Fantastický Záborský hrdinom IFK v Lige majstrov: Slovák posunul Fínov bližšie k semifinále

Tomáš Záborský dvomi gólmi zariadil triumf IFK HelsinkiTomáš Záborský dvomi gólmi zariadil triumf IFK Helsinki Zdroj: facebook IFK Helsinki

BRATISLAVA - Slovenský hokejista Tomáš Záborský zariadil triumf IFK Helsinki v utorňajšom prvom štvrťfinále play off Ligy majstrov proti Frölunde v pomere 2:1. Dvadsaťsedemročný krídelník, ktorý nedávno ukončil reprezentačnú kariéru, sa postaral o oba presné zásahy domácich a vďaka nemu má IFK pred budúcotýždňovou odvetou na ľade švédskeho tímu lepšiu východiskovú pozíciu na postup do semifinále.

Záborský poslal svoj tím do vedenia už po 34 sekundách hry, keď sa v prečíslení 2 na 1 rozhodol zakončiť individuálne a z ľavého kruhu prestrelil brankára Linusa Fernströma. V 13. minúte vyrovnal presnou strelou švihom počas presilovky Mathis Olimb, no v 25. minúte prišiel ďalší gólový moment slovenského útočníka. Po ľavom krídle si v početnej prevahe nakorčuľoval s pukom do útočného pásma a strelou spoza obrancu prestrelil Fernströma. V 46. minúte sa Záborský len ťažko zbieral z ľadu po nezavinenom zásahu súpera korčuľou do tváre. Hoci mu cestou na striedačku museli pomôcť spoluhráči, stretnutie napokon dohral.

"Vedeli sme, že nás čaká duel proti ťažkému súperovi. Veľmi nás teší, že sme do konca ubránili tesný triumf," povedal po zápase Záborský pre YLE a opísal aj situáciu z III. tretiny, po ktorej na krátku chvíľu zamieril do šatne: "Súper ma zasiahol korčuľou, aj keď som sa mu snažil vyhnúť. V kabíne vstúpil do hry tímový lekár, ktorý mi poranené ucho zašil a ja som mohol pokračovať v zápase."

Odveta je na programe o týždeň 9. decembra v Göteborgu. "Bude to iný zápas. Doma sme však uspeli a máme šanci na postup ďalej. Ak sa aj v odvete budeme dokonale sústrediť a predvedieme minimálne rovnako dobrý výkon ako dnes, môžeme zvíťaziť aj u súpera," dodal Záborský.

Do semifinále premiérového ročníka LM majú nakročené aj hráči Lulea Hockey. V zostave s obrancom Christiánom Jarošom a útočníkom Petrom Cehlárikom triumfovali na ľade Lukko Rauma 5:2 a vytvorili si dobrú východiskovú pozíciu na postup.

IFK Helsinki - Frölunda 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)
Góly: 1. a 25. Záborský - 13. M. Olimb

Lukko Rauma - Lulea 2:5 (1:3, 1:1, 1:1)
Góly: 9. Niskala, 38. Riska - 10. Näkyvä, 17. Fogström, 17. Fabricius, 35. Sylvegard, 42. Ch. Abbott

SaiPa Lappeenranta - Kärpät Oulu 0:2 (0:0, 0:2, 0:0)
Góly: 23. a 34. Donskoi

Linköping - Skelleftea 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)
Góly: 5. B. Little - 19. Aho, 40. Sundqvist

Viac o téme: Tomáš Záborský
  • Zdroj: SITA, TASR