Šok z lyžiarskych svahov: Herminátor končí!

Maier sa  neubránil slzámMaier sa neubránil slzám Zdroj: SITA

VIEDEŇ - Do športového dôchodku odchádza ďalšia veľká postava. Slávny rakúsky zjazdár Hermann Maier (36) krátko pred štartom olympijskej sezóny šokujúco ukončil kariéru. Fenomenálny lyžiar prezývaný \"Herminátor\" to dnes oznámil vo Viedni s tým, že ide o spontánne rozhodnutie. Na tlačovej konferencii sa neubránil slzám.

"Dnes končím. Som tu, aby som sa rozlúčil," šokoval na tlačovej konferencii so slzami v očiach v Císárskom paláci dvojnásobný olympijský víťaz a trojnásobný majster sveta. Ešte pred týždňom pritom Maier tvrdil, že je po operácii kolena, ktorú absolvoval v marci, bez problémov a začal trénovať na snehu.

"Je to po dôkladnom zvažovaní, ale nakoniec to bolo spontánne," komentoval svoje rozhodnutie skončiť Maier, ktorý vyhral 54 pretekov Svetového pohára a celému seriálu kraľoval štyrikrát.

V Söldene začal minulý týždeň prípravu na sezónu a tvrdil, že je prekvapený, ako jeho telo zregenerovalo. "Pozitivne ma to naladilo," vyhlásil vtedy.

Po týždni premýšľania však dospel k názoru, že už nebude súperov na svahu trápiť. "Je to ťažké rozhodnutie. Lúčím sa s povolaním mojich snov. Začiatky boli ľahšie ako teraz končiť," povedal Maier, ktorý patrí medzi najúspešnejších zimných športovcov v histórii.

Preteky Svetového pohára vyhral naposledy vlani v novembri v Lake Louise, kde triumfoval vo svojej najobľúbenejšie disciplíne - v super-G. S 54 výhrami na konte je druhým najúspešnejším zjazdárom Svetového pohára po legendárnom Ingemarovi Stenmarkovi zo Švédska, ktorý vyhral 86 krát.

Maierovu kariéru narušila ťažká nehoda na motorke v roku 2001. Vtedy po zrážke s autom nemeckého dôchodcu skoro prišiel o nohu. Rok a pol mu trvalo, než sa vrátil k normálnemu životu a k lyžovaniu.

Najslávnejšie chvíle zažil na olympiáde v Nagane 1998. Najskôr sa skoro "prizabil" po páde v zjazde, pri ktorom preletel cez ochranné siete, aby potom slávne triumfoval v super-G a obrovskom slalome. Majstrom sveta sa stal dvakrát vo Vaile 1999 (zjazd a super-G) a raz v Bormiu 2005 (obrovský slalom).

Všetci očakávali, že skončí o dva roky po majstrovstvách sveta v Ga-Pa, kde prvýkrát vyhral, ale nakoniec nepôjde ani na olympiádu vo Vancouveri. "Robím za kariérou hrubú čiaru," povedal Maier.

• Zdroj: ČTK, youtube