Tittel: Futbal je súčasťou nášho života, tešme sa z neho

Dušan TittelDušan Tittel Zdroj: športky, ts

BRATISLAVA - Ligový futbal na Slovensku sa hlási o slovo po sedemtýždňovej prestávke. Do jubilejného 20. ročníka vstupuje ako obhajca titulu MŠK Žilina a aj v tejto sezóne bude patriť k najväčším adeptom na prvé miesto. Do toho však budú mať čo povedať aj Trnava a Slovan, vysoké ambície majú Senica či Trenčín. "Čiernym koňom" by mohol byť nováčik z Myjavy.

Pred štartom ročníka 2012/2013, ktorý po desiatykrát nesie názov Corgoň liga sme sa porozprávali s prezidentom Únie ligových klubov Dušanom Tittelom. 

Bývalý slovenský reprezentant a skvelý obranca je plný optimizmu a najviac by ho potešilo, keby si slovenský ligový futbal opäť získal priazeň u čo najväčšieho počtu fanúšikov. Chcel by súčasným hráčom dopriať to, čo jeho generácia zažívala počas každého ligového kola, kedy boli návštevy na tribúnach neporovnateľné so súčasnosťou. 

"Na poslednom stretnutí klubov sme mali veľkú diskusiu, ako pritiahnuť divákov na štadióny. V minulej sezóne sledovalo zápasy približne 430 000 divákov, ale tieto počty v posledných rokoch neustále klesajú. Hľadáme riešenia, aby sa diváci vrátili do hľadísk, aby sa zmenila kultúra štadiónov. Corgoň liga má dobrú úroveň, vyrastá tu dosť dobrých futbalistov, aj keď ten pohľad je trochu iný v porovnaní s európskymi ligami a množstvom zápasov, ktoré vidíme na obrazovkách," povedal na úvod pre Športky.sk Dušan Tittel a pokračoval: "Chcel by som, aby sme sa tešili na víkend, kedy mužstvá Corgoň ligy, ale aj hráči ďalších súťaží až po tie posledné, vybehnú na trávnik. Prial by som si, aby nás ten futbal naozaj spájal."

Jednou z ciest, ako Corgoň ligu ešte viac priblížiť k fanúšikom by podľa Tittela mala byť aj nová stránka www.corgonliga.sk: "Na stránke sa vždy budú nachádzať najnovšie aktuality z klubov, online prenosy, množstvo zaujímavostí či noviniek. Je možné, že v priebehu sezóny sa tam objavia aj priame prenosy stretnutí z 1. alebo 2. ligy."

Tradičnou témou medzi fanúšikmi sú televízne prenosy. Práva na vysielanie Corgoň ligy vlastní DIGI šport, pričom množstvo priaznivcov dlhodobo vyjadruje negatívne názory na piatkové zápasy. Aký bude plán v sezóne 2012/2013?

"Spolu s našim partnerom máme dohodu, že začíname zápasom Žilina - Myjava v piatok. Pokiaľ sa nehrajú zápasy anglickej Premier League, čo je v podstate nosný program pre DIGI, tak máme možnosť s tým trochu hýbať. Aj preto sa bude napríklad z 2. kola vysielať sobotňajší duel Myjavy so Zlatými Moravcami a v ďalších troch kolách televízia ponúkne nedeľňajšie stretnutia (Zlaté Moravce - Nitra, Trnava - Slovan, Senica - Trnava). O ďalšom vývoji rozhodne aj účinkovanie slovenských klubov v Európe a možné zmeny v termínovej listine. Ale počas celého ročníka bude platiť zásada, že televízne zápasy budú v piatok večer, ale rokujeme aj o tom, že by sa na obrazovky mohli dostať hneď dva zápasy niektorého kola."

Slovenská liga bojuje už dlhé roky s nízkou návštevnosťou. Chabé divácke priemery tradične "zachraňuje" Trnava, aj keď aj tam boli v minulosti zvyknutí na úplne iné čísla na tribúnach. Ako to zmeniť?

