Sagan je fenomén aj bez žltého dresu: Vieme prečo je to tak!

Sagan je fenomén, no na žltý dres zatiaľ neútočíSagan je fenomén, no na žltý dres zatiaľ neútočí

PARÍŽ – Peter Sagan si už od prvých etáp tohtoročnej Tour de France počína fantasticky. Tri druhé miesta, jedno tretie a najmä aktuálny triumf z neho robí jedného z najaktívnejších cyklistov v poli. Minimálne v prvých etapách. Prečo teda nemá na sebe náš reprezentant slávny žltý dres a bojuje len o menej dôležitý - zelený?

Žlté tričko nie je ako formula
Odpoveď je jednoduchá. Tour de France je komplexnou súťažou, kde úspech zaručuje kombinácia niekoľkých dôležitých elementov.  Do úvahy prichádza taktika, um, vlastnosti jazdca i spolupráca v rámci jedného tímu. Počas viac ako tri a pol tisíc kilometrov idú jazdci rovinou i kopcami a práve Sagan je typ jazdca, ktorému vyhovujú rovinatejšie etapy. Ako šprintér sa člen tímu Cannondale orientuje na rýchle etapy. Keď sa Tour presunie do hôr, výsledky mladého Žilinčana už nebudú tak výrazné

Čo je však najdôležitejšie, podľa pravidiel Tour de France najslávnejší žltý dres získavajú jazdci súčtom výsledných časov z jednotlivých etáp, nie na základe súčtu bodov za výsledky, ako to je napríklad v pretkoch F1. Peter Sagan síce v piatich etapách skončil vysoko, stratu z úvodnej etapy, v ktorej nepríjemne padol, i z časovky však ani po takýchto výsledkoch nedobehne. Ako šprintér finišuje na čele pelotónu a keďže na Tour de France sa stopuje čas na sekundy a nie na stotiny, pelotón, ktorý za Saganom alebo iným rýchlym jazdcom dojazdí, získa vo výsledku rovnaký čas, ako časť jeho súperov.

Ideál pre zelený dres
Pre typ cyklistov, akým je Peter Sagan, je určené zelené tričko. Ide o bodovaciu súťaž, čím sa výrazne líši od žltého trička meraného od súčtu časov. Ide však o druhú najdôležitejšiu súčasť pretekov Tour de France. Pretekári pre rebríček zeleného dresu získavajú body za vysoké umiestnenia v jednotlivých etapách a tiež za takzvané rýchlostné prémie. Laicky sa dá povedať, že ide o určité mikropreteky v rámci etáp, keď na dopredu určených miestach dostávajú šprintéri body za prejazd na čele pretekov.

Okrem žltého a zeleného dresu sa ešte na Tour de France udeľuje bodkovaný dres, ktorý získava najlepší vrchár, teda jazdec bojujúci o podobné bodové prémie ako šprintéri, akurát v kopcoh. Biely dres je pre najlepšieho jazdca do 26 rokov a na Tour funguje i súťaž družstiev, v ktorej sa sčítavajú výsledky troch najlepších pretekárov jednotlivého tímu z etapy. Peter Sagan je ideálny cyklista pre dres zelený a jeho ambície momentálne vyššie nesiahajú.

Viac o téme: Tour De France Peter Sagan
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA, LeTour.fr
  • Zdroj: športky

Súvisiace články

Staršie správy

Videá