VIDEO Domáce Česko sa medaily nedočkalo: Jágr a spol. si vylámali zuby aj na USA

Seth Jones a Trevor Lewis oslavujú gól USASeth Jones a Trevor Lewis oslavujú gól USA Zdroj: SITA

PRAHA - Hokejisti USA vybojovali na 79. majstrovstvách sveta v Česku bronzové medaily. V nedeľňajšom zápase o 3. miesto zdolali v pražskej 02 Aréne domáci výber 3:0 a po dvoch rokoch sa na svetovom šampionáte opäť tešili zo zisku cenného kovu.

Zo Štokholmu 2013 si takisto odviezli bronz. Američania položili základ svojho triumfu už v úvodnej tretine, ktorú vyhrali 2:0. Zverenci trénera Vladimíra Růžičku síce potom zapli, chvíľami si vytvorili obrovský tlak, prestrieľali súpera, ale ich hre chýbala iskra a Connora Hellebuycka v americkej bránke nedokázali prekonať ani raz. Rovnako ako na predchádzajúcom domácom šampionáte v roku 2004 tak zostali Česi bez cenného kovu, aj pred 11 rokmi im medailový sen vzali USA, keď ich vyradili už vo štvrťfinále. Šampionát vyvrcholí večerným zápasom, v ktorom si to od 20.45 h rozdajú o titul Kanada a Rusko.

Pozrite tiež: Finále Kanada - Rusko: Online prenos z MS v hokeji

USA - Česko 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)
Góly: 8. Bonino (Nelson, Coyle), 19. Lewis (Eichel), 40. Coyle (Bonino). Rozhodovali: Vinnerborg (Švéd.), Jyri (Fín.) – Dahmen (Švéd.), Lazarev (Rus.), vylúčení: 5:3 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 15.007 divákov.

USA: Hellebuyck – Faulk, Krug, Jones, Reilly, Murphy, Gardiner, Redmond – Moses, Larkin, Hendricks – Smith, Arcobello, Sexton - Lewis, Eichel, Nelson - Coyle, Bonino, Lee - Morin

Česko: Pavelec - Jordán, Hejda, Nakládal, Kolář, Krejčík, Čáslava, Němec - Voráček, Sobotka, Erat - Jágr, Plekanec, Klepiš - Vondrka, Jan Kovář, Červenka - Zaťovič, Koukal, Novotný - Simon

Rozhodcovia: M. Vinnerborg (Švédsko), R. Jyri (Fínsko) – J. Dahmen (Švédsko), G . Lazarev (Rusko)

Priebeh zápasu:

Začala prvá tretina súboja o bronz.

1. minúta - Plekanec parádnou zadovkou našiel pri pravej žrdi voľného Klepiša, ten namiesto strely ešte vracal za seba na Kolářa, ktorý však minul americkú bránku.

4. minúta - Plekanec prenechal puk Jágrovi a sám si nakorčuľoval pred bránu, kde ho Jágr úspešne našiel strieľanou prihrávkou, Plekancov teč skvele na čiare zastavil famózny Hellebuyck.

5. minúta - Eichel prešiel krásnou sťahovačkou cez Krejčíka a už sa rútil sám na Pavelca, skúsil to strelou po ľade, ktorú však český brankár vykopol ľavým betónom, k dorážke sa už Lewis nedostal.

6. minúta - Domáci predviedli peknú priamočiaru akciu a na jej konci bola strela Kolářa od modrej čiary, Hellebuyck len vyrazil k Eratovi, ktorý už dorážal do odkrytej časti brány, tam sa však stihol Hellebuyck presunúť a úspešne zlikvidovať dorážku.

8. minúta - Dočkali sme sa prvého gólu zápasu a do vedenia sa dostáva tím USA. Súvislá akcia, ktorá trvala snáď niečo cez minútu, končí gólom v českej sieti. Domáci znovu nechali úplne voľného hráča na ľavom kruhu, Nelson si tam prebral nahrávku a vystrelil k pravej žrdi. Tento pokus Pavelec vyrazil a rovnako sa mu to zázračne podarilo aj pri dorážke, pri ďalšej dorážke Bonina do odkrytej brány už bol ale bezmocný - 0:1!

15. minúta - Na vrchole pravého kruhu mal priestor domáci Hejda, ktorý prudko vystrelil do ľavého horného rohu, Hellebuyck puk lapačkou vytlačil tesne vedľa americkej brány

19. minúta - USA navyšujú svoj náskok. Druhý gól umlčal O2 Arénu a posadil Američanov na koňa. Eichel si vykorčuľoval z rohu klziska a manévroval s pukom na ľavom kruhu. Američan videl pred bránou voľného Lewisa, ktorému poslal na milimeter presnú nahrávku a Lewis už prázdnu bránu jednoducho minúť nemohol - 0:2!

Koniec prvej tretiny: ešte v závere je Američan Coyle vylúčený za sekanie, takže domáce Česko začne druhú tretinu presilovkou.

Začala druhá tretina.

22. minúta - Po peknej krížnej prihrávke od Jágra zakončoval pri pravej žrdi Voráček, strela z veľkého uhla však smerovala len do bočnej konštrukcie americkej brány.

23. minúta - Jordánovi puk trestuhodne prepadol na modrej čiare, Lee v samostatnom úniku na českú bránku, len Pavelcov ľavý betón zabránil v ďalšom góle v českej sieti. Lewis sa už zblízka k dorážke nedostal.

25. minúta - Parádna strela Koláŕa z pravého kruhu a semafor v podaní amerického brankára - nádherný hokejový moment!

27. minúta - Ďalšia vydarená akcia domácich, prečíslenie štyroch proti trom, Vondrka od ľavého mantinelu našiel presnou prihrávkou medzi obrancov na pravom kruhu Kolářa, ktorý trafil spojnicu brvna a žrde.

