Osobnosti o zápase: Slováci útočili, Česi dávali góly

Jozef GolonkaJozef Golonka Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Slovenskí a českí hokejisti sa po štyroch rokoch opäť stretli na zimných olympijských hrách vo vzájomnom súboji o cenné body. A opäť sa unikátne ako cez indigo zopakoval vývoj tohto tradičného derby. Ako zdôraznila legenda československého hokeja Jozef Golonka, tento ostro sledovaný súboj sa opäť vyvíjal podľa tradičného scenára: Slováci tvorili hru, hrali povestný bojovný hokej - a Česi po hrubých chybách najmä v strednom pásme dávali góly.

Igor Liba, člen strieborného mužstva na ZOH 1984 v Sarajeve a bronzového tímu na ZOH 1992 v Albertville:

"Je to škoda, že sa nám ten vstup do turnaja lepšie nevydaril. Ak by sme v ňom uspeli, bolo by to lepšie po psychickej, aj po hernej stránke. Mrzí ma, že na to, akí skúsení hráči v našom mužstve na tejto olympiáde hrajú, zápas tak poľahky pustili z rúk. To by sa im nemalo stávať. Veď Česi celých desať minút druhej tretiny nevedeli, kde skôr skočiť. Hrali zle - a my sme v tomto úseku zápasu hrali veľmi dobre. Žiaľ, z veľkého náporu sme vyťažili iba jeden úspešný zásah. Ak by sme dali dva - tri góly, Čechov by sme určite zlomili. Z tlaku sme vôbec neprofitovali, lebo Česi sa spamätali a dali nám dva góly a boli opäť na koni. Koľkokrát v posledných našich vzájomných súbojoch? Čechov podľa mňa zachránilo aj múdrejšie rozloženie mladých a skúsených hráčov do jednotlivých útokov. Kým my sme všetko najlepšie sústredili do troch útokov a mladých sme dali spolu do štvrtého, Česi sa nebáli dať k Jágrovi aj mladého a dravého hráča. A na vývoji stretnutia to bolo vidieť. Pri mnohých rýchlych protiútokoch boli smerom k bránke oveľa rýchlejší a priamočiarejší."

Jozef Golonka, člen strieborného mužstva na ZOH 1968 v Grenoble a bronzového tímu na ZOH 1964 v Innsbrucku:

"Otvárací súboj s Čechmi mal vysokú kvalitu. Bol to veľmi dobrý hokej z oboch strán, no podľa mňa my sme si ho nezaslúžili prehrať. Žiaľ, opäť sa zopakoval Turín spred štyroch rokov. Znovu sme prehrali tak ako pred štyrmi rokmi - 1:3. My sme hrali hokej, vytvárali si vyložené gólové šance, ktoré sme zahadzovali ako na bežiacom páse - a Česi dávali góly. Koľkokrát v našich vzájomných súbojoch sa opakoval tento istý scenár? Už by sme s tým niečo zásadné mali urobiť. Nie je predsa mysliteľné, aby sme v súboji s nimi stále ťahali za kratší koniec a vždy prehrali iba preto, že urobíme tie isté hrubé hráčske chyby. Rozhodujúcim okamihom celého zápasu bol nepremenený nájazd Pálffyho. Ak by Žigo dal gól, Česi by to mali veľmi zložité. Najmä po psychickej stránke. Česko zasa ukázalo, že na rozdiel od nás majú veľa dobrých hokejistov. Ako skúsených, tak aj mladých. V tejto súvislosti mi prichádza na um otázka: Kto bude za nás hrať na ďalších veľkých podujatiach, keď skončí generácia týchto hráčov? Oni majú veľkú plejádu silných útočníkov ako Patrik Eliáš, Petr Čajánek, Tomáš Plekanec, Martin Havlát, Josef Vašíček a samozrejme neopakovateľný Jaromír Jágr. Darmo sa o ňom hovorí, že sa už po ihrisku iba motá - práve on zabral v rozhodujúcej chvíli, v druhej tretine urobil dva kanadské body a Česi vyhrali. V tom je veľkosť hokejistu. Zobrať na seba zodpovednosť vtedy, keď to treba. V tomto smere je Jágr stále veľký hráč. Kým Česi majú Jágra, my máme zranených hráčov. Najmä Miro Šatan chýbal, lebo v našom mužstve v tomto zápase absentoval hráč, ktorý by dokázal rozdeľovať puky takým hráčom ako je napríklad Žigo Pálffy."

Pavol Svitana, člen strieborného tímu na ZOH 1976 v Innsbrucku:

"Podľa mňa obe mužstvá v tomto stretnutí podali výborný výkon. Škoda, že sme z nášho náporu v druhej tretine nevyťažili viac gólov. Doplatili sme však na hrubé chyby v strednom pásme, po ktorých padli české góly. Rozhodujúci podľa mňa bol druhý gól Jaromíra Jágra, ktorý sme dostali po veľkej chybe Mariána Hossu. To by sa nám nemalo stávať. Mrzí ma, že v tomto stretnutí sme nevyužili ani tie najvyloženejšie šance. A mali sme ich niekoľko aj za stavu 0:0, keď Pálffy išiel sám na českého brankára. Zápas sme mohli získať pre seba najmä v druhej tretine, keď sme vyrovnali na 1:1. Opäť sme sa nepresadili a to isté platí aj o tretej tretine. Mali sme veľa možností na to, aby sme stretnutie vyhrali, lebo výkon mužstva ako celku bol dobrý. Chýbali iba góly. Inak to bolo z našej strany veľmi dobré. Trochu ma mrzí, že sme viac nepreverili súperovu obranu, lebo tam bol český tím zraniteľný. A tiež nechápem, prečo naši skúsení obrancovia nevedia rozohrať rýchlu akciu hneď po získaní puku, prečo ho zbytočne vozia za vlastnú bránku a nútia útočníkov robiť kilometre navyše. Tým iba spomaľujú hru a nechávajú súperovi čas na sformovanie obrany. Mali by byť rýchlejší, smelší, vynachádzavejší a útočníkom v ofenzíve pomáhať presnými prihrávkami."