Sneijder rozhodol o druhej výhre Holandska

Sneijder (10) sa raduje so spoluhráčmiSneijder (10) sa raduje so spoluhráčmi Zdroj: SITA

DURBAN - V úvodnom sobotňajšom zápase E-skupiny na Štadióne Mosesa Mabhidu v Durbane vyhralo Holandsko nad Japonskom 1:0. Hoci sa favorizovaní zverenci Berta van Maarwijka v prvom polčase pokúšali diktovať tempo, sústredná obrana hráčov z "krajiny vychádzajúceho slnka" ich nepustila ani do jedinej šance. Prvý gól tak prišiel až v druhom polčase, keď sa strelou spoza pokutového územia presadil Sneijder.

Holanďania, ktorí aj vo štvrtom zápase proti ázijskému súperovi na MS dokázali zvíťaziť, si druhým víťazstvom na svetovom šampionáte v JAR pootvorili dvere k postupu do osemfinále. V predstihu sa z neho môžu tešiť už večer, ak v druhom zápase E-skupiny Kamerun nedokáže zvíťaziť nad Dánskom. Hráčom zápasu sa stal autor jediného gólu Wesley Sneijder.

Holandsko - Japonsko 1:0 (0:0)

Gól: 53. Sneijder

ŽK: 36. Van der Wiel (Hol.), rozhodujú: Baldassi - Casas, Maidana (všetci Arg.), 62 010 divákov

Holandsko: Stekelenburg - Van der Wiel, Heitinga, Mathijsen, Van Bronckhorst - Van Bommel, De Jong - Kuyt, Sneijder (83. Affelay), Van der Vaart (73. Elia) - Van Persie (87. Huntelaar)

Japonsko:  Kawašima - Komano, Nakazawa, Tulio Tanaka, Nagatomo - Abe - Hasebe (77. Okazaki), Macui (64. Nakamura), Endo, Okubo (77. Tamada) - Honda

Prvý polčas oko diváka nepotešil. Medzi žrde mierili dve málo razantné strely, na každého z gólmanov po jednej a rozhodca Baldassi odpískal 18 faulov (10:8). Holanďania sa pokúšali diktovať tempo hry, ale tréner Takeši Okada pripravil pre svojich zverencov sústredenú defenzívnu taktiku. Jediný pekný moment videli diváci v 11. min, keď Van der Vaart našiel z ľavej strany v pokutovom území Kuyta, ktorého strelu nožničkami chrbtom k bráne zablokoval rovnako akrobatickým zákrokom Nagatomo.

Na začiatku druhého polčasu zaradili Holanďania vyšší prevodový stupeň. Kawašimu ohrozil dvakrát Van Persie, Kuytova prihrávka po rýchlom prieniku nenašla adresáta a ani priamy voľný kop Van Bommela na hlavu Van Persieho nenašiel cieľ. V 53. min sa však tvrdá strela stredopoliara Interu Miláno Wesleya Sneijdera spoza šestnástky odrazila od rúk gólmana Kawašiho do brány a ukončila po 142 minútach jeho nepriestrelnosť. Japonci následne otvorili hru a začali sa tlačiť k holandskej bránke. Stekelenburga postupne ohrozili dvakrát Okubo, Honda aj Abe. Zverenci Berta van Marwijka kontrolovali priebeh druhého polčasu a hoci sa častejšie hralo na holandskej polovici ihriska, hráči z "krajiny vychádzajúceho slnka" si dokázali vybojovať len niekoľko rohových kopov. Poistku mohli Holanďania pridať v 86. min, keď po akcii dvoch striedajúcich hráčov Elia vysunul Affelaya, ktorý sa z ľavej strany rútil sám na japonskú bránku, no Kawašima jeho pokus zlikvidoval. Affelay mal ďalšiu šancu v 88. min a hoci lopta prešla cez Kawašimu a mierila do japonskej bránky, Tulio Tanaka ju stihol vykopnúť. V záverečných sekundách sa dostal k šanci na vyrovnanie Okazaki, ktorý sám pred Stekelenburgom prestrelil holandskú bránku.

Takeši Okada (tréner Japonska): "Naši hráči urobili všetko, čo mohli, ale Holandsko zdolať nedokázali. Je nám to ľúto kvôli fanúšikom."

Bert van Marwijk (tréner Holandska): "Každý mohol vidieť, že Japonci majú dobré mužstvo, a preto bola naša opatrnosť opodstatnená. Viem si predstaviť oveľa lepšiu hru v našom podaní, ale môžem byť nespokojný, keď máme po dvoch zápasoch na konte šesť bodov a bez inkasovaného gólu?"

Wesley Sneijder (stredopoliar Holandska, strelec jediného gólu): "V takýchto zápasoch je treba mať aj kúsok šťastia a my sme ho mali. Zvíťazili sme síce tesne 1:0, ale v závere sme mohli pridať druhý aj tretí gól."