Sevilla a Valencia po drvivých triumfoch do semifinále EL, Juventus s Benficou výhrami potvrdili postup

Gólové oslavy futbalistov FC SevillaGólové oslavy futbalistov FC Sevilla Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Benfica Lisabon, Juventus Turín a FC Sevilla sú v elitnom kvartete Európskej ligy UEFA 2013/2014. Rozhodli o tom štvrtkové odvety štvrťfinále, žreb dvojíc semifinále je na programe v piatok.

Juventus Turín naďalej sníva sen o domácom finále európskeho pohára číslo dva. "Stará dáma" zdolala Olympique Lyon 2:1 a ak uspeje aj v semifinále, 14. mája sa na svojom štadióne pobije už o jej štvrtú trofej v tejto súťaži. "Zebry" vyhrali predchodcu EL, ktorým bol Pohár UEFA, v rokoch 1977, 1990 a 1993. Skóre štvrtkovej odvety otvoril už v 4. minúte veterán Andrea Pirlo. Hostia ešte stihli odpovedať zásluhou Jimmyho Brianda, ale postupovú poistku pridal v 68. minúte Claudio Marchisio.

V Andalúzii FC Sevilla privítala FC Porto, ktoré malo výhodu jednogólového náskoku z prvého duelu. Domáci ale nenechali nič na náhodu a o postupe do semifinále rozhodli už po polhodine hry. Skóre otvoril z pokutového kopu Ivan Rakitič, v rozpätí od 26. do 29. minúty pridali ďalšie dva presné zásahy Vitolo a Carlos Bacca. Hoci hrali domáci od 54. minúty bez vylúčeného Cokeho, zásluhou Kevina Gameira sa dokázali strelecky presadiť aj po štvrtý raz a neublížil im ani inkasovaný gól v závere.

Neúspešný finalista z rokov 1983 a 2013 Benfica Lisabon potvrdil v súboji s AZ Alkmaar úlohu favorita. Po víťazstve 1:0 v Holandsku triumfovali v odvete domáci s prehľadom 2:0 a jasne postúpili.

FC Valencia dokázala v domácej odvete zmazať trojgólové manko proti FC Bazilej a po výsledku 3:0 v riadnom čase nasledovalo predĺženie. V nadstavenom čase prišli hostia o vylúčených Marcela Diaza a Gastona Saura, dôležitými zákrokmi ich však v hre držal brankár Yann Sommer. Hrdinom sa napokon stal Paco Alcacer. Domáci útočnik zavŕšil hetrik, keď k dvom gólom v riadnom hracom čase pridal aj víťaznú trefu v 113. minúte. Klincom do rakvy pre Švajčiarov bol presný zásah Juana Bernata o päť minút neskôr.

Žreb semifinále (bude sa hrať 24. apríla a 1. mája) sa uskutoční v piatok o 12.00 h v sídle Európskej futbalovej únie (UEFA) vo švajčiarskom Nyone. Generálnemu sekretárovi UEFA Giannimu Infantinovi bude asistovať bývalý obranca talianskej reprezentácie Ciro Ferrara. Finále bude 14. mája na štadióne Juventusu, ktorý teda má o veľkú motiváciu navyše.

Benfica Lisabon - AZ Alkmaar 2:0 (1:0)
Góly: 39. a 71. Rodrigo
/prvý zápas 1:0, postúpila Benfica/

Juventus Turín - Olympique Lyon 2:1 (1:1)
Góly: 4. Pirlo, 68. Marchisio - 18. Briand
/prvý zápas 1:0, postúpil Juventus/

FC Sevilla - FC Porto 4:1 (3:0)
Góly: 5. Rakitič (z 11 m), 26. Vitolo, 29. Bacca, 79. Gameiro - 90. Quaresma, ČK: 54. Coke (Sevilla)
/prvý zápas 0:1, postúpila Sevilla/

FC Valencia - FC Bazilej 5:0 (2:0)
Góly: 38., 70. a 113. Alcacer, 42. Vargas, 118. Bernat, ČK: 100. Diaz, 105. Sauro (obaja Bazilej)
/prvý zápas 0:3, postúpila Valencia/

• Zdroj: TASR, SITA