"Fanúšikovia potrebujú na štadiónoch určitý komfort. Ale základom je, aby si našli čistú sedačku, aby bol čistý záchod, dobrá klobása a studené pivo. To je podstatné, keďže som presvedčený, že pred 20 rokmi ani jeden štadión na Slovensku nebol lepší ako je dnes. Je to síce smutné, ale je to tak. Ľudia nemali lepšie podmienky, ale kam sme prišli, tam boli plné štadióny. Prišli sme do Bardejova či Humenného a tam nás čakali plné tribúny a súper, ktorý sa na nás chcel vytiahnuť. Vtedy bola tá rivalita obrovská a to bolo dobré pre futbal. Možno aj toto by nás mohlo motivovať a robiť dobrý futbal aj v týchto náročných ekonomických podmienkach."

Doba je však iná, futbalový fanúšik si kúpi za pár eur letenku, o hodinu-dve je v Anglicku, Španielsku či Taliansku na nádhernom štadióne a atraktívnom zápase. Potom príde naspäť a čo by ho malo priviesť na slovenskú ligu?

"Súhlasím. Ale takéto možnosti tu boli aj pred dvadsiatimi rokmi, aj keď sa síce nelietalo tak často a "lacno" ako v súčasnosti. Ide skôr o to, že väčšina máme rodiny, deti, súrodencov, ktorí hrajú futbal. Snom každého je hrať za Real či Barcelonu, ale v minulosti chcel každý hrať za Trnavu, Slovan alebo v tom svojom regionálnom meste. Preto nedehonestujme slovenský futbal na žiadnej úrovni. Škrtel či Hamšík nevyšli z poľskej alebo maďarskej ligy. Tí najlepší sa dostanú do zahraničia a tí, ktorí sa tam nedostanú, budú hrať za naše kluby. Futbal je súčasťou nášho života a našej spoločnosti. Stále je to najpopulárnejší šport na Slovensku a tá základňa je obrovská. Súhlasím, že štadióny už nie sú také, aké by mali byť. Je to však práca klubov, samospráv. Oni si musia povedať, že keď investovali do nákupných centier, parkov, námestí, tak by mali aj do športu. Príkladom je Myjava, kde primátor za tri mesiace spraví veľkú rekonštrukciu a aj keď sa zadĺžia, vedia, že to má zmysel. Poslanci odsúhlásia veľakrát čokoľvek iné, ale na šport sa zabúda. My tu 20 rokov po rozdelení Československa nemáme ani jeden štadión. Nikde v Európe ich nestavia súkromný kapitál, ale štát a samospráva."

Aký máte názor na pyrotechniku na slovenských štadiónoch? Týka sa to hlavne Trnavy, Slovana či Žiliny, kde fanúšikovia bojujú aj takýmto spôsobom proti praktikám toho "moderného futbalu" a treba uznať, že správne použité pyrotechnické pomôcky dodajú zápasau vždy zvláštne čaro. Na jednej strane potom prezident zväzu Ján Kováčik pošle do Trnavy list, v ktorom ďakuje za skvelú atmosféru a o týždeň-dva neskôr dostane klub pokutu. 

"Mám na to svoj názor, ale keby ho poviem verejne, budem nepriateľom. Musíme rešpektovať zákony, ktoré prijali poslanci v parlamente. Tento zákon jasne zakazuje, že žiadna pyrotechnika nemôže byť súčasťou zápasov. Chápem, že to v minulosti bolo možné a aj teraz sa to deje, napríklad v Taliansku či Grécku alebo sme to videli aj na ME v Poľsku a na Ukrajine. Myslím si však, že v tých rozvinutých krajinách ako Nemecko, Španielsko už tá pyrotechnika nemá priestor. Ide hlavne o bezpečnosť. Ja vždy vítam skvelú atmosféru, ktorú vedia vytvoriť v Trnave alebo inde, ale nikomu by sa zrejme nepáčilo, keby sa niekomu niečo stalo. Bol by som rád, keby si všetci uvedomili, že my ako riadiaci orgán nie sme proti atmosfére. Je to iba o tom, že my aj kluby sme zodpovední za organizovanie podujatia (zápasu) a keď príde k smrteľnému prípadu, tak je to skutočne veľká zodpovednosť a nie je ľahké, zobrať túto ťarchu na seba. Som za výbornú atmosféru, ale západná Európa nám ukazuje inú cestu."

Práve v kluboch vyspelej futbalovej Európy sa však množstvo fanúšikov sťažuje, že im tam chodia "turisti" a atmosféra tým trpí. 

