VIDEO Slovenské hokejistky v Guinessovej knihe rekordov

Kapitánka tímu Zuzana MoravčíkováKapitánka tímu Zuzana Moravčíková Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Slovenská ženská hokejová reprezentácia sa vďaka vlaňajšiemu víťazstvu 82:0 nad Bulharskom dostala do Guinessovej knihy rekordov. Certifikát o zápise už majú na Slovenskom zväze ľadového hokeja. Zverenkyne Miroslava Karafiáta dosiahli vlani v lotyšskej Liepaji v olympijskej predkvalifikácii rekordné víťazstvo v histórii nielen slovenských reprezentácií, ale podľa štatistikov Guinessovej knihy rekordov aj najvyšší rozdiel v skóre v hokejovom zápase.

V Lotyšsku ním začali svoju púť, ktorá sa skončila historickým postupom na olympijský turnaj do Vancouveru.

"Dievčatá môžu byť hrdé, že dosiahli niečo výnimočné. Slovenský ženský šport sa niečím podobným nemôže pochváliť," priznala manažérka ženskej reprezentácie SR Ľubomíra Kožanová.

Zaujímavosťou je, že s Bulharmi zaznamenala svoje doteraz najvyššie víťazstvo v histórii aj slovenská seniorská reprezentácia. Pred pätnástimi rokmi v Poprade na turnaji C-kategórie majstrovstiev sveta vyhrala vysoko 20:0. Slovenky pred rokom s Bulharkami už v 6. min viedli 10:0, v prvej tretine dali napokon 31 gólov a strelecký uragán pokračoval aj ďalej. V poradí 50. gól padol v 37. min, 80. v čase 58:44 min. Bulharskí tréneri v 57. min za stavu 77:0 odvolali brankárku Šoševovú a hrali dve minúty power play. O slovenské góly sa podelilo 14 hráčok, Čulíková dala desať, Veličková deväť.

V dueli nechýbala ani menšia šarvátka, ostrý zákrok Bulharky Lisičkovej na Országhovú išla potrestať Džurňáková Brankárka Kvaková bola v zápase bez práce, pomer striel bol 139:0.

"Na ten zápas sa samozrejme pamätám, hoci na niektoré detaily už nie. Góly padali v rýchlom slede, niekedy sme ani nestihli poriadne prísť na striedačku a už tam bol ďalší. Vlastne, gól padol zo všetkého, čo išlo na bránku," uviedla kapitánka reprezentácie SR žien Zuzana Moravčíková.

• Zdroj: SITA, youtube