VIDEO Česko vyradilo Poľsko, postupuje ako víťaz skupiny

Postupová radosť Česka po triumfe nad PoľskomPostupová radosť Česka po triumfe nad Poľskom Zdroj: SITA

WROCLAW - Českí futbaloví reprezentanti zvíťazili v poslednom zápase A-skupiny vo Vroclave nad domácim Poľskom 1:0 a zaistili si postup do štvrťfinále z prvého miesta tabuľky. Spolu s nimi idú ďalej aj Gréci, ktorí v rozhodujúcom dueli prekvapujúco zdolali Rusko 1:0.

Jediný gól duelu padol v 72. minúte. Poliaci stratili loptu na súperovej polovici a Česi predviedli parádny brejk. Baroš potiahol loptu, prihral do šestnástky Jiráčkovi, ktorý si zasekol obrancu a strelou k pravej žrdi prekonal Tytoňa.

Gréci sa o postup do semifinále pobijú 22. júna v Gdansku s víťazom B-skupiny, Čechov čaká vo štvrťfinále o deň skôr vo Varšave druhý tím "béčka".

Poľsko - Česko 0:1 (0:0)
Gól: 72. Jiráček. Rozhodcovia: Thomson - Ross, Rose (všetci Škót.), ŽK: Plašil, Limberský, Pekhart - Murawski, Polanski, Wasilewski, Blaszczykowski, Perquis, 42.000 divákov

Česko: Čech - Gebre Selassie, Sivok, Kadlec, Limberský - Hübschman, Plašil - Jiráček (84. Rajtoral), Kolář, Pilař (87. Rezek) - Baroš (91. Pekhart)

Poľsko: Tytoň - Piszczek, Wasilewski, Perquis, Boenisch - Dudka, Polanski (56. Grosicki) - Blaszczykowski, Murawski (73. Mierzejewski), Obraniak (73. Brožek) - Lewandowski

Prvú veľkú príležitosť úvodného dejstva si vypracovali Česi už v 4. minúte, keď Gebre Selassie našiel v šestnástke Pilařa, no ten vo vyloženej šanci netrafil loptu. Domáci odpovedali v 10. minúte, ale Lewandowski v dobrej pozícii minul Čechovu bránku. To bolo na dlhé minúty všetko a diváci na štadióne vo Vroclavi čakali na poriadne šance až do konca prvého polčasu. Aktívnejší boli poľskí futbalisti, ktorí tvorili hru a hrnuli sa dopredu. Česi ich však do ničoho vážneho nepustili a so strelami z diaľky si poradil brankár Čech. Jeho spoluhráči sa odhodlali do útoku až na konci prvého polčasu. V 37. minúte Plašil poslal peknú loptu za obranu na Baroša, no tomu chýbali centimetre, aby ju poslal do siete. O tri minúty neskôr na dvakrát strieľal Pilař, ale Tytoň si s jeho pokusom poradil.

Druhý polčas odštartovali lepšie zverenci trénera Michala Bíleka, ktorí niekoľkokrát ohrozili Tytoňovu bránku, no bez výraznejšieho úspechu. V 61. minúte prenikal do pokutového územia Limberský, no tesne pred čiarou ho fauloval Wasilewski. Česi však z následného priameho kopu nič nevyťažili. Ešte horšie na tom boli domáci, ktorí sa vpredu nedokázali vôbec presadiť a hrali prakticky len na svojej polovici. V 64. minúte bol blízko gólu Sivok, nabehol si na výborný Pilařov center, ale z piatich metrov hlavičkoval priamo do Tytoňa. V 72. minúte to už hosťom vyšlo. Poliaci stratili loptu na súperovej polovici a Česi predviedli parádny brejk. Baroš potiahol loptu, prihral do šestnástky Jiráčkovi, ktorý si zasekol obrancu a strelou k pravej žrdi prekonal Tytoňa - 1:0. Poliaci mohli vyrovnať v 86. minúte, ale Wasilewski hlavičkoval tesne nad.

Franciszek Smuda (tréner Poľska): "Musíme prehltnúť trpkú pilulku. Česi mali dobre organizovanú hru a keďže sme nevyužili šance, náš súper zvíťazil. Nemôžem povedať, že moji zverenci nechceli, možno boli až príliš motivovaní. Musíme sa zmieriť s výsledkom. Utvorili sme tím, s ktorým môžeme rátať do budúcnosti. Odohrali sme niekoľko dobrých zápasov a hoci neboli dokonalé, patrí to k futbalu."

Michal Bílek (tréner Česka): "Neboli sme dobrí v úvode, ale postupne sme sa zlepšili a prevzali opraty zápasu. Strelili sme gól, utvorili si viac šancí a myslím si, že sme si zaslúžili postúpiť do štvrťfinále. Boli sme trpezliví a jeden náš útok nám vyšiel. Máme dobrý futbalový tím. Niekedy sme žiaľ zabudli brániť, ale súper nás nepotrestal. Poliaci majú skvelý tím, no teraz sme sebavedomí. Vedeli sme, že ak nestrelíme gól, tak sme skončili na turnaji. Našťastie sme to zvládli."

Jakub Blaszczykowski (stredopoliar a kapitán Poľska): "Počas tohto turnaja sme mali veľmi dobré momenty a všetko, čo môžeme povedať je, že ďakujeme."

• Zdroj: športky, SITA, TASR, dailymotion