Kuzminová strieborná v stíhacích pretekoch na ME v Osrblí

Anastázia KuzminováAnastázia Kuzminová Zdroj: TASR

OSRBLIE - Medailovú zbierku slovenskej biatlonovej reprezentácie rozšírila na majstrovstvách Európy v letnom biatlone v sobotňajšom súťažnom programe striebornou medailou Anastasia Kuzminová. V stíhacích pretekoch na 5 km sa o zlate rozhodlo až v poslednej streleckej položke, keď Kuzminová nevyužila strelecké zaváhanie líderky súťažného poľa Ukrajiny Svitlany Krykončukovej a podobne ako ona nezasiahla dva terče a so stratou 20 sek. podobne ako v piatok dobehla na druhom mieste.

Ako trietia skončila reprezentanka Ruska Oľga Prekopevová. Ďalšia slovenská reprezentantka Terézia Poliaková skončila na hodnotenom 6. mieste so stratou na víťazku 2:04,1 min a štyrmi neúspešnými zásahmi na strelnici.

V stíhacích pretekoch na 5 km žien a junioriek bolo na štarte až 9 slovenských pretekárok a Anastasia Kuzminová znova potvrdila svoje účinkovanie na šampionáte, podobne ako na úvod, striebornou priečkou. Okolo tisíc divákov videlo zaujímavý súboj vedúcej dvojice pretekárok, ktoré vybiehali ako prvé na štarte s rozdielom 14 sekúnd. Aj keď slovenská kráľovná biatlonu Kuzminová mala bežecky na líderku Kykončukovú, strelecky sa jej nedarilo. Ukrajinka po troch streleckých položkách mala len jeden neúspešný zásah, Kuzminová až 4, ale rozdiel pred vbehnutím na strelnicu bol minimálny. Preto aj dva nepresné zásahy Krykončukovej dávali dokonca nádej na zlato. Dva nepresné zásahy a následné 2 trestné okruhy však zmarili zlaté nádeje a Kuzminová si možno na historicky poslednom letnom šampionáte v Osrblí vybojovala dve striebra.

"Bola to dobrá previerka letnej prípravy pred sústredením na Novom Zélande. Čaká ma už príprava na snehu a potrénujeme aj streľbu," stručne zhodnotila svoje účinkovanie v Osrblí slovenská biatlonová jednotka Kuzminová.

Na Horehroní príjemne prekvapila ďalšia slovenská reprezentanka Terézia Poliaková, ktorá po bezchybnej streľbe v ľahu nakoniec nazbieral v stoji 4 trestné okruhy, ale aj tak si vybojovala cenné 6. miesto a podľa zvyklostí Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU) v sobotu večer jej patrilo miesto medzi ocenenými pretekárkami.  V takmer 30°C horúčave sa v popoľudňajšom programe predstavili na rovnakej trati tiež juniorky, ktoré si miesta na stupni víťaziek rozdelili ako v piatok. Zo šestice slovenských junioriek najlepšie skončila, podobne ako v úvodnej disciplíne, Paulína Fialková, ale o priečku si v konečnom súčte polepšila a skončila na 8. mieste.