Slovenskí mladíci bojovali a boli blízko obratu: S obhajcami z USA ale prehrali 6:3

Martin Réway (10) prekonáva amerického gólmana GilliesaMartin Réway (10) prekonáva amerického gólmana Gilliesa Zdroj: worldjunior2014.com

MALMÖ - Slovenskí hokejoví reprezentanti do 20 rokov prehrali vo svojom druhom vystúpení v základnej A-skupine juniorských MS vo švédskom Malmö s úradujúcimi majstrami sveta z USA po sympatickom výkone 3:6. Zverenci trénera Ernesta Bokroša tak majú po sobote na konte stále iba tri body za piatkové víťazstvo nad rovesníkmi z Nemecka (9:2), vďaka nim však majú reálnu šancu postúpiť do štvrťfinále.

Slovenská "dvadsiatka" držala proti favoritovi bezgólový stav 17 minút, po presnom zásahu Jacka Eichela sa Američania dostali na "koňa" a postupne si vytvorili trojgólový náskok. Hráči spod Tatier sa vrátili do hry v polovici druhej tretiny, keď Milan Kolena s Martinom Réwayom skórovali v priebehu 113 sekúnd a znížili na 2:3. Všetkých päť úvodných gólov pritom padlo v presilovkách. Obhajca titulu ale nedopustil prekvapenie, v záverečnej časti sa presadil trikrát a definitívne zlomil odpor Bokrošovcov. Tým sa už podarilo iba skorigovať stav zásluhou druhého gólu Réwaya.

Slováci začali sympaticky, organizovanou a disciplinovanou hrou nepúšťali favorita do šancí a sami podnikali nebezpečné výpady.

Zámorský tím tak potvrdil svoju silu a po dvoch dueloch vedie A-skupinu s plným počtom šiestich bodov. Tretí zápas na MS "20" čaká mladých Slovákov v pondelok 30. decembra o 17.30, keď opäť v Malmö Isstadione narazia na ďalšieho veľkého favorita na zisk titulu Kanadu. Účinkovanie v základnej A-skupine ukončia o deň neskôr na Silvestra o 13.30 súbojom s českými rovesníkmi.

USA - Slovensko 6:3 (2:0, 1:2, 3:1)
Góly: 17. Eichel (Hartman, Butcher), 20. O´Regan (Grzelcyk, Kerdiles), 25. Hartman (Butcher, Eichel), 50. Grzelcyk (Carrick, DiPauli), 55. Matteau (Copp, Fasching), 57. Barber (Copp, Kerdiles) - 32. Kolena (Cehlárik), 33. Réway (Gríger, Kolena), 58. Réway (Gríger, Gachulinec)
Vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky: 3:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Papp (Kan.) a Romasko (Rus.) - Kowert (Nem.), Saha (Fín.)

USA: Gillies - Skjei, Carrick, Butcher, Santini, McCoshen, Grzelcyk, Slavin - O´Regan, Barber, Kerdiles - Eichel, Erne, Hartman - Copp, Fasching, Matteau - Hinostroza, Dipauli, Shore

Slovensko: R. Sabol - Luža, Predajniansky, Rusina, Gachulinec, Valjent, Černák, Dinda, Kečkeš - Gríger, Kolena, Réway - Lunter, M. Daňo, Cehlárik - Horanský, Mlynčár, Minárik - Skalický, Šimun, Tibenský

Ernest Bokroš (tréner SR "20"): "Vzhľadom na kvalitu obhajcov titulu sme herne obstáli, výkon bol dobrý, ale výsledok sa nedostavil. Pripravili sme sa oň našou nedisciplinovanosťou v prvej tretine, keď Američania potrestali obe naše vylúčenia gólom a rovnako aj následnú presilovku v úvode druhej tretiny. Dvoma presilovkovými gólmi sme sa vrátili do zápasu, znížili na rozdiel jediného gólu, mali i šance, ale napokon sa prejavila väčšia herná kvalita hráčov USA. Po získaní puku dokázali kompletne piati prechádzať rýchlo do nášho pásma a utvárať tlak pred Sabolom, nútiť nás k chybám a pohotovo ich trestať. Tím USA disponuje štyrmi veľmi vyrovnanými formáciami, toľko ich my nemáme. Potešilo však, že chlapci zvládli zápas fyzicky bez najmenších problémov, ukázali statočné srdcia a určite nezaostávali v nekompromisných osobných súbojoch. Vôľa a obrovská chuť zabojovať aspoň o bod nechýbala. Mali sme však viac zdramatizovať zápas, držať výsledok 2:3 čo najviac k záveru a potom sa pokúsiť skórovať v power-play. V pondelok na nás čaká ďalší veľký favorit Kanada. Očakávam rovnaký zápas i rovnakú kvalitu. Verím, že sa však tentoraz poučíme z chýb. Pokiaľ mužstvo zopakuje dnešný výkon, bude to dobrý signál do ďalších bojov na šampionáte."

• Zdroj: TASR, SITA