Definitívny koniec sezóny KHL pre Slovan: Šatan sa rozlúčil s klubovým hokejom gólom

Miroslav Šatan so spoluhráčmi oslavuje gól proti MinskuMiroslav Šatan so spoluhráčmi oslavuje gól proti Minsku Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Šlo o všetko, no Slovan zápas nezvládol, prehral a sezóna sa pre neho skončila. Ak si chceli Bratislavčania predĺžiť sezónu, museli v predkole Pohára nádeje nad Minskom zvíťaziť v riadnom hracom a aj v následnom predĺžení. Komplikované pravidlá postupu iba hovoria o tom, akú zvláštnu nadstavbu vymysleli Rusi pre tímy, čo nepostúpili do play off KHL. Slovan prehral v riadnom hracom čase 1:2 gólom do prázdnej bránky a o Pohár nádeje bojuje Minsk v zostave s Richardom Lintnerom.

Odvetu predkola Pohára nádeje s Minskom (prvý zápas vyhral Minsk 1:0) sledujú poloprázdne tribúny a stretnutie nevysielajú ani v televízii. O zápas je teda nízky záujem aj medzi fanúšikmi, neprišli dokonca ani permanentkári, ktorí mali dnešný zápas v cene sezónnej vstupenky. A to aj napriek tomu, že Miroslav Šatan hrá dnes pravdepodobne posledný zápas v kariére. Rád by to potiahol do majstrovstiev sveta v Minsku, ale nič nie je isté.

V prvej tretine fanklub neúnavne povzbudzoval, staral sa o hluk, ale nálada na štadióne bola ako v auguste na prípravných zápasoch pred novou sezónou. Ani hokej nebol práve okulahodiaci, hráči hrali na pol plynu, bez nasadenia a akoby sa ponúkali, kto má dať prvý gól. Práce nemali veľa ani gólmani, za prvých 15 minút bol pomer striel 4:6 z pohľadu domácich belasých. Prvá tretina absolútne nezáživná a neatraktívna, v mnohých fázach by neobstála ani v porovnaní so slabšími zápasmi našej extraligy.

Slovan hral v závere presilovku, ktorá bola skôr trápením, ale napriek tomu sa dostal do vedenia. Necelú pol minútu pred koncom dostal Radivojevič presnú prihrávku na ľavú stranu a krásne našiel Šatana pred bránkou a ten na kolenách prekonal Dmitrija Miľčakova v bránke Minska - 1:0.

V druhej tretine Slovan akoby povzbudený gólom pridal, utvoril si aj šance, ale nepremenil ani jednu z nich a potvrdilo sa pravidlo nedáš - dostaneš: z tesnej blízkosti pred brankárom prekonal Janusa Jefimenko - 1:1.

Keď to nejde, tak to nejde. V 33: min predviedol poriadny omyl Miroslav Šatan, krásne si položil gólmana Miľčakova, ale netrafil po ľade prázdnu bránku. Napriek tomu krásnej akcii hrajúcej legendy diváci mohutne zatlieskali. Následne bol v šanci aj mladý Hudáček, no obrancovia ho v rámci pravidiel obrali o puk.

V priebehu strednej tretiny hral Slovan výborne, vypracoval si niekoľko šancí, no gól do prestávky nepadol. Posledných 20 minút pre belasých, aby dali gól. Ak sa im to nepodarí, remíza v dnešnom dueli by znamenala postup Minska s trénerom Ľubomírom Pokovičom a Richardom Lintnerom s Tomášom Surovým v zostave.

Slovan hral v tretej tretine bez pokoja na hokejkách, hráči si medzi sebou posúvali nepresné prihrávky, ale domáci mali predsa len viac z hry a boli nebezpečnejší. V 7. min sa však ozýval piskot, diváci akoby cítili, že hráči nehrali naplno s najvyšším nasadením, ale akoby čakali, že zápas sa sám vyhrá, prípadne sa im ani nechcelo pokračovať v sezóne.

V tretej tretine za 15 minút dokázal Slovan vystreliť na gólmana bieloruského tímu jediný raz, súper na Janusa vyslal sedem pokusov. Za pozornosť stojí aj fakt, že v zápase rozhodcovia dvakrát vylúčili gólmana Slovana Jaroslava Janusa, vždy za podrazenie.

V posledných dvoch minútach šlo skôr o divadlo, oddychový čas si vypýtal aj tréner Minska Ľubomír Pokovič a následne domáci kouč Rostislav Čada. Slovan hral 50 sekúnd bez brankára, 12 sekúnd pred koncom rozhodol o výhre hostí do prázdnej bránky Kalužnyj.

Slovan Bratislava - Dinamo Minsk 1:2 (1:0, 0:1, 0:1), prvý zápas 0:1, postupuje Minsk

Góly: 20. Šatan (Radivojevič, Mojžíš) - 26 Jefimenko (Irgl, Surový), 60. Kalužnyj

Strely na bránku 13:22, vyhraté vhadzovania 14:19, vylúčení 2:2, využitie presiloviek 1:0. Pred 6085 divákmi rozhodovali Safiullov a Bukin.

SLOVAN BRATISLAVA: Janus - Štajnoch, Škoula, Mojžíš, Mihálik, Sigalet, Luža - Miklík, Bližňák, Vondrka - Šatan, Radivojevič, Bakoš, Kukumberg, J. Mikúš, Bartovič - T. Mikúš, Šťastný, Hudáček

DINAMO MINSK: Miľčakov - Krajíček, Goroško, Nogačov, Lintner, Filičkin, Šinkevič, Zozon - Materuchin, Stas, Kaľužnyj - Irgl, Surový, Jefimenko - Pavlovič, Kitarov, Zacharov - Dadonov, Drozd, Protaseňa - Kolenčukov