Majstrovstvá sveta na Slovensku vyhralo Fínsko!

Fínski hokejisti oslavujú zisk titulu majstrov svetaFínski hokejisti oslavujú zisk titulu majstrov sveta Zdroj: SITA

BRATISLAVA - 75. majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji na Slovensku sú už minulosťou. Posledný zápas na turnaji skončil triumfom Fínska, ktoré zdolalo Švédsko 6:1. Spočiatku pokojný priebeh sa v tretej tretine zmenil na fínsku exhibíciu a aj keď Švédi strelili úvodný gól finále, Fínsko po výbornom výkone zaslúžene zvíťazilo a raduje sa zo zisku zlatých medailí a druhého titulu majstra sveta v histórii.

Fíni získali celkovo 11. medailu z majstrovstiev sveta (2 - 6 - 3) a prvé zlato od roku 1995, keď triumfovali rovnako po finálovom triumfe nad Švédmi v Štokholme. Oba tímy odohrali štvrté vzájomné finále od zavedenia systému vyraďovacích bojov v roku 1992. Švédi vybojovali 43. medailu z MS (8 - 19 - 16). V celkovo 63. vzájomnom zápase na MS dosiahlo Fínsko 15. víťazstvo.

Majstrovstvá sveta 2011 ukončil v nedeľu o 23.02 h predpísanou formulkou po finále prezident Medzinárodnej hokejovej federácie René Fasel. "Vivat Suomi, ďakujeme Švédsko, ďakujeme dobrovoľníci," začal Fasel po anglicky a následne v slovenčíne dodal: "Ďakujem Slovensko."

Švédsko - Fínsko 1:6 (0:0, 1:1, 0:5)
Gól: 28. Pääjärvi - 40. Immonen (Pesonen, Koivu), 43. Nokelainen (Pihlström), 44. Kapanen (Ruutu, Komarov), 57. Pesonen (Granlund), 58. Pyörälä (Koivu, Salmela), 60. Pihlström (Lajunen). Vylúčení: 4:2 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Burchell (Kan.), Reiber (Švaj.) - Carlson, Murchison (obaja Kan.), 9166 divákov. Strely 33:32.

Švédsko: Fasth - Petrasek, Gunnarsson, Kronwall, Rundblad, Fernholm, Erixon, Ekman Larsson - Pääjärvi, Berglund, Thörnberg - Nilsson, Persson, Eriksson - Silfverberg, Krüger, Tedenby - Wallin, Bäcklund, Sjögren, Ericsson

Fínsko: Vehanen - Lepistö, Salmela, Välivaara, Niskala, Väänänen, Puistola, Kukkonen, Jaakola - Pyörälä, Koivu, Ruutu - Aaltonen, Kapanen, Komarov - Granlund, Immonen, Pesonen - Lajunen, Nokelainen, Pihlström

Fíni v modrých dresoch a Švédi v tradičnej žltej začali na rozdiel od bronzového duelu oveľa opatrnejšie. Oba tímy vychádzali predovšetkým z pevnej defenzívy a čakali na svoju príležitosť. Brankári mali iba minimum práce, keďže obrancovia si dôkladne plnili svoje úlohy a nepúšťali súpera do zakončenia. Prvú zaujímavú príležitosť mal v 6. minúte fínsky kapitán Koivu, jeho dobre mierenú strelu spomedzi kruhov ale Fasth vyrazil. Podobne dopadol aj Pesonen, ktorý pre zmenu vyskúšal pozornosť švédskeho brankára od modrej čiary. Druhá desaťminútovka úvodného dejstva nepriniesla žiadnu veľkú zmenu, tímy sa riadili heslom "hlavne neinkasovať" a tak sa na tribúnách miestami ozval aj piskot. V 18. minúte mal fínsky tím šancu potvrdiť svoju skvelú bilanciu v početnej výhode, keď bol za nedovolené bránenie vylúčený Ekman Larsson. Švédska štvorica a brankár Fasth však prvé oslabenie zvládli a do kabín sa odchádzalo za bególového stavu.

