Slovenské hádzanárky triumfovali v kvalifikácii ME: V odvete nedali Fínkam šancu

Hráčka Slovenska Simona Szarková (s loptou), hráčky Fínska Martina Genberg (vľavo) a Linda Cainberg (vpravo)Hráčka Slovenska Simona Szarková (s loptou), hráčky Fínska Martina Genberg (vľavo) a Linda Cainberg (vpravo) Zdroj: SITA

MICHALOVCE - Hádzanárky Slovenska uspeli v sobotňajšom stretnutí 4. kola kvalifikácie ME 2014, keď v Chemkostav aréne zdolali Fínky 38:17 (17:7). Na rozdiel od stredajšieho súboja vo Vantaa (27:25) zvládli zverenky trénera Dušana Poloza odvetu proti severankám presvedčivo a v tabuľke 2. kvalifikačnej skupiny si držia 2. priečku so 6 bodmi za už istými postupujúcimi Francúzkami. Tie si v sobotu v Limoges poradili s Islanďankami 24:19 (10:13).

Aj v odvete otvorili skóre Fínky, ale potom sa dvakrát presadila Beňušková a v 3. min bolo 2:1. Slovenky vyrukovali na súperky avizovanou vysunutou obranou, ktorá sa ukázala ako účinná. V 7. min viedli domáce 5:1 a nebyť Koskinenovej v bránke, mohlo slovenské družstvo vyhrávať ešte výraznejšie. Trénerka Fínok Lindholmová si už v 9. min za stavu 2:6 zobrala oddychový čas. Jej zverenkám to nepomohlo, lebo vzápätí trikrát inkasovali. Až po osemminútovej odmlke dokázali hostky skórovať a znížiť v 17. min na 3:9. Polozove zverenky, ktoré sa mohli spoľahnúť na brankárku Gubikovú, však pokračovali vo zvyšovaní rozdielu. Ten po góle Szöllösiovej bol na začiatku záverečnej minúty I. polčasu prvýkrát dvojciferný (17:7).

Päť gólov za päť minút v podaní hráčok v modrých dresoch znamenal slovenské vedenie 22:7. Komfortný náskok si držali aj v ďalšom priebehu až do slabšej trojminútovej pasáže, keď dovolili Fínkam šnúrou štyroch gólov znížiť na 15:26. V záverečnej štvrťhodine Slovenky opäť úplne ovládli dianie na palubovke a fyzicky zaostávajúce severanky ničili gólovými akciami. Pridali 10 gólov za sebou a napokon zvíťazili.

Kvalifikácia bude pokračovať v júni, Slovenky nastúpia 11. 6. v Šali proti francúzskym hádzanárkam a 15. 6. ich bude čakať v Reykjavíku rozhodujúci duel o druhú postupovú priečku s hráčkami Islandu.

Slovensko - Fínsko 38:17 (17:7)
Zostava a góly SR: Ž. Tóthová, Gubiková, Túrociová - Czanik 1, Horňáková 3, Szöllösiová 4, Súkenníková 5, R. Bíziková 1, Blažeková 3, Dubajová, M. Školková 1, P. Beňušková 7/4, Rebičová 4, S. Szarková 4, Michnová 4/1, Kertészová 1
Najviac gólov za Fínsko: Von Numersová a Genbergová po 4
Pok. hody: 6/5 - 1/1, vylúčené: 3 - 2, rozhodovali: Černavskis a Bogdanovs (obaja Lot.), 1200 divákov

Francúzsko - Island 24:19 (10:13)

Tabuľka:
1. Francúzsko 4 4 0 0 103:71 8
2. Slovensko 4 3 0 1 102:85 6
3. Island 4 1 0 3 92:88 2
4. Fínsko 4 0 0 4 73:126 0

Doterajšie výsledky: Island - Fínsko 34:18, Francúzsko - SR 25:18, SR - Island 19:18, Fínsko - Francúzsko 13:27, Fínsko - SR 25:27, Island - Francúzsko 21:27, Francúzsko - Island 24:19, SR - Fínsko 38:17