Marc Coma o Svitkovi: Grandiózny výkon

Štefan SvitkoŠtefan Svitko Zdroj: SITA

BUENOS AIRES - Slovenský motocyklový jazdec Štefan Svitko na stroji KTM si v premiére na prestížnej Rely Dakar počínal vskutku výborne.

Hneď na prvý pokus prišiel do cieľa, čo sa v minulosti nepodarilo ani jeho slávnym predchodcom, bývalému majstrovi sveta v súťažiach enduro Jaroslavovi Katriňákovi a ani skúsenému Ivanovi Jakešovi. Navyše, Svitka klasifikovali na výbornom 13. mieste, čo je v silnej konkurencii skúsených "púštnych harcovníkov" naozaj skvelé vysvedčenie jazdeckých schopností slovenského reprezentanta.

"V cieli sa o Štefanovi pochvalne vyjadrovali viacerí. Vlaňajší víťaz Marc Coma zhodnotil jeho účinkovanie na rely Dakar ako grandiózny výkon a mnohí ďalší tvrdili, že bol najväčším prekvapením pretekov," prezradil manažér Svitkovho HANT Logomotion tímu Ivan Figura.

Pre porovnanie: Katriňák v prvom štarte v roku 1998 na klasickej africkej trati absolvoval osem etáp, ale zo súťaže predčasne odstúpil po 8. etape pre technické problémy s motocyklom. Jakeš v roku 2007 pri svojom debute - tiež na pôvodnej trati z Paríža do Dakaru odstúpil v 6. etape pre poruchu motocykla. Svitko prišiel do cieľa a bojoval o prvú desiatku.

"Svitko dokázal hneď na prvý raz, čo zo Slovákov nik predtým," zdôraznil manažér Figura. "Počas rely všetkých presvedčil, že je výborným motocyklovým jazdcom a dokáže sa učiť aj za pochodu. Navigáciu na trati, hoci také niečo robil prvý raz, zvládal bez problémov a plnil takmer do bodky všetky pokyny svojho tímu."

Dvadsaťsedemročný Štefan Svitko po Jaroslavovi Katriňákovi (2007) a Ivanovi Jakešovi (2009) ako tretí slovenský motocyklový jazdec v histórii dokončil túto prestížnu súťaž. Za víťazným Francúzom Cyrilom Despresom, ktorý si na konto pripísal tretí triumf na Dakare (2005, 2007, 2010), zaostal v konečnom účtovaní o 5:38:34 h. V 14 hodnotených etapách 32. ročníka Rely Dakar si najlepšie umiestnenie si vybojoval v siedmej - skončil na 9. mieste. Medzi najlepších sa dostal aj v nasledujúcej etape, keď uzatváral prvú desiatku, a okrem toho si vybojoval ešte ďalších sedem umiestnením v prvej dvadsiatke.

Prehľad účinkovania slovenských motocyklových jazdcov v histórii Rely Dakar:

Jaroslav Katriňák - štyri štarty:
(20. ročník) 1998:
Na klasickej africkej trati absolvoval osem etáp. Jeho najlepšie umiestnenie v ročníku bolo 6. miesto v 6. etape. Katriňák predčasne zo súťaže odstúpil po 8. etape pre technické problémy s motocyklom.
(21. ročník) 1999:
V Afrike absolvoval šesť etáp, pričom 6. etapu vyhral. V nasledujúcej však pre poruchu motora odstúpil.
28. ročník (2006):
V súťaži vydržal opäť len sedem etáp, odstúpil po ťažkom páde, ktorý mu znemožnil pokračovať v súťaži. Jeho najlepšie umiestnenie v ročníku 11. miesto v 5. etape.
29. ročník (2007):
Prvý raz vo svojej kariére došiel do cieľa pretekov, v konečnom poradí skončil deviaty, pričom bol najlepším pretekárom medzi netovárenskými jazdcami. Jeho najlepším umiestnením bolo 7. miesto v 13. etape.

Ivan Jakeš - tri štarty:
Pri svojom debute na klasickej africkej trati predčasne skončil v 6. etape pre poruchu motocykla, najlepšie skončil v 3. etape na 25. mieste.
31. ročník (2009):
Ako prvý Slovák absolvoval "náhradnú" juhoamerickú verziu Rely Dakar. V konečnom poradí skončil na 43. mieste a po Katriňákovi je druhým slovenským pretekárom, ktorý úspešne došiel do cieľa najťažšej motocyklovej súťaže na svete. Jeho najlepšie umiestnenie bolo 11. miesto v záverečnej etape.
32. ročník (2010):
V 6. etape došiel rodák z Brezovej pod Bradlom do cieľa na výbornom 6. mieste (najlepšie na Dakare v kariére) a v celkovom hodnotení sa posunul 9. priečku. Lenže hneď v nasledujúcej etape sa mu v púšti Atacama roztrhla reťaz a podujatie sa pre neho skončilo predčasne ako v roku 2007.

Štefan Svitko - jeden štart:
Svitko si v premiére na Rely Dakar počínal výborne, hneď na prvý pokus prišiel do cieľa, čo sa nepodarilo ani jeho predchodcom Katriňákovi a Jakešovi. Najlepšie umiestnenie si vybojoval v 7. etape - skončil deviaty - a do elitnej desiatky sa dostal aj v nasledujúcej etape, keď ju uzatváral.