Slováci na šampionáte prvý raz prehrali: S Nórskom premárnili dvojgólový náskok!

Ján Laco (vľavo) zo Slovenska, Dominik Graňák (vpravo) a Andreas Martinsen (uprostred) z NórskaJán Laco (vľavo) zo Slovenska, Dominik Graňák (vpravo) a Andreas Martinsen (uprostred) z Nórska Zdroj: SITA

OSTRAVA - Tak toto je hanba! Prvý raz slovenskí hokejisti svoj zápas na svetovom šampionáte a hneď s posledným tímom tabuľky, outsiderom z Nórska. Zverenci Vladimíra Vůjtka premárnili dvojgólový náskok, viedli ešte na začiatku druhej tretiny. Prehra so severským tímom znamená stratu bodov, s ktorými sme počítali. Navyše, pre slovenský tím je to historický výsledok a prvá prehra s Nórmi na svetových šampionátoch - z 26 vzájomných zápasov sme doposiaľ 19 vyhrali. Hokejistov spod Tatier čaká dvojdňové voľno, najbližšie nastúpia na zápas v sobotu popoludní a čakajú ich najsilnejší súperi skupiny.

Vítame vás pri on-line prenose.

Góly: 19. Surový (Gáborík, Hudáček), 22. Ďaloga (Mikuš, Tatar) - 26. Nörstebö (Holös, Olimb), 36. Rosseli (Ask, Martinsen), 42. Nörstebö (Thoresen, Holös)

Zostavy:

SLOVENSKO: J. Laco - Meszároš, Graňák, Jurčina, Sersen, Marek Ďaloga, Baranka, J. Mikuš - L. Hudáček, Surový, Gáborík - Pánik, Bližňák, Bartovič - Tatar, Viedenský, Jurčo - Dravecký, Lušňák, M. Daňo - Miklík

NÓRSKO: Haugen - Holös, Nörstebö, Tollefsen, Trygg, Bonsaksen, Sörvik, Ödegaard - Thoresen, Ask, M. Olimb - Rosseli Olsen, K.A. Olimb, Martinsen - Forsberg, Bastiansen, Trettenes - Röymark, Stene, Roest - Dahlström

Rozhodcovia: Daniel Stricker (Švajč.), Marcus Vinnerborg (Švéd.) - Jimmy Dahmén (Švéd.), Rudolf Tošenovjan (ČR)

Vylúčenia 5:5, navyše Bartovič 10 min, Meszároš 5+dokonca, využitie presiloviek 1:2, strely na bránku 24:23

>> Miro Šatan, Ľubomír Višňovský a ďalší hokejisti vás zasvätia do tajov a zákulisia hokeja. Využite exkluzívnu ponuku na limitovanú edíciu DVD Aréna - Život za hokej <<

Najlepší hráč Slovenska Marek Ďaloga
60' A je po zápase, v závere ešte bitka hráčov. Prvý raz slovenskí hokejisti prehrali na šampionáte, keď premárnili dvojgólový náskok.
60' Dve sekundy pred koncom obrovská šanca Viedenského, no prehrali sme, gól už nepadol.
60' Nóri vyhodili puk, ale gól do prázdnej bránky nedali. Po vhadzovaní Jurčo v šanci, Gáborík vystrelil.
60' Po vhadzovaní pred Lacom opäť hráme power play bez brankára. Obrovský tlak, šance, ale Haugen chytá.
59'   Haugen dva zákroky a raz bránková konštrukcia. Je po presilovke, ale Ján Laco zostáva na striedačke.
60'   Hráme vabank, Ján Laco na striedačke, hráme s prázdnou bránkou. Toto musíme využiť, chlapci.
59'   Pánik bol nebezpečný. Oddychový čas slovenskej lavičky, posledné taktické pokyny a predovšetkým čas na oddych a načerpanie síl.
58' Dobrá prihrávka na Gáboríka, Sersen nad bránku. Haugen zachránil vzápätí Nórov, ktorých naši zavreli v pásme.
58' Hrá sa tvrdo, rozhodcovia nevylučujú, ale napokon si Gáborík do tretice vypýtal faul a presilovku. Zaplnené tribúny dúfajú: Teraz to príde. Posledná šanca pre našich na vyrovnanie.
56'   Z rohu klziska sa gól nedáva, čoskoro asi Slováci odvolajú brankára. Piskot divákov na tribúnach.
55'   Slováci s pukom v útočnom pásme, ale nedokážeme vystreliť. Sekundy utekajú veľmi rýchlo z pohľadu našich. Nóri vyhadzujú puky a bránia piatimi hráčmi.
53'   Nóri sú blízko veľkého úspechu, po dlhom čase sa bude hrať v plnom počte.
52'   Nóri mali tlak v presilovke o jedného hráča, v tejto presilovke našich doslova varia pred bránkou Jána Laca. Pozor na nórskych hráčov, obrovské šance má súper. Naši akoby odchádzali psychicky. Našťastie Nóri výhodu pätminútovej presilovky navyužili.
52' Ivan Baranka úplne zbytočne fauloval Nórov pred Jánom Lacom a zaslúžene ide na trestnú lavicu. Výhoda Nórov o dvoch mužov.
50' Nóri si pýtajú presilovku o dvoch hráčov, Tomáš Surový vyhodil puk, ale bol tečovaný. Takto usúdili rozhodcovia po porade.
47' Nóri budú hrať presilovku, dokonca 5 minút, Andrej Meszároš dostal trest do konca zápasu za bodnutie súpera. Nóri nám dva presilovkové góly dali, navyše vyšší trest sa nemaže v prípade využitej presilovky, ale výhoda pokračuje.
47'   Slováci sú akoby obarení horúcou vodou - od inkasovaného tretieho gólu sme nič nevymysleli. Ak aj získame pásmo, Nóri vybojujú puk a vyhodia ho.

