VIDEO Slováci v kvalifikácii stratili prvé body: Španieli rozhodli v prvom polčase

Andrés Iniesta pri pokutovom kope Andrés Iniesta pri pokutovom kope Zdroj: SITA

OVIEDO - Až v 7. kole kvalifikácie EURO 2016 stratila slovenská futbalová reprezentácia prvé body, keď v sobotňajšom súboji v Oviede podľahla domácim Španielom 0:2 (0:2). Tlaku obrovského favorita duelu odolávali hostia na oviedskom Štadióna Carlosa Tartierea iba do piatej minúty, keď Matúša Kozáčika prekonal hlavou Jordi Alba.

Po pol hodine hry zvýšil na 2:0 Andres Iniesta, ktorý premenil jedenástku po faule Kozáčika na Diega Costu. Mužstvo Vicenteho del Bosqueho malo jasnú prevahu, no tretí gól už pridať nedokázalo. Španielsko ukončilo 9-zápasovú víťaznú šnúru Slovenska, ktoré naposledy ťahalo za kratší koniec v máji minulého roka v príprave v Rusku (0:1).

Zverenci trénera Jána Kozáka po prehre v Oviede prepustili vedúcu pozíciu v tabuľke C-skupiny práve Španielsku, ktoré má pri rovnosti 18 bodov lepšie skóre zo vzájomných zápasov. Tretia Ukrajina, s ktorou odohrajú nesmierne dôležitý duel v utorok 8. septembra o 20.45 h v Žiline, stráca na dvojicu tímov pred ňou tri body. Slováci si môžu vybojovať historický postup na ME už v predstihu v prípade, že Ukrajinu zdolajú.

Slováci vyrukovali do šlágra C-skupiny s viacerými prekvapujúcimi menami v základnej zostave. Premiéru v najcennejšom drese absolvoval ľavý obranca Tesák a miesta po osvedčenom stopérskom duu Škrtel - Ďurica zaujali Saláta s Hubočanom. V strede poľa nastúpili mladíci Hrošovský s Gregušom, na ľavom krídle Švento a na hrote operoval vysunutý Mak. Ten už v 1. minúte vybojoval rohový kop, ale nezapršalo z neho. Podľa očakávania to však boli Španieli, ktorí mali jednoznačnú hernú prevahu, no paradoxne prvú vážnu šancu mal ich súper. Ramos stratil pri rozohrávke loptu, jeho zaváhanie využil pohotový Mak, ale krížnou strelou minul Casillasovu bránu. Kozákovci pri následnej akcii španielskeho tímu nedokázali dostatočne rýchlo sformovať zadné rady, do Silvovho centra smerujúceho za obranný val sa zavesil Alba a hlavičkou do protipohybu Kozáčika otvoril skóre - 1:0. Španieli neprestali podkurovať, na ich nebezpečné náznaky šancí si však tentoraz hostia dali väčší pozor. V 14. minúte sa im dokonca núkala príležitosť na útok, no Hrošovský zbabral predfinálnu prihrávku. Slováci boli príliš hlboko zatiahnutí na vlastnej polovici a čelili jednému lavínovému útoku za druhým, na ich šťastie však Španieli v útoku často volili komplikované riešenia a namiesto zakončenia "fintičkovali". V 30. minúte im ale "pomohol" Kozáčik faulom na Costu, po ktorom rozhodca nariadil jedenástku. Loptu si na biely bod postavil Iniesta a umiestnil ju do opačnej strany, do akej sa hádzal brankár - 2:0. V 41. minúte sa slovenský tím výraznejšie osmelil smerom dopredu a po dobrej Makovej prihrávke Hamšík strelou k pravej žrdi poriadne prevetral rukavice Casillasa. Bola to jediná strela Slovákov na bránu v prvom dejstve, v ktorom ich súper aj vďaka držaniu lopty v percentuálnom pomere 75:25 často poriadne zvieral.

Jordi Alba a Matúš Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA

Po zmene strán vybehol na trávnik Ďuriš namiesto Maka a už o pár sekúnd sa dostal do prvej pološance, no svoj volej nepretavil do gólovej bodky. Na opačnej strane slovenskí obrancovia nedostúpili Silvu, ktorý z uhla delovkou trafil len bočnú sieť. Ďuriš vzápätí dostal šancu na reparát. Pekne si potiahol loptu po ľavom krídle a jeho štipľavú krížnu strelu musel Casillas vytlačiť končekmi prstov na roh. "La Furia Roja" mierne poľavila, skóre jej nahrávalo do kariet a tak už hrala klasickú údržbu v strede poľa sériou krátkych prihrávok. V 56. minúte Silva po hrubej chybe Gyömbéra nebezpečne manévroval v pokutovom území a jeho gólom zaváňajúci pokus v poslednej chvíli zblokoval chrbtom obetavý Hubočan. Akcia pokračovala a efektný zákrok musel predviesť Kozáčik, ktorý ním znemožnil radosť Fabregasovi. Po hodine hry stiahol tréner Kozák z hry Hamšíka, evidentne s úmyslom ušetriť sily kapitána na duel ako remeň s Ukrajinou, a na jeho miesto poslal Dudu. Obraz hry sa ale nezmenil, Slováci už nedokázali zápas zdramatizovať prípadným kontaktným gólom a zo Španielska si odvážajú vzhľadom na priebeh ešte celkom prijateľnú prehru.

kvalifikácia EURO 2016, C-skupina:
Oviedo

Španielsko - Slovensko 2:0 (2:0)
Góly: 5. Alba, 30. Iniesta (z 11 m). Rozhodovali: Skomina - Praprotnik, Vukan (všetci Slov.), ŽK: Kozáčik, Tesák, 24.000 divákov.

zostavy a striedania:
Španielsko: Casillas - Juanfran, Pique, Ramos, Alba - Fabregas (67. Cazorla), Busquets, Iniesta (85. Koke) - Silva, Costa (75. Alcacer), Pedro
Slovensko: Kozáčik - Pekarík, Saláta, Hubočan, Tesák - Gyömbér - Hrošovský (73. Sabo), Greguš, Hamšík (61. Duda), Švento - Mak (46. Ďuriš)

Viac o téme: Španielsko Slovensko Kvalifikácia na ME 2016