Gréci si podelili body s Bosnou, Litva uspela v Lichtenštajnsku

Giannis Maniatis a Edin DžekoGiannis Maniatis a Edin Džeko Zdroj: SITA

BRATISLAVA - V stretnutí Grécko - Bosna a Hercegovina v rámci "slovenskej" G-skupiny kvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta 2014 do Brazílie nepadol gól. Na čele tabuľky zostali po troch dueloch Balkánci o skóre pred Slovákmi a Helénmi, všetky tri tímy majú na konte po sedem bodov.

Kvalitou výbornému balkánskemu derby chýbali len góly, oba tímy si remízou udržali svoju neporazenosť. Kúsok bližšie k vedeniu boli v prvom polčase domáci, ktorí dvakrát trafili konštrukciu bosnianskej brány, hostia kontrovali Misimovičom a Luličovou tutovkou. Počas celého duelu sa hra prelievala z jednej strany na druhú, hralo sa v tempe a divák sa na štadióne Giorgiosa Karaiskakisa v Pireu nenudil.

V druhom polčase mali mierne navrch Bosniaci, ale hviezdne útočné duo Džeko-Ibiševič nevyrástlo nad gólmana domácich Karnezisa, raz zachraňoval na čiare hlavou aj Giannis Maniatis. Gréci boli blízko gólu po Salpingidisovej šanci, ktorú eliminoval nohami Begovič. Striedajúci stredopoliar Giorgios Karagounis sa prepracoval piatkovým 121. reprezentačným štartom na čelo historických tabuliek a prekonal tak Thea Zagorakisa. Zlou správou pre trénera Fernanda Santosa je, že pre utorkový zápas so Slovenskom (Pasienky, 20.30) nemôže rátať so stopérom Steliosom Malezasom, ktorý utrpel svalové zranenie v 66. minúte.

"Som spokojný s výsledkom. Neočakával som, že v dueli nepadne nijaký gól. Rezultát je spravodlivý. Hrali sme s dvoma útočníkmi a troma ofenzívnymi stredopoliarmi, ale nepresadili sme sa v koncovke," cituje Dnevni Avaz trénera Bosny Safeta Sušiča.

"Bosniaci si v druhom polčase nevypracovali nijakú gólovú príležitosť. Bod sa nám máli, hoci proti sebe nastúpili dva veľmi dobré tímy. Myslím si, že sme hrali lepšie ako súper a výsledok je nespravodlivý," uviedol portugalský kouč Grékov Fernando Santos.

Grécko - Bosna a Hercegovina 0:0
ŽK: 17. Samaras, 82. Fortunis - 22. Džeko, 74. O. Vranješ, rozhodoval: Damato (Tal.)

Grécko: Karnezis - Torosidis, Malezas (66. Karagunis), Papastathopulos, Spyropulos - Maniatis (79. Mitroglou), Katsuranis, Fortunis, Tziolis - Samaras, Gekas (57. Salpigidis)

Bosna a Hercegovina: Begovič - Mujdža, Spahič, O. Vranješ, Zahirovič - Medunjanin (74. Ibričič), Misimovič, Salihovič, Lulič (75. M. Stevanovič) - Ibiševič, Džeko

Lichtenštajnsko sa držalo proti Litve 50 minút, potom začal úradovať Edgaras Česnauskis, ktorý dvoma gólmi rozhodol o výhre hostí 2:0.  Na čele skupiny je trio Bosna a Hercegovina, Grécko a Slovensko zhodne so siedmimi bodmi. V utorok sú na programe okrem slovensko-gréckeho súboja aj duely Bosna a Hercegovina - Litva (Zenica, 20.00) a Lotyšsko - Lichtenštajnsko (Riga, 19.00).

Lichtenštajnsko - Litva 0:2 (0:0)
Góly: 51. a 75. E. Česnauskis, ŽK: 60. Th. Beck, 62. Erne, 64. Quintans - 32. D. Šemberas, 45. Mikoliunas, 56. E. Česnauskis, 56. Klimavičius, 90. Stankevičius, rozhodoval: Vinčič (Slovin.)

Lichtenštajnsko: Büchel - Oehri, Martin Stocklasa, D. Kaufmann, Quintans - Erne (87. Ospelt), Polverino, Wieser (84. L. Eberle), Burgmeier - Th. Beck, N. Hasler (74. Kieber)

Litva: Karčemarskas - Mikoliunas, Žaliukas, Klimavičius, Kijanskas - D. Šemberas, E. Česnauskis - D. Česnauskis (58. Šernas), R. Radavičius (90. Stankevičius), Novikovas - T. Danilevičius (87. Rimkevičius)