Neuveriteľná dráma so šťastným koncom: Slováci sa tešia až po nájazdoch!

Marko Daňo (tretí zľava) a dánsky brankár Patrick GalbraithMarko Daňo (tretí zľava) a dánsky brankár Patrick Galbraith Zdroj: SITA

OSTRAVA - Rozpačitý vstup do svetového šampionátu pre slovenských hokejistov. S outsiderom turnaja z Dánska prehrávali ešte po dvoch tretinách o gól, napokon v tretej tretine diváci videli skutočnú prestrelku a päť gólov. Vyrovnaný duel natiahlo aj predĺženie bez gólu a dokonca šesť sérií samostatných nájazdov, kde sa presadili iba Marek Viedenský a Marko Daňo. Víťazstvo Slovákov znamenalo teda iba dva body a stálo ich to príliš veľa síl, ale znamená psychickú vzpruhu pred ďalšími šiestimi zápasmi v základnej skupine. Ďalší duel hrá slovenský výber v nedeľu o 16.15 h.

Vylúčenia: 3:5, využitie presiloviek 1:1. Strely na bránku 43:19

Góly: 49. Sersen (Hudáček, Pánik), 50. Viedenský (Dravecký, Lušňák), 52. Graňák (Dravecký, Laco), rozhodujúci nájazd premenil Marko Daňo - 26. Bjorkstrand (J. Jensen, J.B. Jensen), 50. Hardt (Madsen), 58. Nielsen

Zostavy:

SLOVENSKO: Laco (Hudáček) – Jánošík, Meszároš, Gáborík, Miklík, Kopecký (C) – Sersen, Jurčina, Pánik, Bližňák, Bartovič (A) – Mikuš, Ďaloga, Surový, Daňo, Hudáček – Graňák (A), Dravecký, Viedenský, Lušňák

DÁNSKO: Galbraith (Dahm) – Nielsen, O. Lauridsen, Madsen (A), Jakobsen, Hardt – Kristensen, J.B. Jensen, Storm, Bjorkstrand, J. Jensen (A) – Boedker, M. Lauridsen, Green (C), M. Poulsen, Spelling – Uldall, Starkov, A. Poulsen, Hansen

Rozhodcovia: Viačeslav Bulanov, Jyri Rönn - Nicolas Fluri, André Schrader - Arto Järvelä

Najlepší hráč Slovákov Vladimír Dravecký, počúvame slovenskú hymnu.
    Hoci to dosť bolelo, ale Slovensko získalo dva body a vyhralo 4:3 po samostatných nájazdoch.
    Niklas Hardt nedal, Jáno Laco ho vychytal. Skvelé, koniec nájazdov, Slováci sa presadili nečakane po nájazdoch. Tešíme sa.
  Marko Daňo šiel pomaly a opatrne a premenil pokus. Slováci teda dva góly z nájazdov, Dáni jediný raz prekonali Jána Laca.
    Marek Viedenský neúspešný, opäť smola a žrďka. Och, chýba nám šťastie, chuť je na našej strane. Neuveriteľne vyrovnané. Nervy pokračujú, neuspeli ani Dáni.
    Nedal gól ani Marián Gáborík. Dáni môžu rozhodnúť. Aj Nielsena Laco vychytal. Pokračujeme piatou sériou nájazdov.
    Dáni neskórovali, ale ani Slovák Dravecký - nastrelil žrď.
  Marek Viedenský vyrovnal a so šťastím dal gól. Skvelé.
  Za Slovákov to ide skúsiť Marián Gáborík. Nedal, ale dánsky hráč vzápätí otvoril skóre. 1:0 pre Dánov
    Po dlhšej pauze na úpravu ľadu začína v bránke Ján Laco. Fantasticky dánskeho útočníka vychytal.
    Nasledujú samostatné nájazdy, bojuje sa o druhý bod do tabuľky. V príprave našim nájazdy nešli, čiže obavy sú namieste. Držme našim palce.
65' Rozhodcovia sa boja, poškodili Slovákov. Dáni striedali a chvíľu hrali piati, mali sme dostať presilovku.
62'   Hrá sa opatrne, náznaky šancí na oboch stranách.
61' Predlžuje sa.
    Nasleduje päťmínútové predĺženie. Oba tímy majú po bode, víťaz získa aj druhý bod. Rozhodnúť sa musí, môžu prísť na rad aj nájazdy. Hrá sa na zlatý gól, čiže hra sa po góle končí. Na každej strane po štyria korčuliari, čo znamená viac priestoru.
60' Skončila sa tretina, nasleduje predĺženie. Neuveriteľných 60 minút, krásna tretia tretina. Slovákov môže mrzieť jedine to, že sa nedokázali zhostiť úlohy favorita a Dáni im narobili riadne problémy.
59'   80 sekúnd do konca tretej tretiny. Teraz je dôležité, aby sa hráči upokojili a nespravili chybu.

Radosť na lavičke Dánska Galéria fotiek (20) Zdroj: rtvs
    Posledné minúty tretej tretiny, no nehrá sa pre dieru na ľade. Je to nebezpečné, rozhodcovia ľadovú plochu upravujú.
58' Dostávame gól práve vtedy, keď Sersen naskočil na ľad. Je to vyrovnané, smola na slovenských hokejkách. Vyzerá to na predĺženie... Teraz len neprehrať.
57' Nielsenova strela, pred Lacom tečovaná. Slováci, ubráňme sa!
56' Vylúčený Michal Sersen, treba sa ubrániť a nedovoliť Dánom vyrovnať. Obrovská príležitosť pre súpera, Laco mal hneď robotu.

Viedenský sa raduje z Galéria fotiek (20) Zdroj: rtvs
    Akčných pár desiatok sekúnd v tretej tretine a razom je to z 0:1 hneď 3:2 pre našich. Tešíme sa konečne.
52' Gólová naháňačka pokračuje, presadila sa štvrtá lajna našich a gól Graňáka. Nebola to gólová šanca, skôr gól so šťastím. Na vyrovnanie tej smoly, čo sme mali počas zápasu.

Sersen delovkou prekonal dánskeho Galéria fotiek (20) Zdroj: rtvs
50' Neuveriteľné, gólostroj, Dáni vyrovnali. Toto bude pre Slovákov ako facka Zabudli sme na zadné vrátka.
50'   Takmer 50 minút snahy o prekonanie brankára Dánov a razom je to 2:1. Po nepresvedčivej prvej tretine dva góly ako logické vyústenie zvýšeného náporu.
50' Marek Viedenský poslal Slovákov do vedenia, iba pár sekúnd po góle Michala Sersena. Hráč, ktorého tréner dopísal na súpisku ako posledného.
48' Vyrovanné, priama strela Michala Sersena priniesla prvý gól Slovákov na šampionáte a dôležité vyrovnanie. Richard Pánik pred bránkov výborne kryl výhľad brankárovi. Obrovský tlak priniesol ovocie, teraz vydržať, 1:1 nič nerieši. Dáni ani raz v tretej tretine nevystrelili, iba bránili.
48'   Obrovský tlak Slovákov, naši v tretej časti hrajú vynikajúco, no vyrovnávajúci gól streliť nevedia. Od prestávky 11:0 na strely.
47'   Ďalšia potýčka pred dánskym gólmanom, vylučovať sa nebude. Gól Slovákov visí na vlásku.
45'   Slováci doslova zovreli Dánov v pásme. V šanciach Jurčina, Daňo, Dravecký, Hudáček či Surový
43' Miklík v tretej formácii obrovská príležitosť. Slováci hrajú naplno, proti je zakliata bránka Dánov.
42'   Tréner Slovákov poprehadzoval formácie, Marko Daňo nastupuje v elitnom útoku namiesto Miklíka.
41' Hneď v úvodných sekundách naši nastrelili žrďku, následne jeden z hráčov Dánska zastúpil brankára. Skvelý štart Slovákov, skutočne vtipná situácia na ľade.
    Marko Daňo pre RTVS: Nemôžeme trikrát za tretinu vystreliť na bránku. Povedali sme si, že musíme tlačiť puky do bránky. AK budeme takto pokračovať, bude sa to dať. Nemôžeme všetky sily dať do útoku, ale hrať zo zabezpečenej obrany.
40' Po dvoch tretinách Slováci prehrávajú stále 0:1, no v druhej tretine pridali.
37'   Slováci skutočne aktívnejší od tridsiatej minúty, viacero pokusov, no našim chýba myšlienka a dôraz. Tečovaný puk, predtým plával pred odkrytou bránkou, no nik z našich nečítal správne hru, aby ho dorazil do bránky.
36'   Skvelá presilovka, Slováci úplne zapli. Uvidíme, aká bude situácia v rovnakom počte. Na strely konečne vedieme 18:12
35' Obranná formácia Slovákov bola v oslabení na ľade viac ako minútu a pol, v presilovke ešte pálil Gáborík, Galbraithov betón.
34' Ďalšia šanca Slovákov v presilovke, ale čarovný zákrok Patricka Galbraitha. Veľká šanca Libora Hudáčka, stav sa nemení.
33' Slováci si zahrajú štvrtú presilovku. Dáni hrali nebezpečne s vysokou hokejkou.
32'   Slováci stoja na ľade ako soľné stĺpy, je to zlé. Skutočne, S outsiderom turnaja prehrávať a to nie náhodou... Pokus Viedenského, Dravecký, ale Dáni výborne pozične bránia. Chýba tomu z našej strany rozvaha a pokoj.
    Neradi to píšeme, ale Slováci prehrávajú zaslúžene, Dáni sú lepší a majú výrazne navrch.
29'   Marko Daňo dostal pukom do tváre, krátko po tom, ako bol narazený na mantinel. Pre nášho mladíka bolestivý zápas. Lekári ho ošetrujú na striedačke.

