Lotyšsko zachránené, po prehre zostupuje Rakúsko

Kristaps Sotnieks z Lotyšska a Philipp Lukas z RakúskaKristaps Sotnieks z Lotyšska a Philipp Lukas z Rakúska Zdroj: SITA

KOŠICE - Hokejisti Lotyšska zvíťazili v nedeľňajšom zápase G-skupiny majstrovstiev sveta v Košiciach nad Rakúskom 4:1 a spolu s Bielorusmi sa zachránili v A-kategórii. Lotyši položili základ svojho triumfu dvoma gólmi v úvodnej tretine a ich jasné víťazstvo potvrdil ďalšími dvoma presnými zásahmi Kaspars Saulietis. Čestný úspech rakúskeho výberu zaznamenal 59 sekúnd pred záverečnou sirénou Thomas Raffl.

Lotyši začali napĺňať svoju ambíciu o udržaní sa medzi elitou už na začiatku 6. minúty, keď Bukarts dorazil do odkrytej brány strelu Meiju, ktorú ešte gólman Weinhandl dokázal vyraziť - 1:0. Druhý úder pridal Mikelis Redlihs v 14. minúte po závare pred rakúskou bránou, no ani dvojgólové manko Rakúšanov nenaštartovalo k aktívnejšej hre smerom dopredu.

Na začiatku prostrednej časti prekonal Weinhandla aj Saulietis, ktorý tak potrestal vylúčenie Peintnera - 3:0. Hoci Rakúšania vsadili všetko na útočnú kartu a súpera prestrieľali 17:14, recept na brankára Masalskisa nenašli.

V záverečnej tretine najprv Cipulis nepremenil trestné strieľanie, keď ho predtým v úniku fauloval Unterluggauer, no v 49. minúte pridal Saulietis svoj druhý presilovkový gól - 4:0. V poslednej minúte Thomas Raffl už len kozmeticky upravil konečných 4:1 pre Lotyšsko.

Lotyšsko - Rakúsko 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)
Góly: 6. Bukarts (Meija), 14. M. Redlihs (Saulietis, Berzinš), 23. Saulietis (Džerinš, Sotnieks), 49. Saulietis (Sotnieks, Džerinš) - 60. T. Raffl (R. Lukas, Rotter). Rozhodcovia: Jeřábek (ČR), Ország (SR) - Schrader (Nem.), Šeljanin (Rus.), vylúčení: 7:3 na 2 min., presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, 4110 divákov.

Lotyšsko: Masalskis - Rekis, Pujacs, Cibulskis, Kulda, Sotnieks, J. Redlihs, Andersons - Niživijs, Vasiljevs, Cipulis - Saulietis, Džerinš, M. Redlihs - Bukarts, Berzinš, Meija - Pečura, Kenins, Ankipans - Stals

Rakúsko: Weinhandl - Werenka, Trattnig, Unterluggauer, Schumnig, Lakos, R. Lukas, Reichel, Altmann - Koch, Setzinger, Welser - T. Raffl, Kaspitz, Peintner - Rotter, Harand, P. Lukas - Schiechl, Hundertpfund

Aleksandrs Niživijs, útočník Lotyšska: "Do zápasu sme išli s veľkým odhodlaním, vydarili sa nám brejky a perfektne zachytal brankár. Hoci sme nepostúpili do osemfinále a bojovali iba o záchranu, po tomto dueli ma ovládli veľmi pozitívne emócie."

Oliver Setzinger, útočník Rakúska: "Odohrali sme celkom dobrý zápas, ale bez gólu nemôžeme zvíťaziť. Ostatné tímy boli jednoducho lepšie, musíme popracovať na zlepšení."