Slovenskí mladíci sa rozlúčili so svetovým šampionátom: Po tuhom boji do semifinále Fínsko

Slovenskí mladíci vo štvrťfinále nestačili na FínskoSlovenskí mladíci vo štvrťfinále nestačili na Fínsko Zdroj: u18worlds2015.iihf.com

LUZERN - Slovenskí hokejisti do 18 rokov skončili svoje putovanie na majstrovstvách sveta tejto vekovej kategórie pred bránami semifinále. Medzi kvarteto najlepších ich nepustili rovesníci z Fínska, ktorí triumfovali vo štvrtkovom štvrťfinále 3:0 najmä vďaka dvom gólom Samiho Taverniera.

Zverenci trénera Antona Bartánusa splnili na šampionáte stanovený cieľ, ktorým bol postup do vyraďovacej časti. V základnej A-skupine si v štyroch zápasoch pripísali zhodne po dve výhry a prehry, celkovo získali päť bodov a obsadili tretiu priečku. Veľké fórum vo švajčiarskom Luzerne pritom odštartovali grandiózne, keď senzačne zdolali Švédov 3:1. Už v ďalšom dueli ich ale vrátila na zem vysoká prehra 0:10 z USA a následne aj neúspešný duel s Rusmi po výsledku 2:4. Zvládli však zápas "o všetko", v ktorom zdolali Nemecko 4:3 po nájazdoch a postúpili do štvrťfinále.

Tretie štvrťfinále sa od začiatku nieslo v znamení tuhého boja. Nielen o puk, ale o každý centimeter ľadu. Výrazne to dokumentoval aj počet striel, keďže oba výbery vyslali na súperovu bránku zhodne len po tri. Fínom však patrila herná prevaha, ktorú napokon v 7. minúte aj pretavili do úvodného gólu. Laine sa uvoľnil na pravom krídle, namiesto prihrávky zvolil strelu a trafil presne pod hornú žŕdku.

Slovákom odpoveď dlho nevychádzala, no v 22. minúte sa napokon mohli dočkať vyrovnania. Murín v prečíslení dvoch proti jednému zvolil prihrávku, ktorú však brániaci hráč zblokoval. Obraz hry sa v ďalšom priebehu nezmenil. Fíni sa snažili o nátlakovú hru, často však mali problém so skrotením puku a aj preto sa početnosť ich streľby zvýšila len minimálne. Ďalším pokusom zasa chýbala presnosť, čo v 36. minúte potvrdil v ideálnej pozícii Puljujärvi.

Tretiu tretinu začali Slováci oproti úvodným dvom aktívnejšie. Zvýšili pohyb, napádanie v útočnom pásme a naďalej pôsobili kompaktne v obrane. Vytúženého vyrovnania sa však nedočkali a v rozmedzí troch minút ich sen o postupe do semifinále roztrhal Sami Tavernier. Najskôr prekonal Húsku v 46. minúte aj za pomoci šťastia a o 154 sekúnd neskôr zakončil ukážkovú kombináciu s Ruotsalainenom do odkrytej bránky - 3:0. Napriek nepriaznivému skóre sa Slováci nevzdali a v 55. minúte mohol aspoň skorigovať strelou z kruhu Bondra, ale Vehviläinenova lapačka bola proti.

V záverečnom štvrťfinále sa o obrovskú senzáciu postarala domáca "osemnástka". Švajčiarski mladíci rozdrvili suverénneho víťaza A-skupiny Rusko 5:0 a druhý rok za sebou nepustili trojnásobného šampióna v tejto kategórii do semifinále. "Helvéti" sa dostali medzi kvarteto najlepších po 14 rokoch. V úvodnom semifinále vyzvú slovenského premožiteľa Fínsko, druhú dvojicu vytvorili zámorské výbery USA a Kanady.

Fínsko - Slovensko 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
Góly: 7. Laine, 46. Tavernier (Ruotsalainen), 49. Tavernier (Ruotsalainen). Rozhodovali: Harnebring (Švéd.), Oskirko (Rus.) - Espinoza (Švaj.), Piche (Kan.), vylúčení: 3:4, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 496 divákov

Fínsko: Vehviläinen – Leskinen, Saarijärvi, Niemelainen, Vainio, Jesper Mattila, Välimäki, Salo – Palmu, Tammela, Nättinen –Saarela, Puljujärvi, Laine – Björkqvist, Niemelä, Julius Mattila – Ruotsalainen, Tavernier, Piipponen

SLOVENSKO: Húska – Vadovič, Hatala, Roman, Grman, Trška, Bodák, Košecký, Kolesár – Bondra, Valent, Andrisík – Murín, Oško, Lešťan –Horváth, Žitný, Solenský – Sádecký, Sloboda, Hecl

Anton Bartánus, tréner SR "18": "Fíni potvrdili vysoké herné kvality, skvelú individuálnu technickú vyspelosť a silného tímového ducha. Výsledok nás mrzí, no hreje vedomie, že sme odohrali ďalší veľmi kvalitný zápas so súperom z kategórie najmocnejších. Stretnutie sa nieslo v znamení taktického boja, dôslednej hernej disciplíny, pretože nik nechcel urobiť výraznejšiu chybu, ktorá by posadila súpera na koňa. V druhej tretine boli hokejisti Suomi aktívnejší, čo pretavili do zvýšeného počtu streleckých pokusov, ale naša precízna defenzíva na čele s brankárom Húskom odolala. Situácia sa obrátila v záverečnej časti, v ktorej aktivita, no žiaľ bez výraznejšej šance, patrila nám, no paradoxne sme dvakrát inkasovali v krátkom slede. Chválime však chlapcov za hru bez prehnaného rešpektu a zároveň aj za individuálne takticky veľmi zodpovedný výkon, keď urobili v priemere jediný faul za tretinu a o jeden menej ako Fíni. V súvislosti s výkonmi na celom podujatí s jediným skratom proti Američanom nám však aj siedma priečka dovoľuje hodnotiť vystúpenie na šampionáte veľmi pozitívne."