Procházková a Mlynár získali tretie zlato pre Slovensko

Peter MlynárPeter Mlynár Zdroj: SITA

ERZURUM - Slovenská výprava získala na jubilejnej XXV. Svetovej zimnej univerziáde (SZU) v tureckom Erzurume už tretiu zlatú medailu a opäť sa o ňu postarala bežkyňa na lyžiach Alena Procházková. Spolu s Petrom Mlynárom vyhrali štvrtkový tímšprint miešaných dvojíc voľnou technikou na 6 x 1,3 km. Procházková z Turecka odchádza s famóznou bilanciou - tri zlaté medaily a jedno piate miesto.

Už do medailového behu postúpili zo semifinále s najrýchlejším časom a vo finále bez problémov potvrdili medailové predpoklady a získali najcennejší kov. Po úvodnom úseku Mlynár odovzdával na tretej priečke, Procházková slovenské umiestenie následne o jedno miesto zlepšila. V druhom kole mužský člen štafety síce klesol na tretiu priečku, no jeho Alena ho do posledného okruhu poslala ako prvého. Pred poslednou odovzdávkou sa pred Mlynára ešte síce dostal Ukrajinec Ivan Bilosiuk, no Procházková v úlohe finišmanky nezaváhala a potvrdila pozíciu najväčšej hviezdy univerziádnej stopy. Až s takmer päťsekundovou stratou za Slovenskom do cieľa dobehol francúzsky tandem, Ukrajinci sa museli uspokojiť s bronzom.

Pre Procházkovú je to už tretie zlato z Erzurumu a dovedna piata medaila z univerziádneho fóra. Pred štyrmi rokmi v talianskom Pragelate sa vlaňajšia absolventka Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici musela uspokojiť s dvoma striebrami za vtedy ešte len vychádzajúcou poľskou hviezdou Justynou Kowalczykovou. Mlynár do tureckého dejiska SZU pricestoval len pred dvoma dňami takmer priamo z majstrovstiev sveta do 23 rokov v estónskom Otepää.

Druhej slovenskej dvojici Peter Žiška a Katarína Garajová sa z druhého semifinále do finálovej desiatky nepodarilo kvalifikovať, keď časom 16:42,4 skončila na 8. mieste. Na najrýchlejšie ukrajinské družstvo mali stratu 1:18,5 min.

"Boli favorizovaní, lebo Alena patrí medzi absolútnu svetovú špičku v šprintoch," povedal tréner Ján Valuška a pokračoval: "Troška boli obavy, aby to udržal Peter Mlynár, lebo je tu len tretí deň a prišla na neho taká adaptačná kríza, ale zvládol to celkom dobre. Taktika bola, aby sa on snažil držať kontakt s prvými tromi pretekármi a potom už nie je problém, aby Alena urobila náskok v každom kole a vyšlo to presne tak, ako sme chceli."

Na margo druhej slovenskej dvojice dodal: "Žiška s Garajovou nie sú pretekármi, ktorí jazdia až tak Svetové poháre, Žiška vôbec nie a Katka jazdí šprinty, ale málo. Tam tá výkonnosť samozrejme nie je taká, ako u Procházkovej s Mlynárom, takže tam sa veľa očakávať nedalo, že by postúpili. Lebo konkurencia je tu veľmi kvalitná a z každej krajiny sú to vlastne družstvá, ktoré jazdia Svetové poháre."

Šprint miešaných dvojíc voľnou technikou 6x1,3 km: 1. SLOVENSKO I (Peter Mlynár, Alena Prochádzková) 14:55,8, 2. Francúzsko I (Baptiste Gros, Marion Bouilletová) +4,9, 3. Ukrajina I (Ivan Bilosiuk, Kateryna Grygorenková) +12,3, 4. Francúzsko II +19,3, 5. Kazachstan +22,9, 6. Rusko I +31,8

• Zdroj: TASR, SITA