Poctivosťou ďalej zájdete a môžete lepšie spať: Pozitívna správa pre celé futbalové Slovensko

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

BRATISLAVA - Počet futbalových zápasov podozrivých z match-fixingu na Slovensku v predošlých rokoch klesá.

Na utorkovom workshope SFZ na tému prevencie korupcie o tom informoval manažér integrity Jakub Čavoj. Zároveň priblížil aj prácu zväzu v oblasti ovplyvňovania a narušovania integrity futbalu.

"Zameriavame sa na boj proti korupcii v športe a manipulácii zápasov. Robíme prevenciu pre hráčov, funkcionárov a všetkých našich členov. V predošlých rokoch boli nejaké odhalené prípady a počet podozrivých zápasov klesá. Vidíme aj väčšiu dôveru a záujem o spoluprácu od ľudí," uviedol Čavoj v sídle Slovenského futbalového zväzu.

Počas workshopu poukázal aj na to, že iniciatíva k ilegálnej činnosti zo strany tzv. manipulátorov prichádza zo zahraničia: "Snažíme sa krok za krokom vylepšovať naše prostredie, aby to bolo v našej réžii a aby sa to vyhýbalo Slovensku. Aby naši členovia vedeli ako reagovať a čo robiť. V minulosti sa snažili vstúpiť do našich dvoch najvyšších súťaží zahraničné kriminálne skupiny, infiltrovať ich a zneužiť na manipulácie zápasov. Preto komunikujeme so zástupcami klubov aj Úniou ligových klubov."

Trend v tipovaní podľa neho nie sú už len konečné výsledky stretnutí. "V Európe i vo svete sa tipujú počty gólov aj gólový rozdiel. Najnovší trend sú manipulácie v počte rohov alebo kariet," priblížil Čavoj.

Manipulátori sa podľa neho zameriavajú na hráčov vo finančných problémoch či neskúsených mladých futbalistov, ktorých dokážu lepšie ovplyvniť. Výnimkou nie sú, naopak, ani starší hráči - tí zas vidia motiváciu vo väčšom zárobku vo fáze kariéry, kedy už nie sú na výkonnostnom vrchole. V rámci prevencie má integrita SFZ aj prezentácie v jednotlivých kluboch.

"Snažíme sa hlavne ukázať praktické príklady na Slovensku, ukázať im bývalých spoluhráčov alebo súperov, ktorí boli do toho zaplatení," povedal Čavoj, podľa ktorého je potenciálne riešenie aj v možnom overovaní totožnosti stávkujúcich. "Na základe našej iniciatívy funguje, aby sa veci kontrolovali. Od nejakej sumy sa musí totožnosť overovať, momentálne to platí len pre register vylúčených osôb. Keby bol nejaký takýto register v športe, určite by to pomohlo," dodal Čavoj pre TASR.

Viac o téme: SFZ Match-fixing
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy