Fantastický úspech mladej Slovenky: Neskutočná obojživelníčka vybojovala medailu!

Zuzana PaňkováZuzana Paňková Zdroj: Profimedia

TACEN - Slovenská vodná slalomárka Zuzana Paňková získala striebro v K1 na majstrovstvách Európy v slovinskom Tacene.

Mladá "obojživelníčka", ktorá bude štartovať na tohtoročných olympijských hrách v C1, nestačila len na Poľku Klaudiu Zwolinskú. Jej krajanka Soňa Stanovská bola deviata s mankom 23,8 sekundy. Ďalšia Slovenka Eliška Mintálová dostala tri 50-sekundové tresty. Medzi mužmi triumfoval Talian Giovanni De Gennaro, vo finále nebol žiadny Slovák.

Najlepšie tri pretekárky zvládli tacenský kanál bezchybne. Pódium doplnila špecialistka na kanoe Mallory Franklinová z Veľkej Británie, ktorá stratila na víťazku 6,53 sekundy. Zwolinská získala druhé zlato v elitnej kategórii na vrcholovom podujatí a premiérové od júna 2021, keď vyhrala preteky K1 na podujatí SP v Prahe.

Paňková obhájila vo finále druhé miesto z kvalifikácie. Vo finále jej vyšila prvá časť trate, na oboch zvyšných stratila viac ako dve sekundy. Pozíciu si udržala aj deviata Stanovská s dvoma chybami na štvrtej a jedenástej bránke. Práve v prostrednej časti stratila najviac času.

Mintálová, ktorá štartuje s dvojlistým pádlom aj na OH v Paríži, mala na prvom medzičase pred Zwolinskou náskok 72 stotín. O dve bránky ďalej však "ťukla" za dva a následne dve bránky minula. Ďalšia "päťdesiatka" prišla na osemnástej bránke a úradujúca vicemajsterka sveta tak obsadila posledné dvanáste miesto.

De Gennaro získal prvý európsky titul v elitnej kategórii aj s jednou chybou na pätnástke. O 2,96 sekundy zaostal bezchybný Rakúšan Mario Leitner a pódium doplnil Gelindo Chiarello zo Švajčiarska (+3,87), ktorý mal taktiež čistú jazdu. Adam Gonšenica, Matúš Štaffen ani Martin Halčin nepostúpili z rozjázd. Semifinále sa nekonalo pre zmenený program v dôsledku vysokých zrážok.

ME vo vodnom slalome - finále:
K1 - ženy: 1. Klaudia Zwolinská (Poľ.) 1:35,77 min (0), 2. Zuzana Paňková (SR) +4,95 s, 3. Mallory Franklinová (V. Brit.) +6,53 (0), 4. Emma Vuittonová (Fr.) +6,87 (4), 5. Tereza Fišerová (ČR) +7,88 (0), 6. Dominika Brzeská (Poľ.) +9,85 (0), 7. Antonie Galušková (ČR) +10,67 (0), 8. Eva Terceljová (Slov.) +11,49 (2), 9. Soňa STANOVSKÁ (SR) +23,80 (4), 10. Annkatrin Plochmannová (Nem.) +24,56 (2), ...12. Eliška MINTÁLOVÁ (SR) +158,85 (152)

K1 - muži: 1. Giovanni De Gennaro (Tal.) 1:26,56 min (2), 2. Mario Leitner (Rak.) +2,96 s (0), 3. Gelindo Chiarello (Švaj.) +3,87 (0), 4. Žiga Lin Hočevar (Slov.) +4,22, 5. Vít Přindiš (ČR) +4,31, (2), 6. Angel Petrušev (Sev. Mac.) +4,97, 7. Anatole Delassus (Fr.) +6,25 (4), 8. Miquel Trave (Šp.) +6,86 (2), 9. Jiří Prskavec (ČR) +51,36 (52), 10. Peter Kauzer (Slov.) +53,87 (50), ...nepostúpili: Adam GONČENICA, Matúš ŠTAFFEN, Martin HALČIN (všetci SR)

Viac o téme: Soňa Stanovská Eliška Mintálová Zuzana Paňková