Suverénna Björgenová vyhrala preteky na 30 km v Oslo

Marit BjörgenováMarit Björgenová Zdroj: SITA

OSLO - Suverénnou víťazkou prestížnych pretekov žien na 30 km klasickou technikou s hromadným štartom v rámci Svetového pohára v behu na lyžiach v nórskom Holmenkollene sa stala domáca reprezentantka Marit Björgenová.

S vyše 50-sekundovým odstupom za ňou dobehla do cieľa obhajkyňa veľkého krištáľového glóbusu z predchádzajúcich troch sezón Poľka Justyna Kowalczyková, ktorá v strhujúcom finiši odsunula na bronzovú pozíciu ďalšiu Nórku Therese Johaugovú. Slovensko v pretekoch nemalo zastúpenie.

Marit Björgenová vyhrala šesťdesiaty šiestykrát preteky, ktorých výsledky sa započítavajú do celkovej klasifikácie Svetového pohára. Štatistiky Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) jej však priznávajú „iba“ 54 prvenstiev, pretože nezaratúvajú výsledky z jednotlivých etáp viacdielnych tour. Čoskoro 32-ročná Nórka (nar. 21. marca 1980) je však aj tak neohrozenou líderkou historických rebríčkov v počte triumfov medzi bežcami na lyžiach. Vďaka víťazstvu sa výrazne priblížila k zisku hlavnej sezónnej trofeje, odstup od jej najvážnejšej konkurentky Kowalczykovej opäť narástol. Po sezónach 2004/05 a 2005/06 by to bola už jej tretia veľká krištáľová guľa v kariére.

Už po piatich kilometroch sa trio medailistiek vzdialilo zvyšku štartového poľa a ich náskok neustále narastal. V polovici trate nestačila zničujúcemu tempu ani minuloročná majsterka sveta v tejto disciplíne (bežalo sa však voľnou technikou) Therese Johaugová, o dva kilometre ďalej odpadla už aj Kowalczyková. Björgenová stále šliapala naplno, Johaugová štyri kilometre pred cieľom dobehla Poľku. Björgenová prišla do cieľa vychutnávajúc si ovácie plných tribún holmenkollenského areálu, za ňou sa však odohrával dramatický súboj o zvyšné dve pozície na pódiu pre medailistky. Nakoniec z neho vyšla víťazne Koľalczyková, ktorá Johaugovú zdolala o 1,4 s.

V šestici najlepších boli štyri nórske lyžiarky. Ich hegemóniu okrem Kowalczykovej narušila aj Japonka Masako Išidová.

Výsledky - 30 km klasickou technikou s hromadným štartom:
1. Marit Björgenová (Nór.) 1:26:09,8 h, 2. Justyna Kowalczyková (Poľ.) +51,9 s, 3. Therese Johaugová (Nór.) +53,3, 4. Kristin Störmer Steirová (Nór.) +2:59,4 min, 5. Masako Išidová (Jap.) +3:11,8, 6. Marthe Kristoffersenová (Nór.) +4:00,6

• Zdroj: TASR, SITA