Radosť Dánov zo streleného Galéria fotiek (20) Zdroj: rtvs
27' Libor Hudáček so šancou na vyrovnanie, stav sa nemení. Marko Daňo sa k dorážke ani nedostal.
26' Marko Daňo na zemi, pri hráčskej lavici sa strhla bitka. Daňo s bolestivou grímasou, narazený na mantinel v miestach, kde je nižší. Budeme hrať tretiu presilovku.
26' Dáni sa presadili, strelili gól, zužitkovali presilovú hru. Strelcom Bjorkstrand.
25' Najväčšia hviezda Slovákov na trestnej lavici. Marián Gáborík za hru s vysokou hokejkou. Pred rokom vyhral Stanley Cup, teraz hrá na šampionáte.
    V druhej tretine naši jediná strela, Dáni dve. Slovákom akoby úloha favorita nesedela.
23'   Úvodný tlak Slovákov, ale gól zatiaľ nepadol. A Dáni sa nezľakli, hryzú ďalej.
22' Marko Daňo na dvakrát, prvý raz trafil Dána, druhý raz konštrukciu bránky.
21' Hrá sa druhá tretina, uvidíme, ako sa podarí Slovákom pretaviť trénerské pokyny z kabíny do reálnej hry. Treba pridať a hrať sústredene.

Slovenskí fanúšikovia pred zápasom Galéria fotiek (20) Zdroj: SITA
    Slováci po prvej tretine síce hrajú s Dánmi nerozhodne, no na strely na bránku prehrali 3:7 .- jednoznačná aktivita Dánov, najlepší zo Slovákov gólman Ján Laco.
    Viac rýchlosti a agresivity treba, tréner Slovákov bude mať hráčom cez prestávku čo povedať. Dáni pridali a je z toho vyrovnaný duel.
20' Laco mal robotu, v závere aj gólman Dánov po pokuse Milana Bartoviča. Prestávka
19'   Kombinačne sme lepší, ale Dáni sú viac húževnatí a snaži sa. Hrajú s väčšou chuťou. Naši akoby hrali stále horšie a horšie a vôbec sa nesnažili rozveseliť divákov.
19' Menej ako jeden a polminúty pred prestávkou skvelý zákrok Jána Laca, už to mohlo byť horšie. Dáni sú aktívnejší.
18' Dve minúty pred koncom puk v slovenskom bránkovisku. Slováci, chcelo by to viac dôrazu
16' Slováci boli v tlaku, faulovaní. Rozhodca so zdvihnutou pravicou, budeme hrať presilovku. Najprv šiesti Slováci, už je hra prerušená a hráme piati na štyroch.
16' Dáni v obrovskej príležitosti, perfektný zákrok Jána Laca. Keď Slováci na malý moment zaspia, dostanú sa do útlmu, Dáni to využijú a podkurujú. Slováci, treba pridať, lebo Dáni sú miestami aj lepší...
12'   Patrik Lušňák sa položil do strely, potlesk arény. Zatiaľ sa bránime veľmi dobre.
11'   Kopecký získal cenné sekundy a skvelo vyhodil cez všetky čiary, Dáni musia rozohrávať.
11' Kapitán Slovana Milan Bartovič na trestnej lavici. Slovensko sa prvý raz v zápase musí brániť v početnej nevýhode, vhadzuje sa pred Lacom. Máme tam Kopeckého...
10' Andrej Meszároš ani nevie ako sa pri bránke dostakl k puku. Keby ho čakal, môže poriadne vypáliť na brankára.
8'   Po skvelom a svižnom úvode okorenenom o presilovku Slovákov sa hra akoby upokojila, no dopredu ich ženia fanúšikovská sila z tribún.
6'   Marián Gáborík skutoćne aktívny, naša prvá formácia akoby hrala na neho, čo je prirodzené. Hráme vynikajúco, najmä vďaka presilovke.
4' Emil Christensen na trestnej lavici, prvá presilovka pre Slovensko. Marek Viedenský vyhral buly, hrá sa skutočne svižne bez zbytočných páuz.
4'   Nečakane rýchly a dobrý hokej Emil Christensen
4' Adam Jánošík v strednom pásme prerušil rozohrávku Dánov, tí prepadli vo vlastnej defenzíve a v nahodenej prihrávke Marián Gáborík. Škoda, že trafil nad bránku.
3' Dáni v pásme, Slovákom nevyšli prihrávky, jedna smerovala na Surového, vzápätí Meszároš v útočnom pásme.
2' Pozor na Dánov. Očakávalo sa, že sa budú spoliehať na brejky, ale nastrelili už zřď Jána Laca a následne náš gólman lapačkou upokojil hru.
2'   Slováci už boli v šanci, ale Dáni sú nebezpeční vpredu.
    Spomínate si ešte na heslo zo šampionátu v roku 2012 "Keď je Laco v bránke, nikdy neprehráme"?
1' Zápas sa už začal. Fansikovia sa dočkali, svetový šampionát v Česku a úvodný zápas Slovákov.

Dáni nepatria k superfavoritom turnaja, ale práve to môže byť zradné a vedia sa vytiahnuť proti favoritovi.

Viac o téme: Slovensko Dánsko ČEZ aréna
  • Zdroj: športky