Senzácia na Slovane na úkor topfavorita: Šesťgólový výprask belasých Jokeritu

Rok Tičar, Tomáš Netík a Žiga Jeglič oslavujú gól SlovanaRok Tičar, Tomáš Netík a Žiga Jeglič oslavujú gól Slovana Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Druhé víťazstvo v rade, konečne s dvojgólovým rozdielom. Hokejisti Slovana Bratislava po dvoch prehrách s nováčikom z Helsínk na tretí pokus Jokerit zdolali, po skvelom domácom výkone vo vynikajúcej atmosfére vyhrali 4:2. Základom úspechu bola prvá tretina, v ktorej belasí ušli súperovi o dva góly. Potvrdilo sa, že Slovan potrebuje dať prvý gól, aby vyhral, v pondelok ho dal po 46 sekundách Slovinec Žiga Jeglič. Po vyhadzovoch neproduktívnych hráčov sa síce stále hovorí o meškajúcich výplatách, ale slovanisti ukázali vôľu bojovať a vyhrávať.

Belasí proti superfavoritovi zachytili úvod a už po 46 sekundách sa rútil na bránku severanov slovinský útočník Žiga Jeglič. Belasých gól povzbudil, hrali aktívne súpera po siedmich minútach rozstrieľali 10:2 a v čase 6.45 už viedli 2:0. Gól dal opäť hráč prvej formácie Tomáš Netík, ktorému asistoval Rok Tičar. Takýto skvelý úvod pre Slovan je nečakaný, veď v tíme súpera hrajú majstri sveta či účastníci olympijských hier v drese Fínska.

Po necelých desiatich minútach hry sa ruskí rozhodcovia nechali uniesť a naleteli hosťujúcemu útočníkovi na pád pred bránkou, keď jeden z Fínov spadol na Sersenovej hokejke a Jokerit dostal výhodu o dvoch hráčov. Belasí sa vynikajúco ubránili, no formácia, ktorá bola na ľade takmer dve minúty, odchádzala skutočne vyčerpaná a ubolená, no stálo to zato.

V 24. min arbitri poslali napriek protestom Michala Sersena na trestnú lavicu a presilovku Jokerit využil na zníženie stavu na 1:2, keď premenili svoj 15. pokus na Janusa. Slovanistov gól nezastavil, práve naopak, pokračovali v dobrom hokeji, mali šance a strelili aj tretí gól - presadil sa Starosta. Dobrý hokej pokračoval, v šanciach bol z domácich Netík, no gól dali Fíni po chybe Janusa so Sigaletom. Puk od Tomiho Makiho letel na gólmana, ten ho zrazil, ale Sigalet si ho vrazil korčuľou do bránky a regulárnosť gólu musel potvrdiť videorozhodca.

Gólová prestrelka pokračovala aj päť minút pred koncom, ukázalo sa, že belasí hrali dobre aj predchádzajúce zápasy, ale nedokázali dať gól. V pondelok bola situácia v koncovke iná, presadil sa aj kapitán Bartovič a zvýšil na 4:2. Tretia tretina priniesla parádny hokej, niektoré nepochopiteľné verdikty arbitrov a aj piaty gól Slovana, ktorý krásne v úniku hákovaný strelil Michal Vondrka. Súpera doslova rozbil 46 sekúnd pred záverom zápasu šiestym gólom Nedorost.

Slovan Bratislava - Jokerit Helsinki 6:2 (2:0, 2:2, 2:0)
Góly: 1. Jeglič, 7. Netík (Tičar), 27. Starosta (Netík, Tičar), 36. Bartovič (Vondrka, Baranka), 56. Vondrka, 60. V. Nedorost - 24. Gunderson (Aaltonen, N. Kapanen), 30. Mäki
Vylúčení: 5:3 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jeřábek (ČR), Buturlin - Balodis, Šichanov (všetci Rus.), 9058 divákov

Slovan: Janus - Sersen, Starosta, J. Brejčák, Baranka, Štajnoch, Sigalet, Luža - Netík, Tičar, Jeglič - L. Hudáček, Murley, Ölvecký - Bartovič, V. Nedorost, Vondrka - Kudrna, Surový, A. Šťastný

Jokerit: Helenius - Jaakola, Väänänen, Lajunen, Ohtamaa, Gunderson, Peltola - Aaltonen, N. Kapanen, Hagman - Sallinen, Wirtanen, Koukal, Omark - Rita, Hahl, Mäki

Po dištanci bol trénerovi Petrimu Matikainenovi k dispozícii Michal Sersen. V tíme už nie je Mário Bližňák, ktorého poslali Bratislavčania do Česka. Už predtým sa rozlúčili s posilou Kurtisom Fosterom, ktorý nenaplnil očakávania, rovnako aj s Rachůnkom.

Dlhodobo Slovanu chýba pre zranenie gólman Backlund, vďaka čomu si bratislavský klub rýchlo našiel pre KHL Kanaďana LeNeveua, problémy s opuchutým okom má stále obor v obrane Vladimír Mihálik. Zranený je aj útočník Štefan Ružička ako aj ostrostrelec z úvodu sezóny Ladislav Nagy.

V zostave je už v treťom zápase po sebe Libor Hudáček, ktorého belasí zaradili na listinu voľných hráčov asi pred mesiacom, šéf klubu Maroš Krajči ani tréner Matikainen s jeho výkonmi neboli spokojní. Keďže po ňom nesiahol žiaden klub, preradili ho do Banskej Bystrice. V extralige sa mladý útočník rozstrieľal a zatiaľ sa pri zranení opôr a vyhadzovoch neproduktívnych hráčov drží v tíme.

Viac o téme: Jokerit Helsinki HC Slovan Bratislava Petri Matikainen
  • Zdroj: kt; Športky