VIDEO Česi vyhrali aj v odvete, kanonáda Portugalska

Radosť Čechov z postupuRadosť Čechov z postupu Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Futbalisti Chorvátska a Česka postúpili ako prví z kontinentálnej baráže na finálový turnaj EURO 2012 v Poľsku a na Ukrajine. Chorváti v záhrebskej odvete dosiahli bezgólovú remízu s Tureckom, ktoré minulý týždeň v piatok v Istanbule deklasovali 3:0. Zverenci českého trénera Michala Bílka po domácej výhre 2:0 uhrali v Čiernej Hore víťazstvo 1:0 a opäť postúpili na ME.

V Záhrebe mal ako prvý veľkú šancu hosťujúci Kazim Kazim, v 5. minúte ale trafil z päťky len tyč. Turci sa miestami dostávali do tlaku, ale nedokázali si vypracovať ďalšie dobré príležitosti. V druhom dejstve zachránil v 69. minúte spoluhráčov dobrým zákrokom turecký brankár Bolat. V závere sa už skóre nezmenilo a na ME tak bez veľkých problémov postúpilo Chorvátsko.

V Podgorici síce začali domáci proti Čechom zostra, tlačili sa dopredu, ale hostia ich snahu postupne otupili. Čiernohorci síce mali územnú prevahu, chýbali však šance. V 40. minúte nevyužil najväčšiu Damjanovič, keď si Zverotičovu prihrávku spracoval medzi stopérmi, nebezpečnou strelou z otočky však minul. Aj do druhého dejstva mali domáci výborný nástup, no v 51. minúte trafil bombou Damjanovič brvno po peknej kombinácii s Bečiraja s Vučiničom, keď excelentne reflexívne zasiahol Čech. O pár okamihov spálil ďalšiu čistú šancu kapitán Vučinič, keď osamotený pár krokov od Čechovej brány hlavičkoval nad. O všetkom rozhodla situácia v 81. minúte, keď si Jiráček pekne zasekol loptu medzi obrancami a spečatil postup Čechov. Tí tak nebudú chýbať ani na jediných majstrovstvách Európy od rozdelenia spoločného štátu so Slovákmi.

Írske mužstvo talianskeho trénerského barda Giovanniho Trapattoniho dostal v dublinskej Aviva Arene do vedenia v 32. minúte Ward. Ward nádejne strieľal aj v 54. minúte, udrelo ale na druhej strane. V 57. minúte sa peknou strelou prezentoval Vassiljev a Given bol prikrátky. Dobré šance mali v ďalšom priebehu aj domáci Doyle a Dunne, nevyužili ich ale a tak mohli trestať hostia. Vunk štipľavo vystrelil k tyčke v 74. minúte, Given sa ale vytiahol výborným zákrokom. Íri napokon s Estónskom remizovali 1:1, po výhre 4:0 v Tallinne postúpili na prvé ME od roku 1988, posledný veľký turnaj boli pre nich MS v 2002.

Záverečným účastníkom budúcoročných majstrovstiev Európy sa stala portugalská futbalová reprezentácia. Cristiano Ronaldo a spol. zvíťazili nad výberom Bosny a Hercegoviny presvedčivo 6:2. Úvodný gól duelu v Lisabone strelil kapitán Cristiano Ronaldo už v 8. min, dvojgólový náskok zabezpečil Portugalcom krídelník Manchestru United Nani, no ešte pred polčasovou prestávkou znížil na 1:2 z pokutového kopu stredopoliar Dinama Moskva Zvjezdan Misimovič. Na rozdiel dvoch gólov zvýšila opäť hviezda Realu Madrid C. Ronaldo, a keď dostal v 53. min červenú kartu hosťujúci Senad Lulič, zdalo sa, že o postupujúcom je rozhodnuté. Súper Slovenska v G-skupine blížiacej sa kvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta 2014 Bosna a Hercegovina sa však ešte raz nadýchol a iskierku nádej preň vykresal presným zásahom v 65. min Emir Spahič. V závere však ešte skórovali Miguel Veloso a dvakrát Hélder Postiga a postarali sa o debakel.

Chorvátsko - Turecko 0:0
ŽK: Vida, Mandžukič - Erkin, Balci, Korkmaz, Hamit Altintop, Inan, rozhodoval: Proenca (Port.)
/prvý zápas: 3:0, na EURO 2012 postúpilo Chorvátsko/

Chorvátsko: Pletikosa - Vida, Schildenfeld, Šimunič, Pranjič - Srna, Vukojevič (88. Eduardo), Modrič, Rakitič - Olič (62. Perišič), Mandžukič (78. Jelavič)

Turecko: Bolat - Balci, Toprak, Korkmaz, Köybasi - Hamit Altintop, Inan, Sahin - Kazim, Erkin (36. Töre) - Bulut (71. Halil Altintop)

Čierna Hora - ČR 0:1 (0:0)
Gól: 81. Jiráček, ŽK: Damjanovič, Pavičevič, Vučinič, Drinčič, Savič - Baroš, Sivok, rozhodoval: Rizzoli (Tal.)
/prvý zápas: 0:2, na EURO 2012 postúpilo Česko/

ČH: M. Božovič - Pavičevič, Džudovič, Savič, V. Božovič (79. Djalovič) - Bečiraj (57. Delibašič), Zverotič, Drinčič, Damjanovič (76. Vukčevič) - Vučinič, Jovetič

ČR:
Čech - GebreSelassie, Sivok, Hubník, Kadlec - Rezek (60. Pospěch), Plašil, Rosický, Jiráček, Pilař (69. Kolář) - Pekhart (84. Baroš)

Írsko - Estónsko 1:1 (1:0)
Góly: 32. Ward - 57. Vassiljev, ŽK: Rähn, Vunk, rozhodoval: Kuipers (Hol.)
/prvý zápas: 4:0, na EURO 2012 postúpilo Írsko/

Írsko:
Given - St. Ledger, Dunne, O'Shea, Ward - Duff (79. Fahey), Whelan, Andrews, Hunt (59. McGeady) - Keane (67. Cox), Doyle

Estónsko: Londak - Jääger, Rähn, Klavan, Kruglov (18. Puri) - Teniste, Vunk, Vassiljev, Lindpere (54. Kink) - Saag, Voskobojnikov (73. Purje)

Portugalsko - Bosna a Hercegovina 6:2 (2:1)
Góly: 8. a 53. Cristiano Ronaldo, 24. Nani, 72. a 82. Postiga, 80. Veloso - 41. Misimovič (z 11 m), 65. Spahič, ŽK: Postiga, Coentrao - Spahič, Rahimič, Medunjanin, Džeko, Papač, ČK: 54. Lulič (BaH) rozhodoval: Stark (Nem.)

Portugalsko: Patricio - Pereira, Alves, Pepe, Coentrao - Veloso - Nani (83. Quaresma), Meireles (63. Micael), Moutinho, Cristiano Ronaldo - Postiga (84. Martins)

BaH: Begovič - Zahirovič, Jahič, Spahič, Papac - Rahimič (56. Maletič), Medunjanin - Pjanič (66. Bešič), Misimovič, Lulič - Džeko

• Zdroj: TASR, SITA, youtube