VIDEO Írski fanúšikovia nadchli: Zimomriavky po celom tele

Smutní írski fanúšikoviaSmutní írski fanúšikovia Zdroj: SITA

GDANSK - Pre írsku futbalovú reprezentáciu sa európsky šampionát 2012 definitívne skončí 18. júna po treťom zápase v skupine C proti Taliansku. Rozhodla o tom ich prehra s obhajcom titulu Španielskom 0:4 a keďže naprázdno vyšli aj v prvom súboji s Chorvátskom (1:3), do štvrťfinále sa "nepozrú". O postupové miestenky si to rozdá trio Španielsko, Chorvátsko a Taliansko.

Vývoj zápasu poznačil rýchly gól z kopačky Fernanda Torresa, ktorý sa presadil už vo 4. minúte a španielsky tím dal jasne najavo, kto bude na trávniku dominovať. Za všetko hovorí bilancia streleckých pokusov na bránu (20:4) či držania lopty (66:34). V druhom dejstve prišiel rovnako rýchly úder od Silvu a o víťazovi bolo rozhodnuté. "Prebudený" Torres zaznamenal aj druhý presný zásah a na konečných 4:0 uzavrel striedajúci Fábregas.

Írski fanúšikovia na tribúnach (bolo ich viac ako 20 tisíc) síce smútili, ale o pár minút im zrejme došlo, že už účasť na ME musia brať ako úspech a v ťažkej skupine asi nemali nádej na úspech. Svojich "miláčikov" na ihrisku však ani na moment nezatracovali, skôr naopak.

Od 87. minúty až do záverečného hvizdu (a aj po ňom) neuveriteľným spôsobom ovládli hlasivkami štadión v Gdansku a predviedli jeden z najúžasnejších momentov doterajšieho priebehu turnaja. Vychutnať si to mohli nielen prítomní priamo v PGE Arene, ktorí s nemým úžasom počúvali, ale aj diváci pri obrazovkách, hlavne ak aj komentátori pochopili, že spev piesne The Fields of Athenry v podaní Írov je krajší ako nejaké hodnotenie zápasu. Zimomriavky "behali" po celom tele...

Obdiv vyslovil aj taliansky tréner na lavičke Írska Giovanni Trapattoni: "Naši fanúšikovia si zaslúžia obrovský rešpekt, neustále nás povzbudzovali a dodávali nám sily bojovať s ťažkým súperom, ktorý pracoval ako orchester. Do posledného zápasu pôjdeme so zdvihnutými hlavami."

Folková balada The Fields of Athenry je už dlhé roky považovaná za "športovú hymnu" Írska a fanúšikovia ju spievajú s veľkou obľubovu hlavne pri zápasoch reprezentácie. Prvýkrát ju na futbalovom štadióne "ponúkli" Íri na MS 1990 v Taliansku. Autorom je Pete "St. John" Mooney, ktorý v roku 1970 napísal slová a zložil finálnu podobu piesne známej už od 19. storočia.

• Zdroj: športky, ts, youtube