VIDEO Zápas Slavie nedohrali, úradovali fanúšikovia

Fanúšikovia Slavia vtrhli na hraciu plochuFanúšikovia Slavia vtrhli na hraciu plochu Zdroj: internet

PRAHA - Počas polčasovej prestávky prvého semifinálového zápasu Českého pohára medzi Slaviou Praha a Sigmou Olomouc (po prvej 45-minútovke bol stav 1:1) vtrhli na plochu štadióna v pražskom Edene fanúšikovia domácej Slavie a chceli diskutovať s generálnym riaditeľom klubu Miroslavom Platilom o finančnej situácii klubu, ktorý stojí na prahu bankrotu. Rozhodcovia druhý polčas nedovolili začať a zápas bude mať dohru na disciplinárnej komisii.

Vzápätí sa chceli dostať do útrob štadióna. Rozvášnení priaznivci hádzali na Platila rôzne predmety a poliali ho pivom. Situáciu musela riešiť privolaná čata kukláčov. Tej sa postupne podarilo vytlačiť dav na severnú tribúnu, aj keď spočiatku sa priaznivci Slavie dostali do blízkosti VIP tribúny, kde rozbili časť zariadenia. Podobná situácia sa udiala už aj pred samotným zápasom. Fanúšikovia tesne pred úvodným hvizdom vošli na hraciu plochu a znemožnili hráčom nastúpiť. Domáci hráči na čele s kapitánom Kiselom sa s nimi snažili diskutovať a žiadali, aby im priaznivci odohrali zápas odohrať.

"Prosím vráťte sa na tribúny, my chceme ten zápas odohrať a potom sa spolu s vami tešiť z pohárovej trofeje," prosil slovenský kapitán pražského klubu rozvášnený dav.

"Vrátil som sa z rokovania licenčnej komisie futbalového zväzu na Strahove a môžem povedať, že robíme maximum pre záchranu klubu. Verím, že je všetko dobre naštartované," cituje spomínaný zdroj prvého muža slávneho českého klubu, ktorý nesie hlavnú ťarchu série rokovaní o ďalšej existencii klubu, ktorý sa topí v dlžobách a hrozí mu zánik.

V polčase vystúpil pred fanúšikmi aj riaditeľ Slavie Miroslav Platil, ale tí sa ho pokúsili napadnúť."Je to pre mňa podraz od tých, ktorí sa nazývajú najvernejšími. Hrozné sklamanie," povedal ČTK Platil. "Mrzí ma to hlavne kvôli futbalistom, pretože sme mohli byť v pohárovej Európe, čo by v našej situácii bola senzácia," uviedol. Vzápätí bol zápas ukončený a policajti rozohnali dav na hracej ploche. "Bránite zlodejov," kričali priaznivci.

Fanúšikov sa pokúsil upokojiť aj brankár Martin Vaniak. Z ihriska potom priaznivcov pomocou rozbušiek vytlačila polícia. Celkom na ihrisku zasahovala približne stovka ťažkoodencov. Až ich postup po tribúnach donútil fanúšikov štadión opustiť. Zostalo po nich niekoľko rozbitých košov, hasiacich prístrojov a ďalšieho vybavenia štadióna. Polícia zadržala niekoľko najproblematickejších jedincov.

Slavia Praha - SK Sigma Olomouc 1:1
- po I. polčase bol zápas ukončený

Góly: 35. Kisel (z 11 m) - 32. Hořava,
Karol Kisel (Slavia) odohral celý prvý polčas a v 35. min z pokutového kopu strelil gól.

Aby toho nebolo málo, o osude Slavie dnes rozhodovala aj Licenčná komisia Českomoravského zväzu. Tá klubu neudelila licenciu pre budúci ročník profesionálnych súťaží, bez ktorej nemožno hrať prvú ani druhú ligu. Zadlžený klub ešte môže podmienky riadenia splniť dodatočne a potom sa odvolať. Rozhodnuté musí byť do najneskôr do konca mája. Licenciu nedostalo ani Ústí nad Labem, naopak Brnu sa podarilo licenciu pred komisiou obhájiť.

• Zdroj: SITA, športky, ČTK, youtube