Fenomenálna Björgenová opäť triumfovala: V Soči vyhrala už tretie zlato

Martin BjörgenováMartin Björgenová Zdroj: SITA

SOČI - Dokonalým triumfom nórskych bežkýň na lyžiach, ktoré obsadili všetky tri medailové pozície, sa skončili sobotňajšie preteky žien na 30 km voľnou technikou s hromadným štartom na XXII. zimných olympijských hrách v ruskom Soči.

Zlatú medailu si v komplexe Laura v Červenej Poľane vybojovala Martin Björgenová časom 1:11,05,2 h, druhé miesto obsadila s odstupom 2,6 s Therese Johaugová a jednoznačnú prevahu reprezentantiek Nórska podčiarkla tretím miestom Kristin Störmer Steirová (+23,6 s). Slovensko nemalo zastúpenie.

Pre víťaznú 33-ročnú Björgenovú je to už tretia zlatá medaila v Soči (predtým vystúpila na najvyšší stupienok v tímšprinte a skiatlone) a celkovo šiesty najvzácnejší kov z olympijského sviatku športovcov. Rodáčka z Trondheimu sa s celkovou bilanciou 6 - 3 - 1 na ZOH stala najúspešnejšou ženskou olympioničkou v histórii, keď predstihla tiež bežkyňu na lyžiach Rusku Ľubov Jegorovovú (6 - 3 - 0) ako aj rýchlokorčuliarku z bývalého ZSSR Lidiu Skoblikovovú (6 - 0 - 0). Björgenová je v historickom rebríčku všetkých športovcov v rámci zimných olympijských hier z hľadiska ich počtu a hodnoty už na 3. mieste, úspešnejší sú už len jej dvaja krajania: biatlonista Ole Einar Björndalen (8 - 4 - 1) a bežec na lyžiach Björn Dählie (8 - 4 - 0).

Beh na lyžiach - sobotňajšie výsledky:

Ženy - 30 km voľnou technikou s hromadným štartom: 1. Marit Björgenová 1:11:05,2 h, 2. Therese Johaugová +2,6 s, 3. Kristin Störmer Steirová (všetky Nór.) +23,6, 4. Kerttu Niskanenová (Fín.) +1:21,7 min, 5. Eva Vrabcová-Nývltová (ČR) +1:21,9, 6. Aurore Jeanová +1:22,3, 7. Coraline Hugueová (obe Fr.) +1:24,3, 8. Emma Wikenová (Švéd.) +1:26,4