Nitra vyrovnala finálovú sériu, Štrbáka po likvidačnom faule odviezla sanitka

Nitra vo štvrtom zápase vyrovnala stav série s Košicami na 2:2Nitra vo štvrtom zápase vyrovnala stav série s Košicami na 2:2 Zdroj: SITA

NITRA - Hokejisti HK Nitra zvíťazili v pondelok vo štvrtom finálovom dueli play off Tipsport extraligy 2013/2014 na domácom ľade nad HC Košice 3:2. Vyrovnali tak stav série na 2:2 na zápasy. Finále sa presúva do Košíc a určite sa ešte vráti pod Zobor.

Skóre zápasu otvorili hosťujúci Košičania zásluhou presného zásahu Richarda Jenčíka z druhej minúty. Potom dlho nevedel padnúť gól, divákov na nohy postavil až záver druhej dvadsaťminútovky. Tomáš Chrenko najprv v 36. min vyrovnal a o tri minúty strhol vedenie na stranu Nitry Kováčik. Keď už sa zdalo, že domáci pôjdu do šatne s jednogólovým náskokom, 11 sekúnd pred druhou sirénou upravil na 2:2 Gabriel Spilar. Vo "vybičovanom" zápase strelil rozhodujúci gól v presilovke v 51. min Kováčik.

Piaty duel finálovej série je na programe vo štvrtok 17. apríla v Košiciach. Meno nového majstra bude známe najskôr v sobotu 19. apríla v Nitre.

Hokej - Tipsport extraliga - Slovnaft play-off - finále - štvrtý zápas (hrá sa na štyri víťazstvá):

HK Nitra - HC Košice 3:2 (0:1, 2:1, 1:0) - stav série: 2:2
Góly: 36. T. Chrenko (Miroslav Kováčik, R. Mráz), 39. Miroslav Kováčik (Nádašdi), 51. Miroslav Kováčik (Nádašdi) - 2. Jenčík (Češík, Cebák), 40. G. Spilar
Vylúčení: 2:6 na 2 min, navyše: H. Ručkay 5+DKZ za vrazenie na mantinel, L. Novák (obaja Nitra) trest v hre za napadnutie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, Kubuš - M. Valach, Šefčík, 3600 divákov

Nitra: Kristan - Milo, Nádašdi, König, Ordzovenský, M. Novák, F. Kuzma, Bača, Ďurkech - H. Ručkay, Miroslav Kováčik, J. Ručkay - L. Novák, Stümpel, Tománek - Bajtek, T. Chrenko, Martin Segľa - Piačka, Lelkeš, R. Mráz

Košice: Staňa - Štrbák, Cebák, Deyl, Klouček, Šeda, Kolba, Skalický, Macejko - Jenčík, P. Bartoš, G. Spilar - M. Bartánus, T. Marcinko, Hrnka - Sojčík, Češík, Bicek - Jokeľ, Matúš Chovan, Hinďoš

Od úvodu bolo štvrté finále súbojom o každý milimeter ľadovej plochy. Nechýbali tvrdé súboje pri mantineloch či pred oboma brankármi. Lepšie začali Košičania, keď Češík po prechode cez útočnú modrú našiel na ľavej strane Jenčíka a ten iba nastavil hokejku a otvoril skóre duelu - 0:1. Nitra potom nevyužila štvorminútovú presilovku a od 16. min hrala bez H. Ručkaya, ktorý dostal trest do konca stretnutia za narazenie na mantinel a päťminútovú presilovku nezahrali hostia dobre. V I. tretine previedli brankári Staňa a Kristan niekoľko pekných zákrokov.

Druhé dejstvo spočiatku neprinieslo veľa šancí, no nechýbali dramatické okamihy. V 27. min opustil hraciu plochu košický kapitán Štrbák na nosidlách, na domácej strane putoval pod sprchy za napadnutie L. Novák. Štrbáka, ktorý z nosidiel zakýval a zatlieskal fanúšikom, z nitrianskeho zimného štadióna previezli na vyšetrenia do nemocnice. Tridsaťdeväťročný bek mal podľa lekárov krvácanie z ušnice a dve praskliny na lebke. "O čo presne ide, to nevieme. Verím, že bude v poriadku," povedal po zápase tréner Košíc Anton Tomko.

Ani ďalšiu päťminútovú početnú výhodu však oceliari nezužitkovali na gól. Nitre sa podarilo vyrovnať v 36. min, keď po vynikajúcich zákrokoch Staňu využil zmätok v hosťujúcej defenzíve T. Chrenko - 1:1. Druhý presný zásah domácich pridal v 39. min M. Kováčik, keď chybnú rozohrávku Košíc potrestal gólovou strelou po prechode cez modrú čiaru.

V III. tretine sa Nitra snažila strhnúť vedenie na svoju stranu, ale gólman Staňa bol proti. V 47. min zlikvidoval delovku Lelkeša, no v 51. min kapituloval pri vylúčení Cebáka, keď M. Kováčik aj s prispením Staňu dosiahol tretí gól Nitry. V dramatickom závere Košice nevyužili ani takmer minútu pri hre bez brankára so šiestimi korčuliarmi.

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): "Séria je vyrovnaná a napätá. Vlastnou hlúposťou sme sa oslabili o dvoch kľúčových hráčov, ale ostatní chlapci sa v tejto atmosfére dokázali vyhecovať k skvelému výkonu. Zápas sme zvládli, teraz si oddýchneme, séria je napínavá a uvidíme, ako to celé dopadne."

Anton Tomko (tréner Košíc): "Opäť to bolo vyrovnané, rozhodol jeden gól. My sme tretíkrát inkasovali dosť nešťastne, keď sa puk odrazil do siete od brankára. Chceli sme v poslednej tretine zabojovať, ale vylúčenie nás stálo zápas. Musíme sa z toho trošku poučiť a pripraviť sa na súboj v Košiciach. Stav je nerozhodný, no sme radi, že sme v Nitre vyhrali aspoň jeden duel."

• Zdroj: SITA, TASR