Contador bol Saganovi na príťaž: Je ťažké súťažiť o zelený dres a chrániť Alberta

Peter SaganPeter Sagan Zdroj: SITA

CAMBRAI - Slovenský cyklista Peter Sagan (Tinkoff Saxo) obsadil tretie miesto v utorkovej 4. etape Tour de France, ktorá viedla zo Seraing do Cambrai a s 223,5 km bola najdlhšou v 102. ročníku slávnych a prestížnych pretekov. Sagan finišoval na druhom mieste hlavnej skupiny, ktorá prišla do cieľa 3 sekundy za Nemcom Tonym Martinom z tímu Etixx - QuickStep, ktorý si sólojazdou v záverečných 3 km vybojoval nielen etapové víťazstvo, ale aj žltý dres lídra pretekov. Druhé miesto si v etape vyjazdil ďalší nemecký jazdec John Degenkolb (Giant Alpecin). Druhý celkovo je Chris Froome s odstupom 12 sekúnd.

Utorňajšia etapa odštartovala v belgickom Seraingu. Toto mesto sa v itinerári Tour objavilo naposledy v roku 2012 v etape, v ktorej sa z prvých vavrínov v kariére na Tour tešil Sagan. Pelotón sa prvýkrát v tohtoročnej edícii dostal na francúzsku pôdu a v doterajšom programe navštívil už tretiu krajinu. Organizátori si pre pretekárov prichystali jednu horskú prémiu 4 kategórie, jednu špurtérsku, no hlavne sedem sekcií a celkovo 13,3 km dlhý úsek náročnej jazdy na "mačacích hlavách". Tie vlani (5. etapa) spojené s prudkým dažďom poriadne premiešali poradím a po mnohých pádoch preriedili pelotón.

Mohlo by vás zaujímať: VIDEO Fantastický výkon Tourminatora: Sagan v najdlhšej etape skončil tretí!

"Bola to veľmi náročná etapa, ale to sme aj čakali. To boli snáď tehly a nie mačacie hlavy... V závere to bolo veľmi náročné, vyzeralo to, že sa ani neudržím v prvej skupine, no napokon trochu spomalila. Snažil som sa ušetriť nejakú energiu na šprint, ale bol som na konci so silami - asi ako každý," povedal po dojazde do cieľa vyšťavený Peter Sagan. K boju o zelený dres poznamenal: "Je veľmi ťažké súťažiť o zelený dres a zároveň chrániť Alberta. Som rád, ako sme to celé dnes zvládli, náš líder prišiel v prvej skupine a to je hlavné."

Víťazný Tony Martin si konečne splnil sen o žltom drese na Tour de France. Tridsaťročný líder Etixxu pre časovky a trojnásobný majster sveta v tejto individuálnej disciplíne proti chronometru povedal: "Po defekte a výmene bicykla som myslel najmä na to, aby som dokončil etapu. Päť kilometrov pred cieľom som bol späť v prednej skupine a rozhodol som sa, že zaútočím. Našiel som v sebe silu a dokázal som to. Bol som nervózny v tejto etape a toto je jej krásny happyend. Ďakujem všetkým, ktorí mi pomáhali do žltého dresu."

Viac o téme: Peter Sagan Alberto Contador Toni Martin
  • Zdroj: SITA, TASR