Vynikajúca Cibulková zdolala Azarenkovú: Po veľkom boji vytúžený postup do štvrťfinále!

Skvelá Dominika Cibulková postupuje do osemfináleSkvelá Dominika Cibulková postupuje do osemfinále Zdroj: SITA

MELBOURNE - Vlaňajšia finalistka dvojhry žien na Australian Open Dominika Cibulková pokračuje vo víťaznom ťažení na úvodnom grandslame roka 2015 v Melbourne, v pondelkovom osemfinále zdolala Bielorusku Viktoriu Azarenkovú po veľkom boji za 129 minút 6:2, 3:6 a 6:3. Súperkou jedenástej nasadenej hráčkky bude Američanka Serena Williamsová. Svetová i nasadená jednotka si v pondelkovom osemfinále poradila so Španielkou Garbine Muguruzovou-Blancovou za rovné dve hodiny v troch setoch 2:6, 6:3, 6:2.

Cibulková upravila vzájomnú bilanciu s Azarenkovou na hlavnom profesionálnom okruhu na 3:7. Na tvrdom povrchu zdolala 25-ročnú Bielorusku, ktorej po zdravotných peripetiách momentálne patrí až 44. pozícia v rebríčku WTA, premiérovo (1:6). Cibulková predviedla výborný výkon, vybehala množstvo loptičiek, bojovala, hrala s veľkým nasadením a navyše dostatočne agresívne.

Azarenková mala lepší vstup do zápasu, keď získala vo svoj prospech prvý gem pri Cibulkovej podaní. Od úvodu hrala agresívne a dôležitý prvý bod získala po siedmich minútach. Bieloruska úspech potvrdila aj pri vlastnom servise. Od tej chvíle sa však začalo viac dariť 25-ročnej Bratislavčanke, ktorá hrala oveľa presnejšie a tvrdšie. Vďaka dostatočnej agresivite pri úderoch získala na dvorci prevahu. Vychádzali jej víťazné údery, v prvom sete ich zahrala až 21. Cibulková vyhrala šesť gemov v rade a vybojovala po 35 minútach vo svoj prospech prvý set.

V druhom dejstve sa situácia zopakovala. Bieloruska vzala Slovenke hneď na úvod jej podanie a potom viedla aj 2:0. Cibulková síce dokázala znížiť na 1:2, ale potom našla Azarenková recept na jej hru a víťazné údery začali pribúdať na konto bieloruskej tenistky. Za stavu 5:2 pri vlastnom servise ešte nepremenila dva setbaly, ďalší gem jej však už patril a vyrovnala stav zápasu.

Aj v treťom sete viedla bývalá svetová jednotka 2:0, Slovenka však dokázala vyrovnať na 2:2 a potom to bol boj o každú loptičku, aktérky predvádzali na dvorci skvelé predstavenie s množstvom dlhých výmien. Cibulková vzala šampiónke Australian Open 2012 a 2013 v siedmom geme podanie a potom ho potvrdila, čím sa dostala do vedenia 5:3. V ďalšom geme premenila Cibulková hneď prvý mečbal, keď Azarenková urobila nevynútenú chybu pri forhendovom údere.

"Stále si pamätám na nádherné chvíle v tejto aréne z vlaňajška. Dnes som podala super výkon, hrala som naozaj dobre. Bol to náročný zápas. Mala som dostatok energie, aby som sa v jeho priebehu zlepšila, keďže aj Viktoriin výkon išiel nahor," povedala v prvom rozhovore na dvorci Dominika Cibulková, ktorá podľa oficiálnych štatistík nabehala v zápase 1899 m. Jej súperka ich mala na svojom konte 1812. Na jejden bod potrebovala Cibulková 10,85 m. Slovenka zahrala 3 esá, mala 65 % úspešnosť prvého podania, urobila jednu dvojchybu. Celkovo predviedla 44 víťazných úderov a 29 nevynútených chýb. O jej výhre rozhodli práve víťazné údery (44-32), keďže ďalšie štatistiky boli prakticky vyrovnané.

Proti päťnásobnej šampiónke z Melbourne Serene Williamsovej chce nadviazať na kvalitný výkon zo zápasu proti Azarenkovej. "Musím ísť na kurt s tým, že sa dá zdolať. Brutálne servuje a hrá sa proti nej ťažko, no jej výkony na tohtoročnom Australian Open neboli presvedčivé. Dúfam, že pri nich zostane. Nesmiem sa jej zľaknúť. Každá hráčka je zdolateľná, aj ona je len človek."

Mladšia zo sestier Williamsových napriek slabšiemu úvodu odplatila Muguruzovej Blancovej prehru z vlaňajšieho Roland Garros. "V prvom sete som na ňu nestačila, hrala veľmi dobre, dokáže triafať loptičky s poriadnou razanciou. Dostávala som od divákov rady, aby som hrala údery s rotáciou a práve tie boli kľúčom k obratu. V posledných dňoch som bola trochu chorá, no aj vďaka fantastickému publiku som to zvládla. Na zápas s Dominikou Cibulkovou zatiaľ nemyslím, teším sa z postupu do štvrťfinále."

Dvojhra - osemfinále
Dominika Cibulková (SR-11) - Viktoria Azarenková (Bielor.) 6:2, 3:6, 6:3 za 129 minút