Úpadok nášho hokeja pokračuje: Slovenské hviezdy najhoršie v histórii

Sklamanie v podaní slovenských hokejistovSklamanie v podaní slovenských hokejistov Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Pamätáte si tie časy, keď v NHL bolo 42 Slovákov? Fanúšikovia si pozerali štatistiky niekoľko minút, uvažovali, komu sa ako darí, koho by mal zavolať reprezentačný tréner na majstrovstvá sveta a komu by dopriali Stanleyho pohár. Bolo to v sezóne 2003/2004 pred výlukou a aj po nej v ročníku 2005/2006.

Dnes je situácia opačná. Ako sa darí našim hokejistom v NHL, si fanúšik zapamätá bez problémov. Na zámorských profiligových klziskách korčuľuje desať hráčov a dvaja brankári. 

Polovica z nich sú skutočne hviezdne mená, ktoré sú pre profiligu prínosom. Hrdí môžeme byť na obhajcu Stanleyho pohára Mariána Hossu v Chicagu, Mariána Gáboríka z Columbusu, Andreja Sekeru z Caroliny, kapitána Bostonu Zdena Cháru či Ľubomíra Višnovského z Islanders a pravidelne chytáva aj Jaroslav Halák za St. Louis. 

Naopak, s pretrvávajúcimi zdravotnými problémami sa trápi Michal Handzuš v drese Chicaga, o dôveru trénerov bojujú Richard Pánik  v Tampe Bay, Tomáš Tatar  v Detroite, Andrej Meszároš z Philadelphie, Tomáš Kopecký na Floride a gólman Montrealu Peter Budaj.

Tejto druhej skupine hráčov sa nedarí, šancu dostávajú len príležitostne, prenasleduje ich aj smola - podobne ako Tomáša Tatara, ktorému dokonca rozhodcovia pred pár dňami odobrali gól a pripísali ho spoluhráčovi. Vďaka nízkemu počtu slovenských hviezd v profilige zažívajú naši hokejisti najhorší štart do zámorskej sezóny.

Faktom je, že niektorí hráči z NHL už ukončili kariéru - Žigmund Pálffy, Vladimír Országh či Richard Zedník. 

Český tréner slovenskej reprezentácie Vladimír Vůjtek si myslí, že jeho rodná krajina je na tom podobne. Problém je aj podľa neho v tom, že výchova mladého hokejistu je čo sa financií týka úplne na pleciach rodičov. O tomto probléme hovoria aj mládežnícki tréneri. Každý, ktorého Športky oslovili, priznal, že kým v minulosti brali do hokejových tried iba chlapcov, ktorí prešli výberom, dnes sa hovorí skôr o nábore.

Netreba zabudnúť, že počet Európanov v NHL kontinuálne klesá, no aj za tým sú rovnaké dôvody ako v prípade Slovenska - menej talentov, slabšia práca s nimi a aj odchod hráčov do KHL. Mnohí naši hráči odišli z NHL do ruskej KHL, medzi nimi aj Pavol Demitra, ktorý v roku 2011 tragicky zahynul.

Zle je na tom aj extraliga, ktorej úroveň skutočne poklesla. Slovan hrá KHL, o niečo podobnom premýšľajú viaceré tímy. Na Slovensko sa vracajú veteráni a popri nich rastú mladíci. Chýba stredná generácia, čo je výsledok toho, že v kluboch nie sú peniaze na ich platy, preto každý kvalitnejší hokejista odchádza.

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: športky

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy