Štyri slovenské zväzy so žalobou na SOV neuspeli: Zbytočná kauza a vyhodené peniaze

František ChmelárFrantišek Chmelár Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Športový arbitrážny súd (CAS) zamietol žalobu, ktorú podali Slovenský tenisový zväz (STZ), Slovenský zväz hádzanej (SZH), Slovenský zväz cyklistiky (SZC) a Slovenský futbalový zväz (SFZ) ohľadom napadnutia legitímnosti 44. valného zhromaždenia Slovenského olympijského výboru v roku 2012 pre údajné porušenie stanov. Informoval o tom SOV na tlačovej konferencii po zasadnutí svojej exekutívy.

SOV tiež informoval zástupcov médií, že CAS nemá právomoc rozhodovať o danej veci. Súdne trovy hradia v plnej výške spoločne a nerozdielne STZ, SZH, SZC a SFZ a to náklady na podanie na CAS vo výške 1000 švajčiarskych frankov a administratívny poplatok pre CAS 32-tisíc CHF. Každý účastník konania znáša vlastné trovy i právne a ďalšie výdavky vynaložené v súvislosti s konaním.

"Dostali sme oficiálny výsledok," povedal prezident SOV František Chmelár a dodal: "Viac - menej sme vôbec nepochybovali, že sa to musí skončiť tak, ako sa to skončilo. Ukázalo sa, že keď vyvstanú spory vnútri hnutia, treba hľadať kompromisy a riešenia v rámci vnútorných demokratických prostriedkov. Obrátenie sa štyroch subjektov na CAS bolo pre nás prekvapujúce a nezodpovedajúce charakteru tohto sporu. Myslím si, že predmetné subjekty mali veľmi zlých radcov. Verím, že sa z tejto chyby poučili. SOV nebude vyvodzovať z tejto kauzy žiadne dôsledky, vôbec nemáme v úmysle nejakú prípadnú vendettu."

"Myslíme si, že štyri subjekty na to svojím spôsobom doplatili - či morálne alebo finančne. Pre SOV je tým pádom celá kauza ukončená. Rozhodnutie CAS je konečné a už nie je čo ďalej riešiť," doplnil Chmelár.

Generálny sekretár SOV Jozef Liba vyčíslil celkové náklady všetkých zúčastnených strán približne na 50 000 eur: "Sú to financie, ktoré budú chýbať slovenskému športu."

Chmelár k eventualite, že by sa zväzy ešte obrátili na Medzinárodný olympijský výbor (MOV), podotkol: "Išli by tým od konca k začiatku. Teoreticky je to síce možné, ale práve MOV nám schvaľoval stanovy v súlade s olympijskou chartou. Šanca, že by uspeli, by teda bola ešte menšia ako u CAS. Celkovo sa podľa mňa v tejto kauze ukázala dosť veľká neskúsenosť funkcionárov jednotlivých zväzov, ktorých predsedovia sú - s výnimkou STZ - relatívne noví. Právnici možno poctivo čítali paragrafy, ale nepochopili ducha olympijskej charty."

Slovenský zväz hádzanej poskytol stanovisko, podľa ktorého podiel SZH na nákladoch uhradí jeho prezident Jaroslav Holeša z vlastných zdrojov.

SFZ, STZ, SZC a SZH sa odvolali voči rozhodnutiam 44. alného zhromaždenia SOV. Dôvodom malo byť nesprávne zloženie pléna VZ SOV v rozpore s Olympijskou chartou, Stanovami SOV a Volebným poriadkom SOV. Na 44. VZ sa zúčastnilo 77 delegátov, pričom 38 z nich zastupovalo olympijské športové zväzy. Podľa nespokojných zväzov sa tým porušili Stanovy SOV a Olympijská charta, keďže nedisponovali nadpolovičnou väčšinou hlasov. Vo voľbách prezidenta SOV zvíťazil Chmelár nad Jánom Filcom pomerom hlasov 53:21.

Štyri zväzy poskytli stanovisko s titulkom "SOV nechcel, aby CAS rozhodol": "Rešpektujeme rozhodnutie Medzinárodného športového tribunálu, ktorý o podstate sporu nerozhodol. Tento nezávislý Medzinárodný športový tribunál mohol spor definitívne ukončiť a rozhodnúť vo veci, ak by SOV dal súhlas. Cieľom nášho podania na športový tribunál bolo vyriešiť aj otázku hlasovacej väčšiny na VZ SOV v súlade s Olympijskou chartou, čo sa aprílovou novelizáciou stanov SOV aj stalo. Na Slovensku napriek tomu naďalej pretrváva stav, ktorý je v rozpore s Olympijskou chartou. Charta pripúšťa existenciu iba 35 olympijských športov so svojimi medzinárodnými športovými federáciami, ktorých členom môže byť iba k nim prislúchajúcich 35 slovenských športových zväzov. U nás ich máme aj po poslednej novelizácii stanov SOV stále 38."

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: TASR, SITA

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy