Cibulkovej púť v Paríži ukončila vo štvrťfinále Stosurová

Dominika CibulkováDominika Cibulková Zdroj: SITA

PARÍŽ - Slovenská tenistka Dominika Cibulková nezvládla svoj štvrťfinálový zápas na Roland Garros proti Austrálčanke Samanthe Stosurovej a po prehre 4:6, 1:6 za 85 minút sa s druhým grandslamovým turnajom roka lúči.

Cibulková si z Paríža odnáša 155 000 eur a 500 bodov do hodnotenia. S úradujúcou šampiónkou z US Open má skóre 0:2.

Slovenská tenistka tento rok v Paríži stratila prvé dva sety a to sa jej stalo osudným. V porovnaní so zápasom s líderkou rebríčka Azarenkovou predviedla zakríknutejší, pasívnejší a nedisciplinovanejší výkon.

Cibulkovej nevyšiel úvod zápasu, keď dvakrát stratila vlastné podanie a Austrálčanka si vybudovala náskok 5:2. Slovenka v ďalších minútach obmedzila počet nevnyútených chýb, začala účinne využívať stopbaly a podarilo sa jej znížiť na 4:5, pričom v desiatom geme mala tri brejkbaly. Stosurová ich však odvrátila a po sérii forhendových winnerov získala prvý set za 54 minút vo svoj prospech.

V druhom geme druhého dejstva mala Cibulková k dispozícii tri brejkbaly. Ani jeden však nevyužila, čo bolo zlomový moment zápasu. Stosurová získala šesť gemov v rade, pričom za stavu 5:1 premenila hneď prvý mečbal.

Stosurová mala vynikajúci pomer víťazných úderov a nevynútených chýb 30:13, Cibulková 19:28. Slovenka platne trafila iba 49 % prvých podaní a zužitkovala len z 10 brejkbalov, zatiaľ čo Austrálčanka využila 5 z 11 možností preraziť servis.

Cibulková po prehre priznala, že Austrálčanka lepšie zvládla kľúčové momenty. "Pri dôležitých stavoch zahrala Sam veľmi veľa winnerov a veľakrát trafila loptičku presne na čiaru. V prvom sete za stavu 5:4 som nevyužila tri brejkbaly, v druhom dejstve za stavu 1:0 ďalšie tri a už sa mi nepodarilo zastaviť rozbehnutú súperku. Až do konca zápasu potom Samanthe vychádzalo všetko, na čo siahla. Loptičky zahrávala veľmi vysoko a svojím kick-servisom ma vyháňala von z kurtu, nemohla som s tým nič robiť. Častokrát som stála tri metre za základnou čiarou," povedala Cibulková pre akreditované médiá. Stosurová po postupe do semifinále netajila spokojnosť. "V posledných štyroch rokoch sa mi v Paríži darí. Tretíkrát som v semifinále a vo štvrtok urobím všetko pre to, aby som si druhýkrát zahrala vo finále. Milujem hrať na Roland Garros a po dnešnom víťazstve mám k Parížu ešte pozitívnejší vzťah."

Stosurová, ktorá je finalistkou z RG 2010, si v semifinále zmeria sily Talianskou Sarou Erraniovou, ktorá si poradila s Angelique Kerberovou po setoch 6:3, 7:6.

Cibulková sa nachádza na 16. pozícii v renkingu. Dosiaľ najvyššie bola na 12. priečke práve po prieniku medzi najlepšie štyri pred troma rokmi na RG. Teraz atakuje svoj renkingový rekord: "online" figuruje na 11. mieste, ale ešte môže k 11. júnu, keď WTA najbližšie zverejní oficiálne aktualizovanú verziu rebríčka, klesnúť na 13. pozíciu (podľa toho, ako v Paríži dopadnú Talianka Sara Erraniová a Estónka Kaia Kanepiová). Najbližšie by mala hrať od 17. júna na tráve v holandskom Hertogenboschi.

Samantha Stosurová (Aus.-6) - Dominika Cibulková (SR-15) 6:4, 6:1

1. podanie (úspešnosť v %): 37 z 56 = 66 % - 34 zo 69 = 49 %
využitie 1. podania: 27 z 37 = 73 % - 17 z 34 = 50 %
využitie 2. podania: 9 z 19 = 47 % - 16 z 35 = 46 %
esá: 2 - 2
dvojchyby: 0 - 2
víťazné údery: 30 - 19
nevynútené chyby: 13 - 28