Slovenskí basketbalisti odčinili prehru z Maďarska: Prekvapivo zdolali Bielorusko

Slovenskí basketbalisti v predkvalifikácii prekvapivo zdolali BieloruskoSlovenskí basketbalisti v predkvalifikácii prekvapivo zdolali Bielorusko Zdroj: TASR

BANSKÁ BYSTRICA - Slovenskí basketbalisti prekvapujúco zvíťazili vo svojom druhom stretnutí v rámci predkvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2015 na Ukrajinu nad reprezentáciou Bieloruska v Banskej Bystrici v stredu 97:85 (45:43).

Slováci nastúpia v základnej D-skupine najbližšie v utorok 13. augusta znova pod Urpínom proti Maďarom (od 18.00 h). Výber SR zakončí predkvalifikáciu v Paláci športu v bieloruskom Minsku 16. augusta od 19.30 h SELČ.

Slovensko - Bielorusko 97:85 (24:14, 21:29, 22:19, 30:23)
Zostava a body SR: Baťka 27 (5 trojok), Žiak 16, Dorazil 10 (11 doskokov), Jašš 9, Kozlík 0 (Körner 16, R. Grznár 9, Kuffa 5, Bílik 3, O. Tot 2, J. Petráš 0, M. Rendla 0)
TH: 17/12 - 32/24, fauly: 30 - 21, trojky: 13 - 5, rozhodovali: Cmikiewicz (Poľ.), Reiter (Nem.) a Vinasi (Rum.)

Slováci začali dobre. V polovici prvej štvrtiny viedli aj vďaka dobrým streleckým schopnostiam Baťku 13:3. Postupne sa však hostia začali presadzovať pod košom. Druhá štvrtina patrila Bielorusom, napriek tomu išli Slováci do šatne s dvojbodovým vedením.

Zápas sa lámal v tretej štvrtine, ktorú mali najprv v rukách Bielorusi. Viedli 55:51, ale slovenskí basketbalisti po oddychovom čase otočili duel aj vďaka trojke interistu Baťku a trom dvojkám v slede od Banskobystričana Körnera. Hosťom sa ešte podarilo vyrovnať (61:61), avšak to bolo z ich strany všetko. Slováci hrali obetavo, výborne bránili, protihráčom vypichovali lopty a z brejkov úspešne zakončovali. Navyše, vychádzala im aj streľba z väčšej vzdialenosti. Zverenci Miroslava Grznára si postupne utvorili desaťbodový náskok a zápas napokon dotiahli do víťazného konca.

Miroslav Grznár (tréner SR): "Po katastrofálnom výkone v Maďarsku, kde sme mali veľmi zlú defenzívu, sme si povedali, že začneme dobre brániť a potom sa rozbehne aj útok. To sa nám aj potvrdilo a dali sme súperovi takmer sto bodov. Všetko to však vychádzalo od obrany. Treba poďakovať najmä Jaššovi, Žiakovi a Kozlíkovi, ktorí to celé rozbehli a ukázali cestu ďalším hráčom. Nehovoriac o Michalovi Baťkovi, o ktorom si myslím, že je najlepší zo slovenských pivotov a potvrdil to v defenzíve aj ofenzíve. Je to veľký hráč a aj vďaka jeho 27 bodom sme zvíťazili. Poďakovanie však patrí všetkým dvanástim hráčom, klobúk dole pred nimi."

Michal Baťka (najlepší strelec SR): "Bol to bojovný výkon celého mužstva. Všetci hráči sa zapojili do zápasu a fandila celá lavička i diváci boli za nami. Som veľmi spokojný, ako sme odohrali zápas. Pomohol som chlapcom vyhrať duel aj vďaka nim, pretože mi dávali prihrávky, ktoré som musel premieňať. Ak by sa mi to nedarilo, bolo by to ťažšie. Zabrali sme aj viac v obrane a vyšlo nám to."