"Je to asi vývoj. Ja budem rád, ak budú v Bratislave na futbal chodiť rodení Bratislavčania alebo ľudia z východu, ktorí sa sem presťahovali. Predovšetkým by som chcel, aby bol štadión miestom, kde sa spolu stretneme, kde môžem doviesť deti a môžem sa s nimi poprechádzať, zažiť dobrú atmosféru, dáme si klobásu, dobré pivo. Aby sme sa tešili. Futbal by mal byť hlavne o tom, o vyplnení voľného času a zábave. Nemalo by to byť o tom, že nenávidím súpera. Lebo napríklad dnes nenávidieť hráčov napríklad Myjavy alebo Zlatých Moraviec je scestné. Verím, že aj naši futbalisti majú čo ponúknuť. Samozrejme nie je to na úrovni Realu či Barcelony. Ale napokon, nie je to tak dávno, čo Púchov na Slovensku trápil katalánskeho giganta."

Veľkým problém slovenského futbalu sú štadióny. V Česku zaviedli pred pár rokmi prísny licenčný systém a každý klub ho musel splniť, inak by nemohol hrať ligu. Majú moderné a pekné štadióny s primeranou kapacitou. Prečo to nejde aj u nás a stále sa udeľujú rôzne výnimky?

"Na papier môžeme dať akýkoľvek projekt, ale o tom by mala rozhodnúť samospráva mesta. U nás okrem Žiliny, ktorá si štadión vlastne financovala z vlastných peňazí, či Zlatých Moraviec a teraz Myjavy sa k tomu kompetentní v mestách správajú "macošsky". Samospráva míňa peniaze na iné veci. Vieme postaviť Národné divadlo za 5 miliárd slovenských korún, ale keď sa má postaviť futbalový štadión, tak je tu nekonečná otázka, kto by ho mal vlastne stavať a pre koho. Pokiaľ sa samospráva nezapojí do týchto projektov, tak ťažko môžeme čakať, že majitelia klubov napríklad v Michalovciach, Prešove alebo Trnave začnú stavať štadión pre obyvateľov mesta. V tomto vládne na Slovensku hlboké nepochopenie."

Má ÚLK alebo SFZ nejaké "páky", aby kluby tlačili na mestá a tie boli donútené postaviť štadióny?

"Môžeme dnes povedať, že odteraz musí byť každý štadión podľa určitých noriem. Ale je otázne, či je to správne a reálne v našich podmienkach. Ľudia v Bratislave, Trnave, Trenčíne atď. by mali povedať, že nechceme primátora, ktorý nepodporuje šport. Pre mňa je nepochopiteľné, že napríklad v Trenčíne, kde vychovali top hokejistov, majú dnes problémy, či vôbec bude možná prevádzka zimného štadióna. Všade v zahraničí by bol ten tlak na volených ľudí obrovský. Primátor alebo poslanci by si mali byť vedomí toho, že musia investovať do športu. Dávame financie z EÚ do rôznych oblastí, ale do športu nešlo zrejme ani euro. To je veľká škoda a snažíme sa komunikovať s Ministerstvom školstva či hospodárstva, aby sme mohli takéto financie využiť na stavbu športovísk."

Aké sú vízie Dušana Tittela pred štartom sezóny 2012/2013?

"Čaká nás ťažký ročník, hlavne čo sa týka ekonomiky. Bojuje s tým vlastne celý svet, takže malé Slovensko nie je výnimkou. Na druhej strane nám to môže pomôcť. Väčšiu šancu a priestor by mohli dostať slovenskí a mladí hráči. Niekedy nám vadilo, že tu hrali starí hráči a teraz je Miro Karhan najlepší v lige. Aj naša liga vie vychovať veľmi dobrých hráčov, príkladom je mladý  Gyömbér z  Banskej Bystrice, ktorý má podľa mňa skvelú budúcnosť a pôjde po stopách Škrtela. Chcel by som zmeniť pohľad na ligu, aby bola taká naša. Aby sa s ňou ľudia stotožnili. Príde sobota-nedeľa, pôjdem na ten futbal. Či už na Corgoň ligu, alebo aj na tie amatérske súťaže. Aby to bolo viac o srdiečku, aby tréneri pochopili, že ľudí prilákajú hlavne ofenzívnym futbalom."

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: športky, ts
  • Zdroj: športky, ts

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy