou na ľadovej ploche. Čech dostal dve minúty.

36. min: Ďaňo ponúkol šikovnú prihrávku Ölveckému, jeho strela skončila v lapačke Pöpperleho.

36. min: Vondrka nahodil puk pred bránku, ten tam poskakoval a Lipiansky sa ho snažil doraziť do siete. Neúspešne.

35. min: Na opačnej strane podobná strela Lipianskeho, Pöpperle vyrazil do rohu.

34. min: Oystrickov strelecký pokus, Janus pozorný.

34. min: Na útočný výlet sa vybral aj Švarný, dopadol rovnako ako Chára.

33. min: Chára sa ocitol až pred Janusom, ten mu zmenšil strelecký uhol a zneškodnil pokus slovenského obra.

32. min: V hre sa trochu pritvrdilo, vzájomné osekávanie Daňa s Mikúšom a obaja si odsedia dvojminútového tresty. Hrá sa 4 na 4.

30. min: Chára vystavil tvrdú "stenu" Šatanovi v strednom pásme. Otrasený kapitán Slovana zostal po tomto súboji s kamarátom na ľade. Následne zamieril aj do šatní. Uvidíme, či bude pokračovať v hre.

29. min: Janus drží čistý štít aj po strele Novotného, výborne sa presunul k pravej žrdi.

28. min: Lev hrá v plnom počte, pokračuje presilovka 5 na 4. V oslabení únik dua Hudáček a Šatan. Kapitán hostí si hľadal priestor na koncovku, aj ho našiel, ale mieril iba do Pöpperleho.

28. min: Janus zlikvidoval dva strelecké pokusy a prerušil hru.

27. min: Bližňák fauloval Vránu, Slovan bude hrať iba v trojici, Lev so štyrmi hráčmi.

27. min: Fanúšikovia Slovana už spievajú oslavné chorály a užívajú si dobrý výkon.

26. min: Slovan zvyšuje vedenie, Vondrka dovtedy dorážal pred bránkou, dokiaľ nedotlačil puk do siete - 0:2!

26. min: Trvala však iba veľmi krátko, Hudáček podržal hokejku Škoulu a vyrovnáva sily na ľade.

25. min: Presilovú hru si zahrá Slovan, na trestnú lavicu odišiel Marcel Hossa za sekanie.

25. min: Petr Vrána sa natlačil pred Janusa, ale obrancovia ho výborne odtlačili.

24. min: V posledných sekundách oslabenia únik Šatana, ale iba propagačné zakončenie.

23. min: Oystrick sa dostal do dobrej pozície na modrej čiare, jeho strela mierila vedľa. Ten istý hráč o pár sekúnd nebezpečný aj pri dorážke pred Janusom. Slovanisti sú zatlačení pred Janusom.

22. min: Slovanistov bolo 6 na ľade, Sekera si to síce všimol, ale stačil iba skočiť na striedačku Leva. Situáciu už nezachránil, aspoň pobavil. Trest si odsedí Ján Lipiansky.

21. min: Hudáček si hľadal miesto na zakončenie, jeho strela mierila mimo.

- Slovanu výborne vyšiel záver prvej tretiny a do kabín ide s jednogólovým náskokom.

20. min: Kukumberg otvára necelých 30 sekúnd pred koncom skóre. Kytnár mu posunul nádhernú prihrávku od ľavého mantinelu a skúsený hokejista bol síce tieňovo bránený Chárom, ale nemal problém zasunúť puk do bránky - 0:1!

20. min: Vondrka podržal puk v útočnom pásme, pomáhal mu Šatan, ale domáci sa onedlho zmocnili puku.

19. min: Vyrážačka Janusa opäť v akcii pri strele Birnera, puk sa odrazil od Sekeru tesne vedľa bránky.

18. min: Postupná akcia prvého belasého útoku, Bližňák zakončoval. Na druhej strane vyrazil Janus pokus Christensena.

17. min: Vondrka poslal propagačný pokus z ľavej strany, vybojoval vhadzovanie pred Pöpperlem.

17. min: Lev mohol otvoriť skóre, do veľkej šance sa dostal Hossa, ale Janus ho výborne vychytal aj s pomocou žrde. Neuspel ani Surový pri dorážke.

16. min: Individuálna akcia Šatan, skúšal zakončiť bekhendom, českého gólmana neprekvapil, aj keď to myslel veľmi dobre.

15. min: Miklíkova bomba okamžite po vhadzovaní, Pöpperle so šťastím vyrazil.

14. min: Dobrá práca mladíkov Slovana, Daňov pokus kryje Pöpperle.

12. min: Slovan ožíva, Vondrka v šanci, následne tvrdá strela Višňovského od modrej čiary.

12. min: Daňo sa predral popri striedačkách, ponúkol peknú prihrávku Šťastnému, ale jeho hokejku mierne podržal jeden z obrancov.

11. min: Kukumberg mohol takisto otvoriť skóre, prihrávku Bakoša však v dobrej pozícii netrafil.

10. min: Hudáček pekne potiahol puk po ľavej strane, nahodil puk pred bránku, osamotený Šatan mieril vo veľkej šanci iba do siete nad mantinelom.

9. min: Puk oveľa častejšie na hokejkách domáceho tímu, Slovan vyčkáva na svoju šancu.

8. min: Náznak šarvátky, Klepiš atakoval Janusa, ktorý už mal puk v lapačke.

8. min: Lev hrá v plnom počte, Slovan presilovka vôbec nevyšla.

7. min: Novotný sa snažil v samostatnom nájazde prekonať Janusa medzi nohy, ale slovenský gólman ho výborne vychytal.

7. min: Trestné strieľanie pre Lev. Sigalet už nemal na výber a fauloval Novotného, ktorý výborne vypichol rozohrávku Slovana.

7. min: Sekera nemal komu prihrať a tak to skúsil tvrdou strelou od modrej čiary.

6. min: Slovanu sa nedarí usadiť pred Pöpperlem, na ľade už medzitým druhý belasý útok.

5. min: Máme tu prvú presilovú hru, Řepík podrazil Šťastného.

5. min: Christensen si robil priestor medzi kruhmi, do koncovky sa vďaka pozorným obrancom nedostal.

5. min: Fanúšikovia Slovana sú zatiaľ hlučnejší, v hľadisku to aj vizuálne vyzerá na ich prevahu.

4. min: Rozhodca prerušil hru, Janus dostal zásah do masky po strele Surového.

3. min: Elitná formácia Leva opäť v útoku, Klepišov pokus vyrazil Janus.

2. min: Prvú útočnú snahu hostí predviedol mladík Daňo, obrana si na neho dala pozor.

1. min: Lev začal veľmi aktívne, Mikúš strieľal a Hossa sa nedostal k dorážke.

1. min: Slovan v bielych dresoch, Lev v červených. Klepiš sa okamžite dostal do výbornej šance, Janus bol na mieste.

- Pozdravy kapitánov, tradičné rituály pred brankármi a o pár sekúnd tu máme prvé vhadzovanie.

- Na ľade už máme oba tímy, fanúšikovia sa "pozdravujú" ešte pred začiaktom stretnutia. Nasledujú štátne hymny. Minimálne polovica arény spevom dopĺňa speváka na ľade pri hymne Slovenska.

- V nominácii Slovana na zápas chýba Michal Sersen, ktorému napokon klub nestihol vybaviť všetky prestupové formality a nenastúpi proti svojim nedávnym spoluhráčom.

- Do začiatku zápasu zostáva presne hodina, po vstupenkách sa "zaprášilo" v priebehu niekoľkých dní a tak bude vypredané.

- V tíme Slovana vládne kanadskému bodovaniu český legionár Michal Vondrka s 15 bodmi (6+9), v tesnom závese je za ním najlepší strelec Miroslav Šatan (7+6).

- Najproduktívnejším hráčom Leva je Jakub Klepiš, ktorý nastrieľal 10 gólov a pridal 8 asistencií. Z početnej slovenskej enklávy v tíme je na tom najlepšie Tomáš Surový (7+5).

- Aktuálne je na tom v tabuľke aj formou lepšie Slovan, ktorý získal v Západnej konferencii v 21 zápasoch 31 bodov so skóre 58:56 je na 7. mieste. Lev odohral 22 stretnutí, získal 28 bodov (51:58) a patrí mu 9. priečka. Pražský klub však prežíva katastrofálne obdobie, keď zvíťazil iba v jednom z posledných desiatich duelov.

- Presžítne stretnutie vzbudzuje už dlho veľkú pozornosť a s plnou vážnosťou sa na neho chystajú nielen hráči, ale aj fanúšikovia. Do českej metropoly sa vybrali stovky priaznivcov z Bratislavy, navyše prvého slovenského zástupcu v KHL chcú vidieť aj Slováci žijúci v Prahe a okolí.

- Vitajte pri online komentári zo zápasu Lev Praha - Slovan Bratislava.

• Zdroj: športky, ts, TASR, youtube