Portugalská kanonáda: KĽDR dostala 7 gólov!

Portugalsko deklasovalo KĽDRPortugalsko deklasovalo KĽDR Zdroj: SITA

KAPSKÉ MESTO - V prvom stretnutí pondelkového programu na majstrovstvách sveta reprezentanti Portugalska rozstrieľali výber KĽDR 7:0 (1:0) a so štyrmi bodmi si maximálne priblížili postup do osemfinále z G-skupiny. O najvyššie víťazstvo v doterajšom priebehu svetového šampionátu sa gólmi zaslúžili Raúl Meireles, Simao Sabrosa, Hugo Almeida, Liedson, Cristiano Ronaldo a dva presné zásahy pridal Tiago.

Stretnutie Portugalsko - KĽDR sa hralo v hustom daždi na štadióne Green Point v Kapskom Meste. Európsky tím o svojom zaslúženom a vysokom triumfe rozhodol v úvode druhého polčasu, keď v rozpätí ôsmich minút (53. - 60.) zaznamenal tri góly z 1:0 na 4:0. Futbalisti zo severnej časti Kórejského polostrova sa už potom nezmohli na odpor a napokon inkasovanou sedmičkou utŕžili poriadnu hanbu.

KĽDR zostala po tejto prehre s nulou na konte bodov a definitívne bez šance na postup do osemfinále. Na čele skupiny je s plným počtom 6 bodov Brazília, ktorá už má istotu postupu medzi 16 najlepších tímov.

Hráčom zápasu podľa FIFA sa stal Cristiano Ronaldo.

Portugalsko - KĽDR 7:0 (1:0)

Gól: 29. Raúl Meireles, 53. Simao Sabrosa, 56. Hugo Almeida, 60. a 89. Tiago, 81. Liedson, 87. Cristiano Ronaldo

ŽK: 38. Pedro Mendes, 70. Hugo Almeida - 32. Pak Čchol-jil, 47. Hong Jong-jo, rozhodovali: Pozo Quinteros - Basualto, Mondria (všetci Čile)

Portugalsko: Eduardo - Miguel, Ricardo Carvalho, Bruno Alves, Fábio Coentrao - Tiago, Pedro Mendes, Raúl Meireles (70. Veloso) - Cristiano Ronaldo, Hugo Almeida (77. Liedson), Simao Sabrosa (74. Duda)

KĽDR: Ri Mjong-guk - Čcha Jong-hjok (75. Nam Song-čchol), Pak Čchol-jil, Ri Jun-il, Ji Jun-nam, Ri Kwang-čchon - An Joung-hak - Mun In-guk (58. Kim Jong-jun), Pak Nam-čchol (58. Kim Kum-il), Hong Jong-jo - Jong Tae-se

Hráči KĽDR nastúpili až s piatimi obrancami a od úvodu museli v hustom daždi čeliť ofenzíve Portugalska. Šancu otvoriť skóre mal v 7. min obranca Ricardo Carvalho, no lopta po jeho hlavičke iba opečiatkovala konštrukciu súperovej bránky. Na druhej strane pohrozil rovnako zadák Čcha Jong-hjok, ale jeho delovka tesne minula svätyňu Eduarda. V závere úvodnej dvadsaťminútovky Ázijčania pritlačili súpera, ale portugalský gólman dokázal zneškodniť nebezpečný pokus stredopoliara Hong Jong-jo. Gólovú koncovku predviedli hráči Portugalska v 29. min, keď kolmica Tiaga našla Raúla Meirelesa a ten popri vybiehajúcom brankárovi skóroval - 1:0.

V úvode druhého dejstva predviedli portugalskí reprezentanti ofenzívnu smršť okorenenú tromi gólmi. Najprv Simao Sabrosa prekonal gólmana súpera po peknej prihrávke Raúla Meirelesa, o ďalšie tri minúty Hugo Almeida hlavou usmernil loptu za chrbát golmana Ri Mjong-guk po centri obrancu Coentraa a po hodine hry na 4:0 upravil Tiago, keď využil vynikajúcu prihrávku od C. Ronalda. Ďalší gól pridal po sérii striedaní nový muž na ihrisku Liedson, na 6:0 zvýšil C. Ronaldo a demontáž výberu KĽDR ukončil v 89. min svojim druhým presným zásahom v zápase Tiago.

Carlos Queiroz (tréner Portugalska): "Predviedli sme skvelý výkon. Takéto momenty sme potrebovali, vydarený zápas nám môže dodať novú motiváciu a sebavedomie. Výsledok je vynikajúci, ale je pred nami ďalší zápas, ešte sme nič nedosiahli. Musíme sa sústrediť na postup do osemfinále, pokúsiť sa o víťazstvo aj v nasledujúcom stretnutí, do ktorého pôjdeme s rovnakou ambíciou ako do dnešného."

Kim Jong-hun (tréner KĽDR): "Myslím si, že v dnešnom zápase moji hráči nezaostali za svojím potenciálom, ale po taktickej stránke prepadli. Nedokázali sme odolávať útokom súpera, preto toľko gólov v našej sieti. Ako tréner preberám zodpovednosť za zlú stratégiu. S pribúdajúcimi minútami hra Portugalska naberala na agresivite a keď strelili prvý gól, môj tím stratil vieru vo vyrovnanie a totálne rezignoval."