Senzačné prvenstvo Lindströma, Slováci opäť nebodovali

Fredrik LindströmFredrik Lindström Zdroj: SITA

ANTERSELVA - Víťazom mimoriadne dramaticky sa vyvíjajúcich rýchlostných pretekov mužov na 10 km v rámci Svetového pohára 2011/12 v biatlone v talianskej Anterselve sa stal Švéd Fredrik Lindström. O 18 sekúnd za ním zaostal Rus Jevgenij Garaničev, o ďalších 9 desatín sekundy pomalší bol Francúz Martin Fourcade.

Z tria Slovákov v 102-člennom štartovom poli bol najlepší Pavol Hurajt. Ani on sa však do bodovanej štyridsiatky nedostal, obsadil 42. miesto. Miroslav Matiaško skončil šesťdesiaty siedmy, Dušana Šimočka klasifikovali na 79. priečke. Líder celkovej klasifikácie a zároveň majiteľ červeného štartového čísla najlepšieho pretekára v hodnotení rýchlostných pretekov Nór Emil Hegle Svendsen sa musel uspokojiť s 23. pozíciou.

Doterajší líder celkovej klasifikácie a zároveň majiteľ červeného štartového čísla najlepšieho pretekára v hodnotení rýchlostných pretekov Nór Emil Hegle Svendsen sa musel uspokojiť s 23. pozíciou. Prišiel tak o obe postavenia, keď ho na čele vystriedal v piatok bronzový Martin Fourcade.

Dvadsaťdvaročný Lindström sa vôbec prvýkrát v kariére dostal na pódium pre medailistov, jeho najlepším výsledkom vo SP doteraz bolo 5. miesto. Na trať vybiehal až so štartovým číslom 75, keď už prakticky všetci favoriti boli v cieli. Predviedol však famózny bežecký výkon, ku ktorému pridal absolútne perfektnú streľbu a bol z toho jeho nečakaný triumf. Rovnako prvýkrát sa na "debnu" dostal o rok starší Garaničev. Ten v hektickom závere tesne zdolal svojho rovesníka Martina Fourcada z Francúzska.

Slováci opäť nepresvedčili. Pavol Hurajt skončil s jediným trestným okruhom štyridsiaty druhý, za posledným bodovaným 40. miestom zaostal o rovné tri sekundy. Prekvapením je, že 40. priečka patrila obhajcovi veľkého krištáľového glóbusu z predchádzajúcej sezóny Nórovi Tarjeiovi Böovi. Miroslav Matiaško si trať predĺžil o dva trestné okruhy a zaradil sa vo výsledkovej listine na 67. miesto. Dušan Šimočko mal už takmer tradične vychýlenú mušku a s tromi okruhmi obsadil až 79. pozíciu.

Výsledky - rýchlostné preteky na 10 km:
1. Fredrik Lindström (Švéd.) 24:37,9 min (0 trestných okruhov), 2. Jevgenij Garaničev (Rus.) +18,2 s (0), 3. Martin Fourcade (Fr.) +19,1 (0), 4. Andreas Birnbacher (Nem.) +23,2 (0), 5. Arnd Peifer (Nem.) +27,9 (0), 6. Jevgenij Usťugov (Rus.) +46,7 (1), ... 42. Pavol Hurajt +2:03,7 (1), 67. Miroslav Matiaško +2:39,0 (2), 79. Dušan Šimočko (všetci SR) +2:56,1 (3)