Aj úvod druhej tretiny sa niesol v podobnom duchu, šancí bolo iba minimum a s prehľadom ich likvidovali obaja gólmani. Aj druhú presilovú hru v zápase si zahralo Fínsko, keď svoj tím oslabil za sekanie Krüger. Druhé oslabenie však Švédsko tiez prežilo bez gólovej ujmy a vypredaná aréna stále čakala na prvý presný zásah rozhodujúceho duelu 75. majstrovstiev sveta. Výbuch radosti prišiel v 28. minúte, keď po nenápadnej akcii perfektne trafil Pääjärvi a vymietol šibenicu Vehanenovej bránky. O dve minúty neskôr malo prvú presilovku v stretnutí aj Švédsko, keď bol vylúčený Kapanen za hákovanie. Odsedel si však kompletný trest a manko Fínov bolo naďalej iba jednogólové. Po hluchých minútach prišla ďalšia švédska možnosť na zvýšenie náskoku, v 35. minúte to s tvrdosťou prehnal Nokelainen a čakala ho "lavica hanby". Ani tento priestupok Švédi nepotrestali, proti bol pozorný Vehanen a fínska obrana. To čo sa nepodarilo "Tre kronor", vyšlo "Suomi". Po dôraznom prieniku Granlunda nasledovalo vylúčenie Petraseka a 7 sekúnd pred koncom tretiny vyrovnal tvrdou strelou Immonen.

Tretie dejstvo finálového duelu začalo menším náporom Švédov, oba tímy mali naďalej výborný pohyb a hráči mali iba minimum priestoru na reazlizáciu. Tretí gól zápasu padol v 43. minúte, keď rýchlu kontru zakončil ukážkovo Nokelainen. Švédi boli zaskočení a o necelú minútu zvýšil na 3:1 osamotený Kapanen. Od tohto momentu sa začal hrať vynikajúci hokej a ožili aj diváci. V 47. minúe oslabil svoj tím vo veľmi nevhodnom čase Erixon a Fíni mohli pridať štvrtý gól. Brankár Fasth ale náznaky šancí zlikvidoval a živil švédsku nádej do záverečnej desaťminútovky tretej tretiny. Švédsky kouč Par Marts si vzal oddychový čas, aby namotivoval svojich hráčov a pokúsil sa o zdramatizovanie priebehu. Defenzíva Fínska však odolávala švédskemu náporu, spoľahlivý Vehanen zlikvidoval nebezpečné situácie a priaznivci "Suomi" pomaly začínali oslavovať. Oslavy mohli prepuknút naplno v 57. minúte, za nahodeným pukom si nakorčuľoval Pesonen a upravil skóre na 4:1. Fínsky "koncert" pokračoval, Pyörälä zvýšil na 5:1 a záverečnú bodku napísal v poslednej minúte šiestym gólom Pihlström.

Pär Maarts (tréner Švédska): "Hokej je zábavná hra. Fíni dali gól sedem sekúnd pred druhou prestávkou gól a otočili zápas. Dnes boli lepším tímom, lepšie kombinovali, viac chceli. Z našej strany to nebol práve najvydarenejší zápas. Aj keď sme prehrali vo finále, myslím si, že sme odohrali veľmi dobrý turnaj. Ukázali sme, že švédsky hokej nastúpil na dobrú cestu. Je to dobrý signál do budúcna."

Jukka Jalonen (tréner Fínska): "Máme za sebou skvelý turnaj. Aby sme sa stali majstrami sveta, museli sme ukázať veľkú mentálnu silu. Hrali sme výborne. Na turnaji nám vychádzali tretie tretiny, dnes sme to opäť potvrdili. Svedčí to o našej skvelej príprave. Mali sme v tíme výborných lídrov na čele s Mikkom Koivom."

Jarkko Immonen, útočník Fínska: "Zisk titulu majstrov sveta je úspechom celého tímu. Počas fínskej hymny som prežíval dojímavé chvíle. Byť najlepším kanonierom turnaja je pre mňa veľká pocta."

Mika Pyörälä, útočník Fínska: "Medzi Fínskom a Švédskom vládne veľká rivalita, zisk titulu je niečo neuveriteľné. Na tomto šampionáte sme odohrali veľa zápasov, v ktorých sme dokázali otočiť nepriaznivý vývoj, čo svedčí o vnútornej sile tímu."

David Petrasek, obranca Švédska: "Je to trpké prehrať vo finále s veľkým rivalom. Fíni však boli lepší a sú to správni šampióni. Zrejme rozhodol vyrovnávajúci gól na konci druhej tretiny."

Lasse Kukkonen, obranca Fínska: "Je to vynikajúci pocit stať sa majstrom sveta. Gól sedem sekúnd pred druhou sirénou nám veľmi pomohol. V kabíne sme sa povzbudzovali, bolo to skvelé. Nabudilo nás to a v záverečnej tretine sme hrali uvoľnenejšie."

Sami Lepistö, obranca Fínska: "Už pred zápasom sme vedeli, že bude dôležité nenechať súpera gólovo utiecť. Gól na 1:1 tesne pred koncom druhého dejstva nás zdravo motivoval do poslednej časti. Je to nádherné získať pre Fínsko titul majstra sveta po šestnástich rokoch."

• Zdroj: športky, ts, SITA, TASR