Nóri dokázali otočiť dvojgólové Galéria fotiek (14) Zdroj: SITA
44'   Slovenskí hokejisti nechali Nórov, aby si utvorili náskok. Toto si fanúšikovia nezaslúžia. Dnešný výkon Slovákov je zatiaľ najlepší na turnaji, no celkovo je to rozpačité a súperovi nechávame priveľa priestoru.
42' Nóri sú vo vedení, Nörstebö využil presilovku, naši mu pred Lacom nechali trestuhodne veľa priestoru. Prehrávame 2:3 a máme 18 minút na vyrovnanie.
42' V šanci Slováci, no Marek Ďaloga sa dopustil útočného faulu a ide na dve minúty za nedovolené bránenie na trestnú lavicu. Následne vyhral nad Thoresenom vhadzovanie Lušňák.
41' Prestávka sa mierne natiahla pre problémy s ľadom, ale už sa hrá tretia tretina. Hneď sme Nórom darovali útočné pásmo po zakázanom uvoľnení. Thoresen vyhral vhadzovanie
40' Skončila sa druhá tretina, v ktorej sme videli tri góly: najskôr sa Slováci dostali do dvojgólového úniku, následne Nóri vyrovnali.
40' Posledné sekundy pred koncom druhej tretiny a Nóri sú blízko k tretiemu gólu. Ján Laco chvíľu nevedel, kde je puk, následne skončil v rohu klziska.

Ján Laco, Andrej Meszároš Galéria fotiek (14) Zdroj: SITA
39'   Slovákom nevychádzajú kontry, čo je škoda.

Ján Laco inkasoval druhý Galéria fotiek (14) Zdroj: rtvs

Vyrovnanie Nórov

37'   Toto nie je dobré, Nóri teraz cítia šancu na dobrý výsledok. Poučenie pre Slovákov: udržiavať stav sa nedá, treba góly pridávať. Škoda toho, na každý gól sa natrápime.
36' Pozor na nahodený puk pred bránku Jána Laca a gól z diaľky. Nešťastný gól a Nóri vyrovnávajú.
33' Výborná presilovka Slovákov, Tatar, Hudáček, Viedenský v šanciach, po Bližňákovej strele Haugen nevedel, kde má puk.
31' Opäť Gáborík vybojoval presilovku, Nór na trestnej lavici, na ľade náš elitný útok.
30'   V strede hry je to skôr opatrné na oboch stranách, vyčkávanie a len náznaky striel zdiaľky.
27'

Z tohto sa netešíme, puk je v bránke, Nóri využili presilovku a sú v zápase 2:1. Puk sa odrazil od žrdky, trafil Laca do korčule a skončil v bránke.

Nórsko znížilo na 2:1 Galéria fotiek (14) Zdroj: rtvs

16' Presilovka Nórov, Tomáš Surový za hákovanie dostal dve minúty
24'   Slováci stále v útočnom pásme, je tam veľká aktivita zo strany našich.

