Slovan doma sviatočné body nezískal: Obrovský kolaps v dramatickom závere

Zľava: Brankár Jaroslav Janus zo Slovana, Andrej Ivanov z Neftechimika a Václav Nedorost zo SlovanaZľava: Brankár Jaroslav Janus zo Slovana, Andrej Ivanov z Neftechimika a Václav Nedorost zo Slovana Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Hráči Slovana Bratislava nedali svojim fanúšikom v Kontinentálnej hokejovej lige bodový dar pod stromček. Pre vypredanou Slovnaft Arenou prehrali na Štedrý deň s Neftechimikom Nižnekamsk 4:6.

Hostia boli najmä na začiatku aktívnejší a najmä dôraznejší pred bránkou. Domáci prehrávali 0:1 i 1:3, ale dokázali vyrovnať na 3:3. Slovan potom viedol 4:3, ale Sexton dvoma gólmi v predposlednej minúte strhol výhru na stranu Nižnekamska. Bratislavčania nastúpili na zápas už s novými obrancami Camom Barkerom a Lukášom Kozákom a predstavili aj novú kolekciu červených vianočných dresov.

Slovanu nevyšiel vo vianočnom týždni podľa predstáv ani druhý domáci duel. Na play-off naďalej stráca štyri body. V piatok vyvrcholí domáca decembrová séria bratislavského tímu súbojom s SKA Petrohrad.

Nižnekamsk začal veľmi aktívne, dobre korčuľoval a tlačil sa pred domácu bránku. Domáci sa nedokázali na dlhšie usadiť v útočnom pásme. Neftechimik bol nebezpečnejší, v závere trestu Vondrku zlikvidoval Janus tutovku Sextona. Hostia sa po sérii príležitostí dočkali v 11. min, keď sa zblízka presadil Polygalov. Ruský tím následne nevyužil presilovú hru, čo naštartovalo aj domácich k zvýšenej ofenzívnej aktivite, puk viackrát nebezpečne poskakoval pred bránkou Nižnekamska.

Vypredaný štadión sa dočkal v 24. min, keď po presilovke dostal krížnu prihrávku popred bránku Tičar a slovinský útočník z pravého kruhu trafil presne. Slovan pokračoval v aktivite, ale hráčom chýbal väčší pokoj v zakončení. V 29. min hrali hostia 23-sekundovú presilovku o dvoch hráčov, domáce trio ich však nepustilo k strele. Trestné lavice sa zaplnili a dlho sa hralo v nerovnovážnom počte. V 36. min upravil na 2:1 pre hostí zblízka v skrumáži Anderson.

V úvode tretej časti chybil na útočnej modrej Štajnoch, stihol sa síce vrátiť, ale Nikulin strelou zápästím spoza neho upravil už na 3:1 pre hostí. Domáci potrebovali na vyrovnanie 49 sekúnd na prelome 45. a 46. minúty. Najskôr sa presadil Tomáš Netík a potom aj Ladislav Nagy. Pri domácej eufórii mohol vrátiť hostí do vedenia Sexton, jeho nájazd však Janus vychytal. V polovici tretej časti sa nehralo asi desať minút, keďže rozhodcovia akciu pred bránkou Nižnekamska posudzovali s videocentrálou KHL v Moskve. Napokon potvrdili domáci obrat v stretnutí i autora gólu Surového - 4:3. Slovan potom viackrát podržal pozorný Janus. Hra sa v závere kúskovala častými vylúčeniami a prerušeniami hry. Hostia skúsili 115 sekúnd pred treťou sirénou power-play a Sexton v čase 58:21 min vyrovnal na 4:4. Rovnaký hráč o štyridsať sekúnd strhol výhru po chybe domácej obrany na stranu Neftechimiku. Pri domácej power-play dal bodku za zápasom Milovzorov.

Slovan Bratislava - Neftechimik Nižnekamsk 4:6 (0:1, 1:1, 3:4)
Góly: 24. Tičar (Vondrka, Jeglič), 45. Netík (Tičar, Jeglič), 46. L. Nagy (V. Nedorost, C. Barker), 50. Surový - 11. Polygalov (Milovzorov, Ivanov), 36. Anderson (Ivanov, Milovzorov), 42. A. Nikulin, 59. Sexton, 59. Sexton (Pujacs), 60. Milozorov (Jevsejenkov)
Vylúčení: 10:7 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Bukin, Beľajev - Metaľnikov, Sirotkin, 10 055 divákov.

Slovan: Janus - Luža, Sersen, C. Barker, Starosta, Štajnoch, L. Kozák - Netík, Tičar, Jeglič - Bartovič, V. Nedorost, L. Nagy - L. Hudáček, Murley, Vondrka - A. Šťastný, Surový, Ölvecký

Nižnekamsk: Sudnicin - Riasenskij, Berezin, Jevsejenkov, Pujacs, Kosmačov, Kalašnikov - Milovzorov, Polygalov, Ivanov - Grigorenko, Anderson, Sexton - Zdunov, A. Nikulin, Rybin

Petri Matikainen, tréner Slovana: "Bolí ma z toho srdce, prehrať takto zápas pred plným domom... Ťažko sa mi hľadajú slová po takejto prehre. V prvej i druhej tretine sme začali slabšie, gólovo sme sa začali presadzovať, až keď sme stiahli hru na tri pätorky. Mali sme tento zápas vyhať a vybudovať si sebavedomie do ďalších stretnutí. V závere nás delilo od výhry pár minút, prišlo však pár chýb, po ktorých sme inkasovali... Nebudem za to nikoho viniť a menovať hráčov, hokej je tímový šport, musíme sa z toho poučiť."

Vladimir Krikunov, tréner Neftechimiku: "Ďakujem mojím hráčom, že sa im podarilo otočiť zápas a nakoniec zvíťaziť. Bol to pre nás náročný duel, mali sme viacerých zranených a chorých hráčov. Zápas bol pre divákov zaujímavý, pre trénerov to bolo trochu ťažšie."

Viac o téme: HC Slovan Bratislava Neftechimik Nižnekamsk
  • Zdroj: SITA, TASR