Prekvapenie vo Zvolene, víťaz základnej časti nestačil na Bystricu

Zvolenčania za bránkou ChorošunaZvolenčania za bránkou Chorošuna Zdroj: SITA

ZVOLEN - Ako z veľkej knihy začali Bystričania na ľade favorizovaného Zvolena. Uplynulo len 86 sekúnd, keď Dantonovu nahrávku spoza bránky usmernil zblízka Jankovič. Obrovská radosť hostí napovedala, ako veľmi si cenili úvodný gól, škoda len, že po Bambúchovom vylúčení pomohli domácim úplne sa prebrať a naplno ich naštartovať.

V 7. min Juraško po vyhratom buly Brabenca vystrelil okamžite od modrej, Chorošun mal zakrytý výhľad a puk rozvlnil sieť. Prevahu domácich však opäť narušili vylúčenia, dokonca až štyrikrát za sebou, a len zázračne, pomocou veľkého šťastia, neinkasovali. V 11. min trafil hosťujúci Ján Sýkora žŕdku, o pár sekúnd neskôr spálil ďalšiu príležitosť Trochta a v 13. min sa Lunter už radoval, no predčasne, keď sa znovu rozozvučala žŕdka za chrbtom Šimka. Sériu šancí ukončil v 15. min Ján Sýkora a až potom sa k slovu dostali Zvolenčania. Chorošuna rozohriali strely Podkonického i Pokoviča v 18. min, vzápätí trestnú lavicu postupne zohrievali Macík, Bambúch a Biro a domáci si zahrali, s preklopením do druhej tretiny, dovedna až 1:41 min piati proti trom.

Dopadli žalostne, bez poriadnej strely, hráči sa len ponúkali a zdĺhavo si prihrávali. Nervozita v druhej tretine vykvitla do plnej krásy, hráči sa vybíjali v osobných súbojoch, viazla kombinácia a ak sa aj niekto dostal k streľbe, tak nepresnej, alebo nedôraznej. V 27. min po strele Luntera sa pretlačil k dorážke Hudec, v 30. min sa snažil presadiť na druhej strane Kalla, tesne pred prestávkou aj L. Jurík, a to bolo všetko. Obe mužstvá sa dokonale prečítali Zvolenčania sa spoliehali najmä na nahadzované puky pred bránku, alebo finálnu nahrávku do jej blízkosti, Bystričania na rýchle protiúdery, bolo to však utrápené, kŕčovité, priveľmi opatrné.

V tretej tretine bolo zrejmé, že veľa gólov už nepribudne a ak sa ujme aspoň jeden, môže rozhodnúť celý zápas. Hneď v úvode dvakrát opečiatkoval Šimka v bránke Hudec, Zvolenčania nezúžitkovali ďalšiu presilovku a v 46. min rozhodca neuznal gól Macíka s postavením Jána Sýkoru v bránkovisku. Až v 49. min sa mohli naplno 'barani' zaradovať, po vyrazenej strele z hokejky Juraja Sýkoru prekonal Zigo z otočky Šimka a pár sekúnd mu trvalo, kým zistil, že strelil gól. Päť minút pred sirénou si šiel na trestnú lavicu sadnúť Lantoš, Zvolenčania však nič nevymysleli a nasmerovali sa na prehru, keď im nepomohla ani power play 54 sekúnd pred koncom, ktorú prerušilo vylúčenie L. Juríka.

HKm Zvolen - HC ´05 Banská Bystrica 1:2 (1:1, 0:0, 0:1) - stav série: 0:1
Góly: 7. Juraško (Brabenec) - 2. B. Jankovič (Danton, Kubka), 49. Zigo (Juraj Sýkora, Lunter)
Vylúčení: 4:7 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Jonák, T. Orolín - J. Tvrdoň, Výleta, 3561 divákov

Zvolen: Šimko - L. Čierny, Juraško, Hraško, J. Mucha, L. Pokovič, M. Výborný - P. Zuzin, Brabenec, Podkonický - Škvaridlo, L. Jurík, Michal Chovan - Puliš, Kalla, Čurilla - Ľ. Zuzin, M. Jurík, Martin Ďaloga

Banská Bystrica: Chorošun - Richter, Bambúch, Kubka, Biro, J. Predajniansky, Styk, O. Janík, Rosandič - R. Macík, M. Hudec, Lunter - Danton, M. Trochta, B. Jankovič - Juraj Sýkora, Češík, Ján Sýkora - Mikolášek, Zigo, Lantoš

Peter Mikula (tréner Zvolena): "Húževnatosť súpera nám robila problémy. Banskobystričania dobre uzavreli stredné pásmo, veľmi dobre hrali v obrannej tretine a my sme sa v nej nepresadili. Nedostávali sme sa do gólových šancí a o výsledku rozhodli aj presilové hry, ktoré sme nevyužili. Aj keď štatistiky hovoria v náš prospech, táto fáza hry nám v tomto dueli nešla."

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): "Samozrejme, sme spokojní s výsledkom aj výkonom. Podali sme zodpovedný výkon, teda presne taký, na aký sme sa pripravovali. Podľa mňa bol asi najlepší v tejto sezóne. Hráčom sa môžem poďakovať. Oslavovať môžeme do polnoci, pretože vo štvrtok nás čaká ďalší zápas. Síce sme vyhrali, ale je to iba malý krôčik na dlhej ceste."

• Zdroj: SITA, TASR