Tomáš Surový zo Slovenska Galéria fotiek (14) Zdroj: SITA

To je radosť. Zmluvu s Kazaňou Ďaloga oslávil gólom v reprezentácii

22' Akcia pokračuje a Marek Ďaloga sa presadil - je to gól a 2:0. Trafil to krásne do horného roku bránky, z diaľky po ideálnej Mikušovej prihrávke.
21'   V protiútoku Tomáš Jurčo, vrhol sa za pukom, ale gól z toho nie je.
21' Začala sa druhé tretina, po pár sekundách sa hrá v plnom počte. Nóri v pásme.
20' Skončila sa prvá tretina, slovenskí hokejisti prvý raz na turnaji otvorili skóre a vyhrávajú 1:0
20'   Dobre zahratá presilovka, Tomáš Jurčo v šanci, rozhodca prerušil hru a gól to nie je

Radosť Slovákov po góle Galéria fotiek (14) Zdroj: rtvs

Radosť po góle našich na 1:0
19' Nór na trestnej lavici za nebezpečnú hru s vysokou hokejkou, Slovensko po góle aj s presilovkou. Paráda
19' Konečne sa Slovákom podarilo otvoriť skóre, využili sme presilovku. Tomáš Surový zblízka po prihrávke Hudáčka a strele Gáboríka prekonal gólmana Nórov.
18' Nór Martinsen ide na trestnú lavicu iba pár sekúnd po návrate Tatara na ľade. Faul si vykoledoval Tomáš Surový
16'   Prvá tretina zo strany našich pripomína situáciu z prvých troch zápasov, Slováci sú neškodní
16' Bude sa vylučovať, za hákovanie ide na trestnú lavicu Tomáš Tatar. Presilovka Nórov

Tomáš Tatar Galéria fotiek (14) Zdroj: SITA
15'   Slováci sa ubránili tlaku súpera len vyhodením puku, vhadzovať sa teda bude pred Lacom, naši nesmú striedať.
13'   Slováci sú neškodní, ale pozor na Nórov, Jánovi Lacovi a našej obrane nedajú dýchať. Majú prevahu, no vážnejšie šance nie sú ani na jednej strane
10'   Na opačnej strane tam Slováci boli pred gólmanom Nórov, ale stav sa nemení.
9'   Nóri ťahajú jednu akciu za druhou, aj pred Lacom narobili problémy.
8'   Nóri sú v tabuľke poslední len vďaka mimoriadne ťažkému žrebu, ale na turnaji nie sú outsider. Potvrdzujú to aj dnes, na Slovákov sa veľmi dobre pripravili a na strely vedú 5:1. Úvod zápasu patrí im.
6' Meszároš to nespravil dobre v presilovke, Hudáček mohol vystreliť. Naši by mali byť aktívnejší a častejšie strieľať.
5' Výborná práca Mariána Gáboríka, ktorý si vynútil faul. Dve minúty početnej výhody pre Slovákov, aspoň prerušíme tlak Nórov.
3'   Výborná presilovka Nórov, Ján Laco chytil dve čisté šance.
2' A Nóri budú hrať presilovku, na trestnú lavicu ide na 2 minúty a navyše automaticky desaťminútový osobný trest za vážnejší zákrok narazenie hlavy a krku Milan Bartovič.
1' Zápas sa začal, naši prehrali buly.
    Slovákom ide aj o olympijskú kvalifikáciu, ak dnešný duel vyhrajú, mali by postúpiť na turnaj, kde ešte nie je jasné, či budú hrať hviezdy z NHL
    Najväčšia hviezda Nórov je Patrick Thoresen, so skúsenosťami z KHL aj NHL.
    Slovenskí hokejisti po zápasoch s Dánskom a Slovinskom nastúpia opäť v modrých dresoch.
    Doterajší kapitán slovenskej hokejovej reprezentácie Tomáš Kopecký bude sledovať súboj len z tribúny. Spoločne s útočníkom Floridy Panthers sa do hľadiska posadí aj košický obranca Adam Jánošík. Na súpisku sa dostane aj Michel Miklík, ktorý predchádzajúce dve stretnutia vynechal. Pri absencii Kopeckého dostane kapitánske "céčko" Marián Gáborík.
    Slovenskí hokejisti by mali zjednodušiť hru, strieľať z diaľky a nesnažiť sa kombinovať do poslednej chvíle. Hrať viac uvoľnene, zápas si užívať podobne ako Kanaďania, treba sa vyhýbať zbytočným chybám v komplikovanej rozohrávke. V morálnej sile problém nie je - po minulé roky mali naši problém s treťou tretinou, tento rok sa do nej vedia zomknúť.
    Zaujíma vás prognóza Športiek? Vyhrať by naši chlapci mali, no nevieme sa zhodnúť, či to už budú gólové hody od úvodu. Nóri sa zrejme dlho budú snažiť ubrániť bezgólový stav, prípadne streliť prvý gól. Ak ho dajú zverenci Vladimíra Vůjtka, hra sa uvoľní a pôjde to lepšie.
    Dnešný zápas sa začne rovnako ako včera o 20.15 h, hrá sa v Ostrave a posledné vstupenky sa dajú kúpiť v pokladniciach vítkovickej arény.

Viac o téme: Vladimír Vůjtek Slovensko Nórsko Ostrava
  • Zdroj: kt; Športky