28. minúta - Eratova strela z vyloženej pozície spomedzi kruhov, Hellebuyck zakročil ľavým betónom a ďalšie české šance, Voráčkova dorážka po Sobotkovej strele však skončila len na ľavom betóne amerického brankára.

29. minúta - A ďalšia česká tutovka! Klepiš skvele načasovanou krížnou prihrávkou našiel pri pravej žrdi voľného Novotného, ten puk zblízka cez zatiaľ bezchybne chytajúceho amerického brankára za čiaru neprepasíroval.

35. minúta - Česi si počas štvorminútovej presilovky vypracovali sľubnú šancu - Červenka nahral ideálne pred bránu Sobotkovi, ten sa natlačil k žrdi a skúšal zavesiť do horného rohu brány, americký brankár zasiahol ľavým ramenom.

39. minúta - Američan Lee sa uvoľnil pri pravej žrdi a krížnou prihrávkou vyzval na ľavom kruhu na strelu Kruga, ten bol sám pred Pavelcom a českú bránu len tesne minul.

40. minúta - Pražská O2 Aréna opäť smúti! Česi sa ubránili presilovke súpera, Novotný sa však ešte ani poriadne nestihol vrátiť do pásma a Pavelec lovil puk zo siete po tretíkrát. Česká obrana znovu stála a sledovala americkú akciu v pohybe. Coyle bol voľný medzi kruhmi, ideálne mu tam prihral Bonino a Coyle umiestnil svoju strelu z prvej presne popod Pavelcov betón presnej k pravej žrdi českej brány - 0:3!

Koukal mohol ešte znížiť v závere tretiny, keď mu pekne pred bránu nahral Zaťovič, v pohode chytajúci Hellebuyck však puk vyrazil pravým betónom a druhá tretina končí.

Začala tretia tretina súboja o bronz.

41. minúta - Voráček prihrával pred bránu Plekancovi, ktorý sa tam snažil dotlačiť puk za Hellebuycka, americký brankár však ostal pevne na čiare a odolal českým nájazdom.

47. minúta - Zaťovič famózne prešiel medzi kruhmi cez troch protihráčov, americký hrdina brankár Hellebuyck však zastavil jeho strelu po ľade

52. minúta - Jordán dvakrát po sebe zaváhal v rozohrávke a ponúkol samostatný únik Američanovi Eichelovi, ktorého vychytal Pavelec

60. minúta - Česi presilovku a zároveň hru bez brankára nevyužili, Novotný zakončoval sám spomedzi kruhov, z otočky mieril len do sklepnutých betónov Hellebuycka!

Tím USA oslavuje zisk bronzových medailí, domáce Česko ostalo bez cenného kovu.

Gólové oslavy Američanov Galéria fotiek (8) Zdroj: SITA

Pozápasové reakcie:

Dan Sexton (útočník USA): "Počas celého duelu sme hrali dobre, rovnako aj včera pri prehre s Rusmi. Získali sme bronz a máme z toho radosť. Nemali sme problém nájsť motiváciu na duel o tretie miesto. Vedeli sme však, že to proti domácim budeme mať náročné. Plné hľadisko nás však vyburcovalo."

Dylan Larkin (útočník USA): "Túžili sme získať medaily. Chceli sme skončiť čo najvyššie, ale prehra s Ruskom nás trochu pribrzdila. Dnes sme hrali veľmi zodpovedne v obrane, dali sme dôležité góly. Bol to posledný zápas, užili sme si ho."

Michal Vondrka (útočník ČR): "Dnešné narodeniny som si predstavoval inak, čiže v bronzovom lesku. To sa bohužiaľ nenaplnilo. Američania nás predčili v efektivite, pretože nemali až toľko šancí, no na rozdiel od nás dávali góly. Ťažko povedať, kde sa stratilo naše strelecké šťastie. Chýbala nám ľahkosť v zakončení, triafali sme žŕdky. Veľmi ma mrzí, že sme nevybojovali medailu."

Jiří Novotný (útočník ČR): "Dnes sme veľmi chceli vyhrať. Mali sme dobrý začiatok, ale potom sme dostali gól. Američania nám odskočili na dva góly, my sme nevyužili presilovky. Je to škoda."

Jaromír Jágr (útočník ČR): "Utvorili sme si šance, ale zasa nebolo ich tak veľa. Hrali sme v závere turnaja proti kvalitným súperom, chýbali nám už aj sily. Je to aj o individuálnych chybách, súper sa dostane nahor a potom to udrží. Keby sa šampinát nehral v Prahe, už by som nehral v reprezentácii. Hokej stále milujem, ešte rok budem určite hrať za Floridu."

Jakub Voráček (kapitán ČR): "Pre mňa osobne je to asi najhoršia prehra v kariére. Bohužiaľ, nedali sme v posledných dvoch zápasoch gól. Strašne nás to mrzí. Vypracovali sme si veľmi veľa šancí, ale keď v najdôležitejších dvoch stretnutiach na MS neskórujete, nemôžete si nárokovať medailu."

Ondřej Pavelec (brankár ČR): "Prehra samozrejme mrzí, ešte viac ma škrelo vyradenie v semifinále. Po prvej tretine sme prehrávali 0:2, s takým súperom, akými boli Američania, sa to ťažko otáča. Mali sme veľa striel, kopec šancí, bohužiaľ, hokej sa hrá na góly a nie na strely. Je vždy hrozné prehrať posledný zápas na šampionáte. Ten výsledok je strašný."

Viac o téme: Jaromír Jágr USA Česko
  • Zdroj: športky, SITA, TASR