Slovan proti Záhrebu výborný, no za chyby v skvelom zápase pykal

Zľava: Brankár Záhrebu Barry Burst a hráč Slovana Marko DaňoZľava: Brankár Záhrebu Barry Burst a hráč Slovana Marko Daňo Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Posledný zápas základnej časti KHL odohral Slovan Bratislava výborne, no pre zbytočné chyby v obrane nestačil na Medveščak a podľahol mu tesne 2:3. Bratislavčania už pred zápasom vedeli, že do play off nepostúpia, napriek tomu hrali výborne, útočne a rýchlo. Záhreb mal istotu vyraďovacích bojov a hral o to, aby sa v play off nestretol s megasilným SKA Petrohrad, čo sa mu aj podarilo. Diváci sa po zápase hlasným skandovaním lúčili s Miroslavom Šatanom, pre ktorého to zrejme bol jeden z posledných zápasov kariéry, on sa im odmenil poklonou a zloženou prilbou.

Belasí začali zápas, v ktorom o nič nejde ani im, ani Medveščaku Záhreb nabitému hviezdami, začal aktívnejšie. Čakalo sa, že chorvátsky tím bude chcieť vyhrat, aby sa v play off vyhol bohatému a silnému SKA Petrohrad. Napriek tomu sa presadil v 7. minúte pri signalizovanom vylúčení Marko Daňo.

Prvú tretinu poznačili vylúčenia, prísne posúdenie striedania Slovana v podaní rozhodcov, ktorí potrestali hráčsku lavičku menším trestom. Hral sa nie práve pohľadný hokej pre diváka, skôr hráči bojovali, ale divákom predviedli viacero tvrdých súbojov. Na strane hostí mal najväčšiu šancu Charles Linglet, z domácich Radivojevič po prihrávke Šatana. Po prvej tretine na strely 11:16, no Slovan na góly vyhráva.

V druhej tretine bol Slovan organizovaný, predvádzal skvelý hokej, vyrovnal sa na súpera aj strelecky, šance mali Šatan aj Bližňák, ale nečakane z protiútoku prišlo vyrovnanie. Z tribúny tento kuriózny gól ani nebolo vidieť, zdalo sa, že Janus má puk pod kontolou a dokonca aj chorvátski fanúšikovia sa začali tešiť až keď rozhodca ukázal, že uznáva gól.

Po vyrovnávajúcom góle akoby si konečne rozhodcovia uvedomili, že sa hrá tvrdo a začali trochu prísne vylučovať na oboch stranách. Sigaleta, Fostera a následne Andreja Šťastného za držanie, hoci hráč signalizoval, že súper svoj pád nafilmoval.

Do rozhodenej obrany Slovana sa poľahky dostali hráči Medveščaka, belasí zabudli na dvoch hráčov pred Janusom a po akcii veterána Cheechooa poslal Záhreb do vedenia ponad Janusa Foster.

Rozhodcovia pokračovali v zbytočnom vylučovaní hráčov na oboch stranách, pravdepodobne videli, že nesmú pustiť voľnejšiu hru, lebo hráči by si začali dovoľovať. Slovan tlačil, riskoval v obrane, ale musel zapracovať. V 35. min mal obrovskú Šancu Miklík po Vondrkovej presnej prihrávke do pohybu, proti bol však Brust. V 37. min sa už skóre menilo, krásne delovkou prestrelil kapitán po tom, ako Mikúš potiahol popri mantineli, posunul Hudáčkovi a ten nabil Bartovičovi.

Po návrate hráčov z prestávky sa ani poriadne nehralo a po 13 sekundách opäť viedol Medveščak, keď belasej obrane ušiel Mathew Murley a v páde prestrelil Janusa. Bratislavský tím hnaný skvelým publikom pokračoval vo výbornej útočnej hre, ostreľoval brankára Brusta, v istých fázach nepustil súpera do svojho pásma.

Slovan tlačil, ale proti vyrovnaniu akoby boli aj ruskí arbitri: ignorovali držania v podaní chrovátskych hráčov, ale aj začínajúce pästné súboje. U rozhodcov protestoval Radivojevič, ktorý ovláda ruštinu, ale aj legendárny Šatan. Neuspeli.

Belasí zakladali útoky z vlastného pásma, dopredu šli istený proti zabetónovanej obrane, keď záhrebskí hráči čakali domácich na vlastnej modrej, no Slovan vrhol všetky sily do útoku a bavil divákov.

Slovan Bratislava - Medveščak Záhreb 2:3 (1:0, 1:2, 0:1)

Góly: 7. Marko Daňo (Ölvecký), 37. Bartovič (J. Mikúš, Hudáček) - 27. Glumac (Cheechoo), 30. Foster (Cheechoo), 41. Murley. Zápas sledovalo 10 055 divákov (vypredané)

Rozhodcovia: Naumov, Dejev - Pavlov, Meňšich, vylúčení: 5:5, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 10.055 divákov.

Zostavy:

SLOVAN BRATISLAVA: Janus - Štajnoch, Škoula, Sigalet, J. Brejčák, Mojžíš, V. Mihálik - Miklík, Bližňák, Vondrka - Šatan, Radivojevič, M. Bakoš - Bartovič, J. Mikúš, L. Hudáček - Ölvecký, A. Šťastný, M. Daňo

MEDVEŠČAK ZÁHREB: Brust - Popovic, Martinovic, K. Foster, Švarný, Klubertanz, Katic - Cheechoo, Murley, B. Thomas - Vesce, Ellison, Linglet - Glumac, M. Ryan, Jessimen - Bjorkstrand, A. Murray, B. Kane

Medveščaku patrilo pred zápasom v tabuľke Západnej konferencie postupové 6. miesto, Záhrebčania nazbierali ako nováčik z nehokejového Chorvátska o 25 bodov viac ako belasí.

Zápas bol možno jednou z posledných šancí vidieť Miroslava Šatana naživo na ľade, keďže oznámil, že po sezóne končí a nedávno to zopakoval. Okrem dnešného duelu ho diváci uvidia v Pohári nádeje a potom možno na majstrovstách sveta v hokeji v bieloruskom Minsku - to je však neisté

Najbližšie hrá Slovan o Pohár nádeje pre tímy, čo nepostúpili do play off, v piatok v Minsku a v pondelok doma proti tomu istému súperovi.

• Zdroj: SITA, športky